Nyt stort kort-tyveri hos betalingsselskab

Helt op til 1,5 millioner kreditkort-numre kan være stjålet hos betalingsfirmaet Global Payments i USA.

Artikel top billede

Fredag kom det frem at betalingsselskabet Global Payments i USA er ramt af et cyber-indbrud. I første omgang forlød det, at omkring 50.000 kortejere har fået deres data stjålet, men nu viser det sig at tyveriet er langt mere omfattende. Ifølge de seneste oplysninger har hackere stjålet helt op til 1,5 millioner kreditkort-numre, men der er angiveligt kun tale om kortejere i Nordamerika.

Global Payments har ikke afsløret hvordan hackerne er kommet ind i systemet eller hvorvidt der er registreret misbrug af kortoplysninger. Men angrebet skete allerede for flere uger siden.

Ifølge betalingsselskabet har hackerne ikke fået fat i kortholdernes navne, adresser eller social-security numre. Men det ser til gengæld ud til, at de har fået i kortnumre og udløbsdatoer.

Sikkerhedseksperten Brian Krebs var den første, der skrev om datatyveriet. Han mener at det faktiske antal berørte kortindehavere kan være omkring 10 millioner.

Både Visa og Mastercard har nu advaret bankerne i USA og det ser ud til at nogle af kunderne skal have nye kort.

Global Payments er nu fjernet fra listen over godkendte betalingsudbydere hos Visa og selskabet skal nu bevise, at man er i stand til at garantere den nødvendige sikkerhed.

Historien har fået aktiekurserne hos Visa og Mastercard til at falde med 1-2 pct. i USA, og Global Payments måtte notere et fald på 9 pct. på børsen fredag.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger chef for Lokal It - Region Øst

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Københavnsområdet

    Jyske Bank

    Senior Informationsarkitekt

    Københavnsområdet

    Event: Computerworld Summit 2026 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    28. april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

    Rasmus Stage Sørensen

    Norriq Danmark A/S

    Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

    Morten Plannthin Lund

    Industriens Pension