Apple vil betale penge tilbage til skuffede iPad-kunder

Apple er nu klar til at betale pengene tilbage til australske iPad-købere som klager over den manglende 4G-understøttelse.

Artikel top billede

(Foto: Peter Belanger)

En af de store nyheder i den nye iPad - 4G-funktionen - fungerer ikke med de frekvensbånd, der bruges i Europa og mange andre steder i verden. Men alligevel har Apple brugt 4G i sin markedsføring af den nye iPad. Det har fået den australske konkurrence-myndighed ACCC (Australian Competition and Consumer Commission) til at indlede en sag mod Apple for vildledende markedsføring. Her mener man, at kunderne er blevet snydt til at tro, at tavlecomputeren faktisk fungerer på det australske 4G-net.

ACCC vil forsøge at få en domstol til at udstede bøder og et fogedforbud mod salget af den nye iPad. Men Apple har allerede reageret og lover nu, at man vil betale pengene tilbage til australske kunder, der føler sig snydt. Det fortalte en Apple-advokat ved en domstol i Melbourne tirsdag. Apple vil også ændre sit informationsmateriale, så det fremgår tydeligere at 4G-funktionen ikke kan bruges i Australien.

Tavlecomputeren bruger frekvensbåndene omkring 700 MHz og 2.100 MHz, mens de danske net eksempelvis kører på 1.800 og 2.600 MHz.

I de fleste europæiske lande kører LTE i 800 MHz og 2.600 MHz frekvensområdet. I USA kommer Apple med to forskellige udgaver af den nye iPad, der er tilpasset 4G-nettet hos AT&T (700 og 2.100 MHz) og Verizon (kun 700 MHz).

Hvis man læser det, der er skrevet med meget småt på Apples amerikanske produktside, fremgår det at 4G LTE kun fungerer med AT&T og Verizon i USA og Bell, Rogers og Tellus i Canada. Brugere i resten af verden må undvære 4G. Til gengæld understøtter den nye iPad både HSPA+ med 21 Mbit/s og den nyere DC-HSPA+, hvor hastigheden er den dobbelte. Men her er der altså tale om 3G og ikke 4G.

I Australien kører LTE også på 1.800 MHz og det fungerer altså ikke med den nye iPad. Men Apple sælger produktet under navnet "Apple with Wi-Fi + 4G" i hele verden, selvom det altså ikke kan køre på 4G-nettet i mange lande.

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS