Apple-chef besøger Foxconn-fabrikker

Nu starter Apple en charmeoffensiv i Kina - og forsøger samtidig at aflive historierne om de dårlige arbejdsforhold på Foxconn-fabrikkerne.

Artikel top billede

Apple-chef Tim Cook er rejst til Kina sammen med Mark Zuckerberg for at holde møder med landets regering og besøge de udskældte Foxconn-fabrikker. I de seneste dage har Cook blandt andet haft møder med den kinesiske vice-premierminister Li Keqiang, men indholdet i samtalerne er ikke sluppet ud.

Cook har også besøgt en af de fabrikker i Zhenghou Technology Park, hvor underleverandøren Foxconn fremstiller iPhones til Apple. Der har været stor kritik af arbejdsforholdene på fabrikkerne i Kina, og den nye Apple-chef har lovet at man vil gøre alt for at forbedre forholdene.

Apple er blandt andet gået med i Fair Labor Association, der selv udfører kontrolbesøg på fabrikkerne, og selskabet har fremlagt en liste over sine leverandører.

Besøget på iPhone-fabrikken skulle vise, at Apple tager kritikken alvorligt. Men Kina-rejsen handler ikke kun om at berolige de mange kritikere, der mener at Apple betaler en høj menneskelig pris for sin succes. En af de mest kendte kritikere er dog blevet afsløret i at lyve om sine oplevelser i Kina.

Cook forsøger også at vinde nye kunder i verdens folkerigeste land. Han har besøgt en af de to Apple-forretninger i Beijing og holdt møder med landets største mobiloperatør, China Mobile.

Foxconn-selskabet Hon Hai har netop overtaget 10 procent af den japanske elektronik-koncern Sharp, og det bliver tolket som endnu et tegn på, at Apple snart kommer med sit eget fjernsyn.

Netcompany A/S

Managing Architect

Nordjylland

Politiets Efterretningstjeneste

Datacentertekniker hos PET

Københavnsområdet

Banedanmark

License Manager

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Henrik Vittrup Zoega

Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Markus Dalsgaard Sisseck

Martinsen Rådgivning & Revision

Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg