Microsoft undskylder snyd i Windows Phone-konkurrence

En Galaxy Nexus-ejer mener at Microsoft har snydt med en smartphone-konkurrence. Nu har han fået en undskyldning.

Artikel top billede

Microsoft har satset højt med en ny reklamekampagne for sit mobile operativsystem Windows Phone - og det har nu givet bagslag. Ejere af smartphones med andre operativsystemer blev inviteret til at dyste i en hastighedstest med en Windows Phone-enhed. Hvis de vinder, bliver de belønnet med en notebook til 1.000 dollar. Tabere får et tilbud om at udskifte deres telefon med et produkt med Microsoft-operativsystem.

Denne konkurrence kaldes for "Smoked by Windows Phone Challenge" og man kan deltage i 14 Microsoft-butikker rundt omkring i USA.

Men nu bliver Microsoft anklaget for snyd. Sahas Katta, der er chef for et it-firma, mødte op i den lokale Microsoft-butik i Santa Clara med sin Galaxy Nexus, der allerede kører det nye Android 4.0.

Hans opgave i konkurrencen var at finde vejret i to forskellige amerikanske byer på sin smartphone - hurtigere end en Microsoft-medarbejder med Windows Phone. I sin blog skriver Katta, at han klarede opgaven "brøkdele af et sekund" hurtigere end Microsofts medarbejder.

Alligevel fik han ikke nogen præmie - Microsoft-butikken henviste til, at de to byer skal ligge i forskellige stater.

Historien spredte sig hurtigt fra Kattas blog og der gik ikke længe, inden der kom en reaktion fra Microsoft. Her har man nu sendt en officiel undskyldning til Katta og lover samtidig, at han både får en computer og en telefon med Windows Phone - som altså er langsommere end hans egen Android-enhed.

Dermed er historien dog ikke slut. Katta har allerede annonceret, at han ikke vil beholde computeren og telefonen. De skal sælges på eBay - og pengene skal doneres til et velgørende formål.

Læses lige nu

    KMD A/S

    Senior SAP Architect

    Københavnsområdet

    Banedanmark

    License Manager

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Computerworld

    AI’s produktivitetsparadoks: Hvor bliver gevinsterne af?

    Undersøgelser i Danmark og udlandet tyder på, at AI endnu ikke for alvor kan aflæses i produktivitet og bundlinje.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job