Svensk firma knækker PIN-koder til smartphones

Et svensk sikkerhedsfirma har demonstreret hvordan man kan knække PIN-koden til en telefon på få minutter.

Artikel top billede

Det er meget nemt at knække den firecifrede PIN-kode til din mobiltelefon. Svenske Micro Systemation viser i en ny video hvor let man kan bryde ind i en iPhone eller Android-telefon, selvom den er beskyttet med en PIN-kode. Det skriver Forbes.

I videoen kan man se, hvordan en talsmand for firmaet bruger en applikation kaldet XRY til at få adgang til telefonens indhold på mindre end to minutter. Det gælder blandt andet sms-beskeder, de seneste opkald, adressebogen og GPS-data. Det er endda muligt at hente en log med alle tastetryk.

XRY fungerer på samme måde som et jailbreak og udnytter et eller flere konkrete sikkerhedshuller i det mobile operativsystem, som svenskerne ikke vil afsløre. De sælger deres software til politi og andre myndigheder verden over.

Halvdelen af de 75 ansatte hos Micro Systemation er beskæftiget med at finde nye svagheder og udvikle nye metoder til at trænge ind på telefonerne.

"Hver eneste uge kommer der en ny telefon med et andet operativsystem og vi er nødt til at analysere det," siger talsmanden Mike Dickinson til Forbes.

Han henviser også til, at mange mobiltelefon-ejere ikke er opmærksomme på, at alt hvad de gør med deres mobile enhed efterlader digitale spor.

"Efter omkring tyve år har folk opdaget, at de skal passe på hvad de gør med deres computer, men de forstår ikke at det samme gælder for telefoner. Derfor har det en meget høj værdi som bevismateriale," siger han.

Men det svenske firma erkender, at det bliver sværere at knække koden hvis brugeren har valgt en meget lang og kompleks adgangskode. I nogle tilfælde kan det blive så svært, at man er nødt til at give op.

Annonce

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Forsvarets Efterretningstjeneste

Critical Operations Technicians (ITI) søges til FE’s nye datacentre

Københavnsområdet

KMD A/S

Project Manager

Nordjylland

BEC Financial Technologies

Development Manager for Accounting Data & Monitoring

Region Sjælland

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2027

Digital transformation | København

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

22 & 23. september 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub

IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

Gustav Olsen

IFS Danmark A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,