Nyt stort kort-tyveri hos betalingsselskab

Helt op til 1,5 millioner kreditkort-numre kan være stjålet hos betalingsfirmaet Global Payments i USA.

Artikel top billede

Fredag kom det frem at betalingsselskabet Global Payments i USA er ramt af et cyber-indbrud. I første omgang forlød det, at omkring 50.000 kortejere har fået deres data stjålet, men nu viser det sig at tyveriet er langt mere omfattende. Ifølge de seneste oplysninger har hackere stjålet helt op til 1,5 millioner kreditkort-numre, men der er angiveligt kun tale om kortejere i Nordamerika.

Global Payments har ikke afsløret hvordan hackerne er kommet ind i systemet eller hvorvidt der er registreret misbrug af kortoplysninger. Men angrebet skete allerede for flere uger siden.

Ifølge betalingsselskabet har hackerne ikke fået fat i kortholdernes navne, adresser eller social-security numre. Men det ser til gengæld ud til, at de har fået i kortnumre og udløbsdatoer.

Sikkerhedseksperten Brian Krebs var den første, der skrev om datatyveriet. Han mener at det faktiske antal berørte kortindehavere kan være omkring 10 millioner.

Både Visa og Mastercard har nu advaret bankerne i USA og det ser ud til at nogle af kunderne skal have nye kort.

Global Payments er nu fjernet fra listen over godkendte betalingsudbydere hos Visa og selskabet skal nu bevise, at man er i stand til at garantere den nødvendige sikkerhed.

Historien har fået aktiekurserne hos Visa og Mastercard til at falde med 1-2 pct. i USA, og Global Payments måtte notere et fald på 9 pct. på børsen fredag.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | København

Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

Andre events | København

Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

Sikkerhed | Aarhus C

Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

Benjamin Terp

Netip A/S

VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

Kelly Lyng Luvigsen

VisionBird

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

Alexander Bendix

Norriq Danmark A/S