Nu får du måske den internethastighed du har betalt for

Danske internetleverandører er ikke enige om, at love forbrugerne den hastighed, der står på pakken.

Artikel top billede

Danske forbrugere er blevet vænnet til, at de ikke skal forvente at få den internethastighed, som de betaler for.

Det bliver der måske rettet op på.

Et udvalg i brancheforeningen Telekommunikationsindustrien (TI) diskuterer i øjeblikket, hvordan man kan gøre markedsføringen af internethastigheder mere fair. Det oplyser Waoo.

"Hidtil har vi i Waoo! været det eneste teleselskab blandt TI's medlemmer, der har presset på for at få en reel markedsføring, og indtil i sidste uge troede vi faktisk ikke på, at det ville kunne lade sig gøre for os at få de øvrige selskaber med på ideen," skriver Anders Christjansen, administrerende direktør i Waoo, i en pressemeddelelse.

Direktør i TI Jakob Willer bekræfter, at hans medlemmer har interne forhandlinger på området. Men diskussionen er ikke afsluttet, og han vil derfor ikke bekræfte nogle resultater for forhandlingerne.

Meldingen fra Waoo har ifølge ComONs oplysninger skabt en del irritation blandt de øvrige bredbåndsudbydere, der ikke ønsker at kommentere forhandlingerne. De øvrige bredbåndsudbydere bruger hovedsagligt kobber-teknologi. I modsætning til fiber taber kobber-bredbånd båndbredde alt efter, hvor stor afstanden er mellem slutkunden og centralen, hvorfor det vil være nemt for Waoo at droppe "op til"-markedsføring men yderst vanskeligt for udbyderne af ADSL-bredbånd.

Ellers vil Christiansborg bestemme

Men selv om teleselskaberne er kendt for at markedsføre "op til"-priser på grund af ADSL-forbindelsers tekniske begrænsninger, og fiberselskaberne i lang tid har markedsført faktiske hastigheder, så mener Anders Christjansen, at parterne vil finde en løsning.

"Jeg føler, at der er sket et grundlæggende skred, hvor vi er begyndt at fokusere mere på kunderne og forbrugere i stedet for at fokusere på teknologi. Det er svært at forklare en kunde, at en karton, der er beregnet til en liter mælk, kun indeholder en halv liter, og man stadig kalder det en liter mælk. Det gør sig gældende for mælk og for bredbånd," siger Anders Christjansen.

Han erkender, at telebranchen endnu ikke har givet håndslag på enighed. Men han tror godt, at partnerne kan opnå en aftale. Det taler også til Waoos fordel, at Christiansborg er begyndt at tale om internethastigheder.

"Man kan jo mærke et vist politisk pres. Så kommer vi ikke selv med en løsning, så ender det med, at der kommer nogle politikere ind over, og så får vi ikke selv lov til at bestemme," siger direktøren til ComON.

Forhandlingerne melder intet om, hvordan branchen har tænkt sig at markedsføre internet, hvis der ikke længere skal skiltes med teoretiske internethastigheder og "op til"-priser.

Læses lige nu

    Event: Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

    Sikkerhed | Aarhus C

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

    22. januar 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

    Christian Kamper Garst

    Enterprise Rent-A-Car

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

    Katrine Køpke Rasmussen

    Norriq Danmark A/S

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S