Blackberry-firma dropper kampen mod Apple

Research In Motion er i dyb krise. Nu opgiver Blackberry-firmaet kampen om privatkunderne.

Artikel top billede

Det canadiske Blackberry-firma Research In Motion (RIM) har fremlagt endnu et katastrofe-regnskab. I fjerde kvartal har selskabet tabt 125 mio. dollar og omsætningen er faldet med 25 pct. til 4,2 mia. dollar. Resultatet er dårligere end det, analytikerne havde forventet, og det fik hurtigt aktiekursen til at styrtdykke torsdag aften.

Den nye tyske chef for RIM, Thorsten Heins, har varslet et strategiskifte for at redde selskabet. RIM vil nu nedprioritere sin privatkunde-forretning og fokusere på erhvervs-markedet.

"Vi planlægger at lægge fokus på salget til erhvervskunder, hvor vi allerede har en ledende position," lyder meldingen fra Heins, der har en fortid hos Siemens.

RIM har uden held forsøgt at konkurrere med Apple og Googles Android på smartphone-markedet til private brugere. Men Blackberry-enhederne er stadig populære i mange virksomheder.

Tendensen er dog, at mange medarbejdere tager deres egne mobile enheder med på arbejde - et fænomen, der også betegnes som BYOD (Bring Your Own Device). Her er det typisk iPhone og Android-enheder, der dominerer.

Dermed er RIM også under pres i virksomhederne. Apple har solgt 37 millioner iPhones i det seneste kvartal og det svarer til RIMs salg af Blackberry-enheder i de sidste tre-fire kvartaler.

I lang tid ignorerede RIM trenden mod touchscreen-telefoner og satsede i stedet på sine klassiske modeller med lille skærm og komplet tastatur.

Canadierne har heller ikke haft succes med at etablere deres Playbook-tablet som konkurrent til iPad fra Apple. Den bliver nu solgt til en pris, der ligger under produktionsprisen. Der er kun solgt en halv million Playbooks i sidste kvartal, mens Apple har solgt 15,4 mio. iPads i samme tidsrum.

Heins satser stort på det næste operativsystem Blackberry 10, der trods flere forsinkelser skulle være klar inden slutningen af året. Nu skal RIM genvinde sin stærke position på erhvervsmarkedet og udvikle nye produkter og services til de 77 millioner Blackberry-kunder.

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Nordjylland

AL Sydbank

AI Engineer

Sydjylland

Netcompany A/S

Network Engineer

Nordjylland

Capgemini Danmark A/S

AI-led Growth Leader for Intelligent Industry NCE

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Barco

Hvorfor enkelhed er den stille drivkraft bag succes på hybride arbejdspladser

Hvordan usynlig teknologi forvandler sikkert hybridarbejde til en daglig virkelighed

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

Peer Leerbæk

Netip A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

Thomas Fossing

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Oliver Dirks-Steinmoen, softwareudvikler hos Folketingets administration, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Oliver Dirks-Steinmoen

Folketingets administration