Nu vil alle lære at programmere

I gamle dage skulle man at lære fransk eller spansk. Nu er det moderne at lære sig computersprog.

Artikel top billede

Det er ikke længere på mode at lære sig de klassiske fremmedsprog som fransk, spansk eller tysk. Nu vil alle - unge såvel som gamle - lære sig computerens sprog. Det skriver New York Times, der indleder sin artikel med det meget træffende "Parlez-vous Python?". Det handler om mere end bare sproget - det handler om et samfund, hvor nettet udgør fundamentet for uddannelse, underholdning og næsten alt andet. Hvor det at lære computerens sprog er helt afgørende for, at du ikke bliver efterladt i stenalderen.

Markedet for aftenundervisning og online-kurser i programmering og webudvikling er i hastig vækst. Nogle drømmer måske om at blive den næste Mark Zuckerberg - men de fleste ønsker blot at sikre, at de kan beholde deres nuværende job.

"Ligesom det er nødvendigt at kunne læse engelsk, har du også brug for at kunne forstå den kode som bygger nettet," siger investeringsrådgiveren Sarah Henry.

Hun har blandt andet taget kurser i HTML og Wordpress. Der er mange internet-firmaer som tilbyder undervisning online som f.eks. Udacity og Treehouse.

Et af de mest omtalte firmaer er det nystartede Codecademy, hvor man kan få interaktive lektioner i forskellige sprog og lære at skrive simple programmer.

Mere end en million brugere har allerede tilmeldt sig hos Codecademy, og selskabet har modtaget omkring 15 mio. kr. i investeringskapital.

Det er gratis at bruge tjenesten, og selv New Yorks borgmester Bloomberg har erklæret, at han har tænkt sig at lære at kode med denne tjeneste.

"Folk har en ægte interesse i at forstå den verden som vi lever i. De vil ikke bare bruge nettet; de vil også forstå hvordan det fungerer," siger en af stifterne, Zach Sims.

I de sidste tre år er antallet af it-studerende i USA steget støt - efter et fald i de første år efter dotcom-boblen brast. Alene i det sidste år er der tale om en vækst på 10 procent.

Men der er stadig en stor forskel på at lære nogle få simple kommandoer og så på at være en rigtig programmør.

"Vi er godt klar over at vi ikke kan forvandle de 99 pct. af folk som er interesseret i at lære at kode til de 1 pct. som faktisk er rigtig gode til det," siger Sims.

En af dem der skriver professionelle guider til programmering - Julie Meloni - mener da heller ikke, at folk lærer meget i online-kurserne. Men hun tilføjer:

"Det er dejligt at se at folk ønsker at lære at kode. Der er en værdi her. Det er kun det første skridt."

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Teknisk systemansvarlig / ingeniør inden for taktisk datalink

    Københavnsområdet

    Akademikernes A-kasse

    AI Product Owner

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Finance Lead (SAP)

    Københavnsområdet

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS