Apple vil betale penge tilbage til skuffede iPad-kunder

Apple er nu klar til at betale pengene tilbage til australske iPad-købere som klager over den manglende 4G-understøttelse.

Artikel top billede

(Foto: Peter Belanger)

En af de store nyheder i den nye iPad - 4G-funktionen - fungerer ikke med de frekvensbånd, der bruges i Europa og mange andre steder i verden. Men alligevel har Apple brugt 4G i sin markedsføring af den nye iPad. Det har fået den australske konkurrence-myndighed ACCC (Australian Competition and Consumer Commission) til at indlede en sag mod Apple for vildledende markedsføring. Her mener man, at kunderne er blevet snydt til at tro, at tavlecomputeren faktisk fungerer på det australske 4G-net.

ACCC vil forsøge at få en domstol til at udstede bøder og et fogedforbud mod salget af den nye iPad. Men Apple har allerede reageret og lover nu, at man vil betale pengene tilbage til australske kunder, der føler sig snydt. Det fortalte en Apple-advokat ved en domstol i Melbourne tirsdag. Apple vil også ændre sit informationsmateriale, så det fremgår tydeligere at 4G-funktionen ikke kan bruges i Australien.

Tavlecomputeren bruger frekvensbåndene omkring 700 MHz og 2.100 MHz, mens de danske net eksempelvis kører på 1.800 og 2.600 MHz.

I de fleste europæiske lande kører LTE i 800 MHz og 2.600 MHz frekvensområdet. I USA kommer Apple med to forskellige udgaver af den nye iPad, der er tilpasset 4G-nettet hos AT&T (700 og 2.100 MHz) og Verizon (kun 700 MHz).

Hvis man læser det, der er skrevet med meget småt på Apples amerikanske produktside, fremgår det at 4G LTE kun fungerer med AT&T og Verizon i USA og Bell, Rogers og Tellus i Canada. Brugere i resten af verden må undvære 4G. Til gengæld understøtter den nye iPad både HSPA+ med 21 Mbit/s og den nyere DC-HSPA+, hvor hastigheden er den dobbelte. Men her er der altså tale om 3G og ikke 4G.

I Australien kører LTE også på 1.800 MHz og det fungerer altså ikke med den nye iPad. Men Apple sælger produktet under navnet "Apple with Wi-Fi + 4G" i hele verden, selvom det altså ikke kan køre på 4G-nettet i mange lande.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra SoftwareOne

    Glem hypen: Her er tre steder hvor AI allerede leverer

    Ifølge SoftwareOne ligger de reelle AI-gevinster gemt i områder af central betydning for forretningen.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job
    Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

    Morten Plannthin Lund

    Industriens Pension

    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS