Stalker-app fjernet fra App Store

Stor ballade om ny iPhone-applikation, der finder piger - eller fyre - i nærheden.

Artikel top billede

Sjældent har en iPhone-applikation skabt så meget ballade som den russiske Girls Around Me, der allerede er blevet stemplet som en "stalker-app". Det hele startede med en artikel i Cult of Mac, som beskriver hvordan applikationen kan bruges til at finde kvinder der har tjekket ind med Foursquare på en lokation i nærheden. Programmet kombinerer dette med informationer fra Facebook-profiler - og så har man pludselig ganske mange oplysninger om personen.

"An App Takes Creepy to a New Level," lyder overskriften på en artikel i New York Times, som også ser nærmere på den omstridte applikation. Det er især forbindelsen til Facebook, der har vakt kritik. En jura-professor beskriver ligefrem softwaren som en "let's stalk women" app.

Både Foursquare og Facebook bliver nu anklaget for at krænke brugernes privatsfære.

Programmet er nu forsvundet fra App Store, men det er uklart om det er Apple, der har fjernet programmet, eller om firmaet selv har trukket det tilbage, fordi Foursquare har kappet forbindelsen til sin API (programmerings-grænseflade), så softwaren i praksis bliver ubrugelig.

Hos det russiske firma bag programmet, i-Free Innovations, forstår man ikke kritikken. Her føler man sig behandlet som "syndebuk" og kritiserer at man er udsat for en hetz.

Firmaet forsvarer sig med, at man kun bruger offentligt tilgængelige data. Girls Around Me kombinerer informationer fra Foursquare med Facebook-profiler og et Google-kort.

"Girls Around Me er en revolutionerende ny byscanner-app som forvandler din by til et dating-paradis," hedder det på firmaets hjemmeside.

Programmet er allerede hentet mere end 70.000 gange i App Store - men nu er det altså slut.

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S