Stalker-app fjernet fra App Store

Stor ballade om ny iPhone-applikation, der finder piger - eller fyre - i nærheden.

Artikel top billede

Sjældent har en iPhone-applikation skabt så meget ballade som den russiske Girls Around Me, der allerede er blevet stemplet som en "stalker-app". Det hele startede med en artikel i Cult of Mac, som beskriver hvordan applikationen kan bruges til at finde kvinder der har tjekket ind med Foursquare på en lokation i nærheden. Programmet kombinerer dette med informationer fra Facebook-profiler - og så har man pludselig ganske mange oplysninger om personen.

"An App Takes Creepy to a New Level," lyder overskriften på en artikel i New York Times, som også ser nærmere på den omstridte applikation. Det er især forbindelsen til Facebook, der har vakt kritik. En jura-professor beskriver ligefrem softwaren som en "let's stalk women" app.

Både Foursquare og Facebook bliver nu anklaget for at krænke brugernes privatsfære.

Programmet er nu forsvundet fra App Store, men det er uklart om det er Apple, der har fjernet programmet, eller om firmaet selv har trukket det tilbage, fordi Foursquare har kappet forbindelsen til sin API (programmerings-grænseflade), så softwaren i praksis bliver ubrugelig.

Hos det russiske firma bag programmet, i-Free Innovations, forstår man ikke kritikken. Her føler man sig behandlet som "syndebuk" og kritiserer at man er udsat for en hetz.

Firmaet forsvarer sig med, at man kun bruger offentligt tilgængelige data. Girls Around Me kombinerer informationer fra Foursquare med Facebook-profiler og et Google-kort.

"Girls Around Me er en revolutionerende ny byscanner-app som forvandler din by til et dating-paradis," hedder det på firmaets hjemmeside.

Programmet er allerede hentet mere end 70.000 gange i App Store - men nu er det altså slut.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

    I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S