Apple-chef besøger Foxconn-fabrikker

Nu starter Apple en charmeoffensiv i Kina - og forsøger samtidig at aflive historierne om de dårlige arbejdsforhold på Foxconn-fabrikkerne.

Artikel top billede

Apple-chef Tim Cook er rejst til Kina sammen med Mark Zuckerberg for at holde møder med landets regering og besøge de udskældte Foxconn-fabrikker. I de seneste dage har Cook blandt andet haft møder med den kinesiske vice-premierminister Li Keqiang, men indholdet i samtalerne er ikke sluppet ud.

Cook har også besøgt en af de fabrikker i Zhenghou Technology Park, hvor underleverandøren Foxconn fremstiller iPhones til Apple. Der har været stor kritik af arbejdsforholdene på fabrikkerne i Kina, og den nye Apple-chef har lovet at man vil gøre alt for at forbedre forholdene.

Apple er blandt andet gået med i Fair Labor Association, der selv udfører kontrolbesøg på fabrikkerne, og selskabet har fremlagt en liste over sine leverandører.

Besøget på iPhone-fabrikken skulle vise, at Apple tager kritikken alvorligt. Men Kina-rejsen handler ikke kun om at berolige de mange kritikere, der mener at Apple betaler en høj menneskelig pris for sin succes. En af de mest kendte kritikere er dog blevet afsløret i at lyve om sine oplevelser i Kina.

Cook forsøger også at vinde nye kunder i verdens folkerigeste land. Han har besøgt en af de to Apple-forretninger i Beijing og holdt møder med landets største mobiloperatør, China Mobile.

Foxconn-selskabet Hon Hai har netop overtaget 10 procent af den japanske elektronik-koncern Sharp, og det bliver tolket som endnu et tegn på, at Apple snart kommer med sit eget fjernsyn.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger en IT-supporterelev til lokal IT servicecenter i Ballerup

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Operations Engineer til drift af Infrastruktur

Københavnsområdet

Lægemiddelstyrelsen

Løsningsarkitekt

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Conscia

Få en hurtigere, billigere og mere sikker AI-rejse

Slip for uforudsigelige omkostninger i skyen og opnå fuld datakontrol med en AI-pod, der samler al nødvendig infrastruktur i dit eget datacenter.

Navnenyt fra it-Danmark

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics