Nu får du måske den internethastighed du har betalt for

Danske internetleverandører er ikke enige om, at love forbrugerne den hastighed, der står på pakken.

Artikel top billede

Danske forbrugere er blevet vænnet til, at de ikke skal forvente at få den internethastighed, som de betaler for.

Det bliver der måske rettet op på.

Et udvalg i brancheforeningen Telekommunikationsindustrien (TI) diskuterer i øjeblikket, hvordan man kan gøre markedsføringen af internethastigheder mere fair. Det oplyser Waoo.

"Hidtil har vi i Waoo! været det eneste teleselskab blandt TI's medlemmer, der har presset på for at få en reel markedsføring, og indtil i sidste uge troede vi faktisk ikke på, at det ville kunne lade sig gøre for os at få de øvrige selskaber med på ideen," skriver Anders Christjansen, administrerende direktør i Waoo, i en pressemeddelelse.

Direktør i TI Jakob Willer bekræfter, at hans medlemmer har interne forhandlinger på området. Men diskussionen er ikke afsluttet, og han vil derfor ikke bekræfte nogle resultater for forhandlingerne.

Meldingen fra Waoo har ifølge ComONs oplysninger skabt en del irritation blandt de øvrige bredbåndsudbydere, der ikke ønsker at kommentere forhandlingerne. De øvrige bredbåndsudbydere bruger hovedsagligt kobber-teknologi. I modsætning til fiber taber kobber-bredbånd båndbredde alt efter, hvor stor afstanden er mellem slutkunden og centralen, hvorfor det vil være nemt for Waoo at droppe "op til"-markedsføring men yderst vanskeligt for udbyderne af ADSL-bredbånd.

Ellers vil Christiansborg bestemme

Men selv om teleselskaberne er kendt for at markedsføre "op til"-priser på grund af ADSL-forbindelsers tekniske begrænsninger, og fiberselskaberne i lang tid har markedsført faktiske hastigheder, så mener Anders Christjansen, at parterne vil finde en løsning.

"Jeg føler, at der er sket et grundlæggende skred, hvor vi er begyndt at fokusere mere på kunderne og forbrugere i stedet for at fokusere på teknologi. Det er svært at forklare en kunde, at en karton, der er beregnet til en liter mælk, kun indeholder en halv liter, og man stadig kalder det en liter mælk. Det gør sig gældende for mælk og for bredbånd," siger Anders Christjansen.

Han erkender, at telebranchen endnu ikke har givet håndslag på enighed. Men han tror godt, at partnerne kan opnå en aftale. Det taler også til Waoos fordel, at Christiansborg er begyndt at tale om internethastigheder.

"Man kan jo mærke et vist politisk pres. Så kommer vi ikke selv med en løsning, så ender det med, at der kommer nogle politikere ind over, og så får vi ikke selv lov til at bestemme," siger direktøren til ComON.

Forhandlingerne melder intet om, hvordan branchen har tænkt sig at markedsføre internet, hvis der ikke længere skal skiltes med teoretiske internethastigheder og "op til"-priser.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job