Nyt stort kort-tyveri hos betalingsselskab

Helt op til 1,5 millioner kreditkort-numre kan være stjålet hos betalingsfirmaet Global Payments i USA.

Artikel top billede

Fredag kom det frem at betalingsselskabet Global Payments i USA er ramt af et cyber-indbrud. I første omgang forlød det, at omkring 50.000 kortejere har fået deres data stjålet, men nu viser det sig at tyveriet er langt mere omfattende. Ifølge de seneste oplysninger har hackere stjålet helt op til 1,5 millioner kreditkort-numre, men der er angiveligt kun tale om kortejere i Nordamerika.

Global Payments har ikke afsløret hvordan hackerne er kommet ind i systemet eller hvorvidt der er registreret misbrug af kortoplysninger. Men angrebet skete allerede for flere uger siden.

Ifølge betalingsselskabet har hackerne ikke fået fat i kortholdernes navne, adresser eller social-security numre. Men det ser til gengæld ud til, at de har fået i kortnumre og udløbsdatoer.

Sikkerhedseksperten Brian Krebs var den første, der skrev om datatyveriet. Han mener at det faktiske antal berørte kortindehavere kan være omkring 10 millioner.

Både Visa og Mastercard har nu advaret bankerne i USA og det ser ud til at nogle af kunderne skal have nye kort.

Global Payments er nu fjernet fra listen over godkendte betalingsudbydere hos Visa og selskabet skal nu bevise, at man er i stand til at garantere den nødvendige sikkerhed.

Historien har fået aktiekurserne hos Visa og Mastercard til at falde med 1-2 pct. i USA, og Global Payments måtte notere et fald på 9 pct. på børsen fredag.

Læses lige nu

    Quadsat ApS

    Software Developer

    Fyn

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-supporter til lokal IT støtte i Oksbøl

    Sydjylland

    Beredskabsstyrelsen

    Teknologi og IT-arkitekt til Beredskabsstyrelsen

    Københavnsområdet

    Red Barnet

    Software developer til Red Barnets IT-team

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job