Stalker-app fjernet fra App Store

Stor ballade om ny iPhone-applikation, der finder piger - eller fyre - i nærheden.

Artikel top billede

Sjældent har en iPhone-applikation skabt så meget ballade som den russiske Girls Around Me, der allerede er blevet stemplet som en "stalker-app". Det hele startede med en artikel i Cult of Mac, som beskriver hvordan applikationen kan bruges til at finde kvinder der har tjekket ind med Foursquare på en lokation i nærheden. Programmet kombinerer dette med informationer fra Facebook-profiler - og så har man pludselig ganske mange oplysninger om personen.

"An App Takes Creepy to a New Level," lyder overskriften på en artikel i New York Times, som også ser nærmere på den omstridte applikation. Det er især forbindelsen til Facebook, der har vakt kritik. En jura-professor beskriver ligefrem softwaren som en "let's stalk women" app.

Både Foursquare og Facebook bliver nu anklaget for at krænke brugernes privatsfære.

Programmet er nu forsvundet fra App Store, men det er uklart om det er Apple, der har fjernet programmet, eller om firmaet selv har trukket det tilbage, fordi Foursquare har kappet forbindelsen til sin API (programmerings-grænseflade), så softwaren i praksis bliver ubrugelig.

Hos det russiske firma bag programmet, i-Free Innovations, forstår man ikke kritikken. Her føler man sig behandlet som "syndebuk" og kritiserer at man er udsat for en hetz.

Firmaet forsvarer sig med, at man kun bruger offentligt tilgængelige data. Girls Around Me kombinerer informationer fra Foursquare med Facebook-profiler og et Google-kort.

"Girls Around Me er en revolutionerende ny byscanner-app som forvandler din by til et dating-paradis," hedder det på firmaets hjemmeside.

Programmet er allerede hentet mere end 70.000 gange i App Store - men nu er det altså slut.

Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Digital transformation | Aarhus C

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

21. april 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

Rikke Badsberg

Adeno K/S

Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse