Apple vil betale penge tilbage til skuffede iPad-kunder

Apple er nu klar til at betale pengene tilbage til australske iPad-købere som klager over den manglende 4G-understøttelse.

Artikel top billede

(Foto: Peter Belanger)

En af de store nyheder i den nye iPad - 4G-funktionen - fungerer ikke med de frekvensbånd, der bruges i Europa og mange andre steder i verden. Men alligevel har Apple brugt 4G i sin markedsføring af den nye iPad. Det har fået den australske konkurrence-myndighed ACCC (Australian Competition and Consumer Commission) til at indlede en sag mod Apple for vildledende markedsføring. Her mener man, at kunderne er blevet snydt til at tro, at tavlecomputeren faktisk fungerer på det australske 4G-net.

ACCC vil forsøge at få en domstol til at udstede bøder og et fogedforbud mod salget af den nye iPad. Men Apple har allerede reageret og lover nu, at man vil betale pengene tilbage til australske kunder, der føler sig snydt. Det fortalte en Apple-advokat ved en domstol i Melbourne tirsdag. Apple vil også ændre sit informationsmateriale, så det fremgår tydeligere at 4G-funktionen ikke kan bruges i Australien.

Tavlecomputeren bruger frekvensbåndene omkring 700 MHz og 2.100 MHz, mens de danske net eksempelvis kører på 1.800 og 2.600 MHz.

I de fleste europæiske lande kører LTE i 800 MHz og 2.600 MHz frekvensområdet. I USA kommer Apple med to forskellige udgaver af den nye iPad, der er tilpasset 4G-nettet hos AT&T (700 og 2.100 MHz) og Verizon (kun 700 MHz).

Hvis man læser det, der er skrevet med meget småt på Apples amerikanske produktside, fremgår det at 4G LTE kun fungerer med AT&T og Verizon i USA og Bell, Rogers og Tellus i Canada. Brugere i resten af verden må undvære 4G. Til gengæld understøtter den nye iPad både HSPA+ med 21 Mbit/s og den nyere DC-HSPA+, hvor hastigheden er den dobbelte. Men her er der altså tale om 3G og ikke 4G.

I Australien kører LTE også på 1.800 MHz og det fungerer altså ikke med den nye iPad. Men Apple sælger produktet under navnet "Apple with Wi-Fi + 4G" i hele verden, selvom det altså ikke kan køre på 4G-nettet i mange lande.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Oliver Dirks-Steinmoen, softwareudvikler hos Folketingets administration, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Oliver Dirks-Steinmoen

    Folketingets administration

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

    Peer Leerbæk

    Netip A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Gitte Lykke Holm som Senior Payroll Consultant. Hun skal især beskæftige sig med opsætning og implementering af 365Løn til Business Central. Hun kommer fra en stilling som BC/NAV seniorkonsulent. Hun er uddannet inden for informatik og data processing. Nyt job

    Gitte Lykke Holm

    Elbek & Vejrup A/S

    T-Systems har pr. 17. august 2026 ansat Anders Christensen som Head of Digital. Anders skal især beskæftige sig med at rådgive kunder om T-Systems digitale portefølje, inkl. kunstig intelligens løsninger og services. Anders kommer fra en stilling som Senior Director, Sovereign Services hos TDC Erhverv. Anders har tidligere beskæftiget sig med at rådgive om infrastruktur platforme og digitale løsninger, som giver en reel forretningsværdi. Nyt job

    Anders Christensen

    T-Systems