Blackberry-firma dropper kampen mod Apple

Research In Motion er i dyb krise. Nu opgiver Blackberry-firmaet kampen om privatkunderne.

Artikel top billede

Det canadiske Blackberry-firma Research In Motion (RIM) har fremlagt endnu et katastrofe-regnskab. I fjerde kvartal har selskabet tabt 125 mio. dollar og omsætningen er faldet med 25 pct. til 4,2 mia. dollar. Resultatet er dårligere end det, analytikerne havde forventet, og det fik hurtigt aktiekursen til at styrtdykke torsdag aften.

Den nye tyske chef for RIM, Thorsten Heins, har varslet et strategiskifte for at redde selskabet. RIM vil nu nedprioritere sin privatkunde-forretning og fokusere på erhvervs-markedet.

"Vi planlægger at lægge fokus på salget til erhvervskunder, hvor vi allerede har en ledende position," lyder meldingen fra Heins, der har en fortid hos Siemens.

RIM har uden held forsøgt at konkurrere med Apple og Googles Android på smartphone-markedet til private brugere. Men Blackberry-enhederne er stadig populære i mange virksomheder.

Tendensen er dog, at mange medarbejdere tager deres egne mobile enheder med på arbejde - et fænomen, der også betegnes som BYOD (Bring Your Own Device). Her er det typisk iPhone og Android-enheder, der dominerer.

Dermed er RIM også under pres i virksomhederne. Apple har solgt 37 millioner iPhones i det seneste kvartal og det svarer til RIMs salg af Blackberry-enheder i de sidste tre-fire kvartaler.

I lang tid ignorerede RIM trenden mod touchscreen-telefoner og satsede i stedet på sine klassiske modeller med lille skærm og komplet tastatur.

Canadierne har heller ikke haft succes med at etablere deres Playbook-tablet som konkurrent til iPad fra Apple. Den bliver nu solgt til en pris, der ligger under produktionsprisen. Der er kun solgt en halv million Playbooks i sidste kvartal, mens Apple har solgt 15,4 mio. iPads i samme tidsrum.

Heins satser stort på det næste operativsystem Blackberry 10, der trods flere forsinkelser skulle være klar inden slutningen af året. Nu skal RIM genvinde sin stærke position på erhvervsmarkedet og udvikle nye produkter og services til de 77 millioner Blackberry-kunder.

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Ballerup

Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

Digital transformation | Frederiksberg

Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

Thomas Harboe Hald

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S