Er det en Android-telefon eller et kondom?

Hvad har smartphones med Android og kondomer til fælles? Deres navne lyder meget ens.

Artikel top billede

Det er svært at finde på et navn til et nyt produkt. Det skal gerne være kort, nemt at huske og udtale, sexet og lidt anderledes. Så er det selvfølgelig også et krav, at navnet ikke skal være i brug allerede. I hvert fald ikke til et produkt i samme kategori.

Her er en liste over de aktuelle smartphone-modeller fra de store producenter som HTC, LG, Motorola og Samsung. Der er mange fantasifulde og mærkelige navne - som Aviator, Electrify, Indulge, Rumor Touch, Skyrocket og Triumph.

Alt er åbenbart tilladt når man skal finde et nyt navn til en mobiltelefon. Hvis du er løbet helt tør for ideer, så kan du altid stjæle navnet fra en kondompakke.

Intercom-bloggen har kigget nærmere på listen over smartphone-navne og fundet et forbavsende antal navne, som både bruges til kondomer og Android-telefoner.

Det gælder blandt andet Desire, Sensation, Touch, Wildfire, Indulge, Intensity og Vitality. Er det helt tilfældigt eller et bevidst forsøg på at gøre telefonerne mere sexede? Måske er der ligefrem en dybere mening?

Der er også et par kondom-navne, som stadig ikke er brugt til telefoner. Cruise Control, Elite, Tingle og Ultra Thin er blandt dem. Men de kommer nok snart.

Se hele listen som sammenligner kondom- og telefonnavne her.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Årets CIO 2027

    Andre events |

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2027 afholdes for 22 gang, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    3. juni 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S