Nu vil alle lære at programmere

I gamle dage skulle man at lære fransk eller spansk. Nu er det moderne at lære sig computersprog.

Artikel top billede

Det er ikke længere på mode at lære sig de klassiske fremmedsprog som fransk, spansk eller tysk. Nu vil alle - unge såvel som gamle - lære sig computerens sprog. Det skriver New York Times, der indleder sin artikel med det meget træffende "Parlez-vous Python?". Det handler om mere end bare sproget - det handler om et samfund, hvor nettet udgør fundamentet for uddannelse, underholdning og næsten alt andet. Hvor det at lære computerens sprog er helt afgørende for, at du ikke bliver efterladt i stenalderen.

Markedet for aftenundervisning og online-kurser i programmering og webudvikling er i hastig vækst. Nogle drømmer måske om at blive den næste Mark Zuckerberg - men de fleste ønsker blot at sikre, at de kan beholde deres nuværende job.

"Ligesom det er nødvendigt at kunne læse engelsk, har du også brug for at kunne forstå den kode som bygger nettet," siger investeringsrådgiveren Sarah Henry.

Hun har blandt andet taget kurser i HTML og Wordpress. Der er mange internet-firmaer som tilbyder undervisning online som f.eks. Udacity og Treehouse.

Et af de mest omtalte firmaer er det nystartede Codecademy, hvor man kan få interaktive lektioner i forskellige sprog og lære at skrive simple programmer.

Mere end en million brugere har allerede tilmeldt sig hos Codecademy, og selskabet har modtaget omkring 15 mio. kr. i investeringskapital.

Det er gratis at bruge tjenesten, og selv New Yorks borgmester Bloomberg har erklæret, at han har tænkt sig at lære at kode med denne tjeneste.

"Folk har en ægte interesse i at forstå den verden som vi lever i. De vil ikke bare bruge nettet; de vil også forstå hvordan det fungerer," siger en af stifterne, Zach Sims.

I de sidste tre år er antallet af it-studerende i USA steget støt - efter et fald i de første år efter dotcom-boblen brast. Alene i det sidste år er der tale om en vækst på 10 procent.

Men der er stadig en stor forskel på at lære nogle få simple kommandoer og så på at være en rigtig programmør.

"Vi er godt klar over at vi ikke kan forvandle de 99 pct. af folk som er interesseret i at lære at kode til de 1 pct. som faktisk er rigtig gode til det," siger Sims.

En af dem der skriver professionelle guider til programmering - Julie Meloni - mener da heller ikke, at folk lærer meget i online-kurserne. Men hun tilføjer:

"Det er dejligt at se at folk ønsker at lære at kode. Der er en værdi her. Det er kun det første skridt."

Annonceindlæg fra Computerworld

Udsolgt succes rykker i større rammer og offentliggør stjerneprogram

Computerworlds Cloud & AI Festival tager konsekvensen af sin egen succes

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S