Genial app: Lyt til høj musik uden at blive totalt isoleret

Med denne app kan du stadigvæk høre brandalarmen, selv om du har høj heavy-musik i hovedtelefonerne.

Artikel top billede

Vi har tidligere fortalt, at støj og larm kan gøre dig mere effektiv.

Alligevel er vi dog mange, der indimellem har behov for at forskanse os fra kontorlarmen ved at tage hovedtelefoner på og skrue op for noget behagelig musik.

Men med musik og velisolerede hørebøffer kan du risikere at blive så afskærmet fra omverdenen, at du ikke hører, når folk taler til dig, eller ender med at sidde tilbage som den sidste på kontoret, efter at brandalarmen er gået.

Downloader du iPhone-app'en Awareness kan du dog undgå, at det sker. Awareness bruger din iPhone eller iPods indbyggede mikrofon til at mikse lyde fra omverdenen med den musik, du lytter til.

Mikrofon opfanger hvad der sker

Når app'en registrerer lyde omkring dig, der er tilstrækkeligt høje, slår den automatisk din telefons mikrofon til, så du i dine høretelefoner kan opfange, hvad der sker omkring.

Det kan eksempelvis være, hvis en bil dytter, når du går på gaden, eller hvis en kollega kommer hen og taler til dig.

Du indstiller selv, hvor høj larmen skal være, før mikrofonen slår til.

Sidder du i et rum med meget larm, vil du naturligvis være tilbøjelig til at sætte grænsen højt, mens du vil sætte den lavere, hvis du befinder dig i rolige omgivelser.

Kan udsende vibrationer

Du kan også nøjes med blot at lade din telefon udsende en vibration, når app'en registrerer høje lyde.

Denne skribent har brugt Awareness de seneste par dage, og den fungerer glimrende. Det føles næsten som at have et ekstra par ører, der bliver slået til, når nogen tiltaler dig.

Normalt koster Awareness 42 kroner i App Store, men i skrivende stund kan den downloades gratis. Hvor længe tilbuddet varer ved, vides ikke.

Ud over den relativt høje pris er en ulempe ved Awareness, at du skal huske at starte app'en, når du lytter til musik. Men når app'en er slået til, bliver du informeret om det via et rødt banner i toppen af skærmen på din iPhone.

Læs også: 
 

Sådan får du fred for al kontorstøjen

Hjerne-Madsen: Derfor skal du høre Spotify på arbejdet  

Psykolog: Sådan dræber du stress med din smartphone

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
    Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

    Christian Kamper Garst

    Enterprise Rent-A-Car

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S