Svensk firma knækker PIN-koder til smartphones

Et svensk sikkerhedsfirma har demonstreret hvordan man kan knække PIN-koden til en telefon på få minutter.

Artikel top billede

Det er meget nemt at knække den firecifrede PIN-kode til din mobiltelefon. Svenske Micro Systemation viser i en ny video hvor let man kan bryde ind i en iPhone eller Android-telefon, selvom den er beskyttet med en PIN-kode. Det skriver Forbes.

I videoen kan man se, hvordan en talsmand for firmaet bruger en applikation kaldet XRY til at få adgang til telefonens indhold på mindre end to minutter. Det gælder blandt andet sms-beskeder, de seneste opkald, adressebogen og GPS-data. Det er endda muligt at hente en log med alle tastetryk.

XRY fungerer på samme måde som et jailbreak og udnytter et eller flere konkrete sikkerhedshuller i det mobile operativsystem, som svenskerne ikke vil afsløre. De sælger deres software til politi og andre myndigheder verden over.

Halvdelen af de 75 ansatte hos Micro Systemation er beskæftiget med at finde nye svagheder og udvikle nye metoder til at trænge ind på telefonerne.

"Hver eneste uge kommer der en ny telefon med et andet operativsystem og vi er nødt til at analysere det," siger talsmanden Mike Dickinson til Forbes.

Han henviser også til, at mange mobiltelefon-ejere ikke er opmærksomme på, at alt hvad de gør med deres mobile enhed efterlader digitale spor.

"Efter omkring tyve år har folk opdaget, at de skal passe på hvad de gør med deres computer, men de forstår ikke at det samme gælder for telefoner. Derfor har det en meget høj værdi som bevismateriale," siger han.

Men det svenske firma erkender, at det bliver sværere at knække koden hvis brugeren har valgt en meget lang og kompleks adgangskode. I nogle tilfælde kan det blive så svært, at man er nødt til at give op.

Annonceindlæg tema

AI i bevægelse - forretning, agenter og potentiale

I dette særtema om aspekter af AI ser vi på skiftet fra sprogmodeller til AI-agenter, og hvordan virksomheder kan navigere i spændet mellem teknologisk hastighed og behovet for menneskelig kontrol.

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS