IBM bygger verdens hurtigste supercomputer

Den nødvendige teknologi er slet ikke opfundet endnu.

Artikel top billede

Det kommende radioteleskop Square Kilometer Array skal dagligt producere dobbelt så mange data som hele trafikken på World Wide Web i dag. Nu har IBM indgået en aftale med det hollandske institut for radioastronomi, Astron, om at bygge en supercomputer, der kan håndtere denne enorme datamængde.

Den nye maskine bliver i stand til at analysere og gemme én exabyte data om dagen. Det svarer til indholdet på 15 millioner iPods med 64 GB hukommelse.

Square Kilometer Array skal først være færdig i 2024. Hele anlægget består af 3.000 antenner spredt over flere lande. Radioteleskopet skal bruges til at udforske fjerne galakser, sorte huller og universets oprindelse.

Prisen for supercomputeren alene bliver omkring 240 millioner kroner. Mange af de nødvendige teknologier findes slet ikke endnu. De skal først udvikles i et femårigt forskningsprojekt med titlen DOME.

Der skal blandt andet forskes i nye 3D-chips og hurtigere optiske dataforbindelser samt nye metoder til lagring af data. Forskerne skal også finde nye veje til at reducere strømforbruget i supercomputeren.

"Vi må være meget kreative. Hvis vi skal bruge almindelige standard-servere, har vi brug for millioner af dem. De vil kræve så meget plads og bruge så meget energi at vi slet ikke har råd til at bygge maskinerne eller holde dem kørende," siger IBM-forsker Ronanld Luijten til Mashable.

Han fortæller også at man vil bruge en af de ældste storage-teknologier; magnetbånd. Det er stadig den billigste og mest pladsbesparende metode til datalagring.

IBM mener at mange af de teknologier, der skal udvikles i forbindelse med DOME-projektet, vil få stor betydning for hele computerbranchen. De skal også bruges til andre supercomputere, servere og måske også almindelige computere.

Læses lige nu

    Annonce

    Carl Ras A/S

    Digital Tech Lead

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-supporter til Level 3 support på Forsvarets operative C2 systemer

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Computerworld Cyber Briefing: Cyberresiliens

    De fleste organisationer har en plan for recovery. Få ved dog, hvilke systemer der skal op at køre først for at holde forretningen i gang. Kom med, når vi ser nærmere på, hvordan Cohesity, Dustin og HPE hjælper organisationer med at definere og...

    It-løsninger | Horsens

    Dynamics AX og FO: Næste kapitel for din virksomhed

    Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

    Jura | København

    Compliance Day 2026

    Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S