Microsoft undskylder snyd i Windows Phone-konkurrence

En Galaxy Nexus-ejer mener at Microsoft har snydt med en smartphone-konkurrence. Nu har han fået en undskyldning.

Artikel top billede

Microsoft har satset højt med en ny reklamekampagne for sit mobile operativsystem Windows Phone - og det har nu givet bagslag. Ejere af smartphones med andre operativsystemer blev inviteret til at dyste i en hastighedstest med en Windows Phone-enhed. Hvis de vinder, bliver de belønnet med en notebook til 1.000 dollar. Tabere får et tilbud om at udskifte deres telefon med et produkt med Microsoft-operativsystem.

Denne konkurrence kaldes for "Smoked by Windows Phone Challenge" og man kan deltage i 14 Microsoft-butikker rundt omkring i USA.

Men nu bliver Microsoft anklaget for snyd. Sahas Katta, der er chef for et it-firma, mødte op i den lokale Microsoft-butik i Santa Clara med sin Galaxy Nexus, der allerede kører det nye Android 4.0.

Hans opgave i konkurrencen var at finde vejret i to forskellige amerikanske byer på sin smartphone - hurtigere end en Microsoft-medarbejder med Windows Phone. I sin blog skriver Katta, at han klarede opgaven "brøkdele af et sekund" hurtigere end Microsofts medarbejder.

Alligevel fik han ikke nogen præmie - Microsoft-butikken henviste til, at de to byer skal ligge i forskellige stater.

Historien spredte sig hurtigt fra Kattas blog og der gik ikke længe, inden der kom en reaktion fra Microsoft. Her har man nu sendt en officiel undskyldning til Katta og lover samtidig, at han både får en computer og en telefon med Windows Phone - som altså er langsommere end hans egen Android-enhed.

Dermed er historien dog ikke slut. Katta har allerede annonceret, at han ikke vil beholde computeren og telefonen. De skal sælges på eBay - og pengene skal doneres til et velgørende formål.

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Jura | København

Compliance Day 2026

Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Hele Danmark øver

Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S