Svensk firma knækker PIN-koder til smartphones

Et svensk sikkerhedsfirma har demonstreret hvordan man kan knække PIN-koden til en telefon på få minutter.

Artikel top billede

Det er meget nemt at knække den firecifrede PIN-kode til din mobiltelefon. Svenske Micro Systemation viser i en ny video hvor let man kan bryde ind i en iPhone eller Android-telefon, selvom den er beskyttet med en PIN-kode. Det skriver Forbes.

I videoen kan man se, hvordan en talsmand for firmaet bruger en applikation kaldet XRY til at få adgang til telefonens indhold på mindre end to minutter. Det gælder blandt andet sms-beskeder, de seneste opkald, adressebogen og GPS-data. Det er endda muligt at hente en log med alle tastetryk.

XRY fungerer på samme måde som et jailbreak og udnytter et eller flere konkrete sikkerhedshuller i det mobile operativsystem, som svenskerne ikke vil afsløre. De sælger deres software til politi og andre myndigheder verden over.

Halvdelen af de 75 ansatte hos Micro Systemation er beskæftiget med at finde nye svagheder og udvikle nye metoder til at trænge ind på telefonerne.

"Hver eneste uge kommer der en ny telefon med et andet operativsystem og vi er nødt til at analysere det," siger talsmanden Mike Dickinson til Forbes.

Han henviser også til, at mange mobiltelefon-ejere ikke er opmærksomme på, at alt hvad de gør med deres mobile enhed efterlader digitale spor.

"Efter omkring tyve år har folk opdaget, at de skal passe på hvad de gør med deres computer, men de forstår ikke at det samme gælder for telefoner. Derfor har det en meget høj værdi som bevismateriale," siger han.

Men det svenske firma erkender, at det bliver sværere at knække koden hvis brugeren har valgt en meget lang og kompleks adgangskode. I nogle tilfælde kan det blive så svært, at man er nødt til at give op.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27. maj 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S