Husk "Backup Day" i morgen: Gem eller græd?

Sæt kryds i kalenderen.

Artikel top billede

Se hele infografikken fra WordlBackupDay

I den kommende uge er der en stribe religiøse helligdage, men allerede i morgen falder en for mange endnu mere relevant dag.

Det er den internationale backup-dag.

I stedet for at fejre Jesus ankomst til Jerusalem og sørge over afslutningen på hans tid her på jord, handler morgendagens mærkedag om at komme din computers velvære i hu.

World Backup Day blev angiveligt startet efter en debat på diskussions-sitet Reddit, af folk som mener, vi har brug for en årlig påmindelse, om at tjekke firmaet og husets backup-procedurer - og minde omgangskredsen om at det er tid til at investere i en ekstern harddisk eller en cloud backup-tjeneste.

Selv om initiativet angiveligt er lavet af frivillige, så har flere storage-firmaer set chancen til at promovere deres produkter. Se flere rabatter på Worldbackupday.com. 

Læses lige nu

    Annonce

    Capgemini Danmark A/S

    Microsoft AI Solution Architect

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Senior QA Engineer

    Københavnsområdet

    Statens IT

    Statens IT søger 3 fuldtidskoordinatorer

    Københavnsområdet

    Djurslands Bank

    IT-supporter til Djurslands Bank

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Vektus A/S har pr. 22. oktober 2026 ansat Jim Neble som Consultant Manager. Han skal især beskæftige sig med konsulentchefopgaven i Jylland. Han kommer fra en stilling som ERP Manager hos Kvik. Han er uddannet indenfor økonomi og Business Andministration samt Cand.merc. i strategi, organisation og ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med Konsulentopgaver indenfor Business Central i partnerkanalen. Nyt job

    Jim Neble

    Vektus A/S

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S