Svensk firma knækker PIN-koder til smartphones

Et svensk sikkerhedsfirma har demonstreret hvordan man kan knække PIN-koden til en telefon på få minutter.

Artikel top billede

Det er meget nemt at knække den firecifrede PIN-kode til din mobiltelefon. Svenske Micro Systemation viser i en ny video hvor let man kan bryde ind i en iPhone eller Android-telefon, selvom den er beskyttet med en PIN-kode. Det skriver Forbes.

I videoen kan man se, hvordan en talsmand for firmaet bruger en applikation kaldet XRY til at få adgang til telefonens indhold på mindre end to minutter. Det gælder blandt andet sms-beskeder, de seneste opkald, adressebogen og GPS-data. Det er endda muligt at hente en log med alle tastetryk.

XRY fungerer på samme måde som et jailbreak og udnytter et eller flere konkrete sikkerhedshuller i det mobile operativsystem, som svenskerne ikke vil afsløre. De sælger deres software til politi og andre myndigheder verden over.

Halvdelen af de 75 ansatte hos Micro Systemation er beskæftiget med at finde nye svagheder og udvikle nye metoder til at trænge ind på telefonerne.

"Hver eneste uge kommer der en ny telefon med et andet operativsystem og vi er nødt til at analysere det," siger talsmanden Mike Dickinson til Forbes.

Han henviser også til, at mange mobiltelefon-ejere ikke er opmærksomme på, at alt hvad de gør med deres mobile enhed efterlader digitale spor.

"Efter omkring tyve år har folk opdaget, at de skal passe på hvad de gør med deres computer, men de forstår ikke at det samme gælder for telefoner. Derfor har det en meget høj værdi som bevismateriale," siger han.

Men det svenske firma erkender, at det bliver sværere at knække koden hvis brugeren har valgt en meget lang og kompleks adgangskode. I nogle tilfælde kan det blive så svært, at man er nødt til at give op.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job