IBM bygger verdens hurtigste supercomputer

Den nødvendige teknologi er slet ikke opfundet endnu.

Artikel top billede

Det kommende radioteleskop Square Kilometer Array skal dagligt producere dobbelt så mange data som hele trafikken på World Wide Web i dag. Nu har IBM indgået en aftale med det hollandske institut for radioastronomi, Astron, om at bygge en supercomputer, der kan håndtere denne enorme datamængde.

Den nye maskine bliver i stand til at analysere og gemme én exabyte data om dagen. Det svarer til indholdet på 15 millioner iPods med 64 GB hukommelse.

Square Kilometer Array skal først være færdig i 2024. Hele anlægget består af 3.000 antenner spredt over flere lande. Radioteleskopet skal bruges til at udforske fjerne galakser, sorte huller og universets oprindelse.

Prisen for supercomputeren alene bliver omkring 240 millioner kroner. Mange af de nødvendige teknologier findes slet ikke endnu. De skal først udvikles i et femårigt forskningsprojekt med titlen DOME.

Der skal blandt andet forskes i nye 3D-chips og hurtigere optiske dataforbindelser samt nye metoder til lagring af data. Forskerne skal også finde nye veje til at reducere strømforbruget i supercomputeren.

"Vi må være meget kreative. Hvis vi skal bruge almindelige standard-servere, har vi brug for millioner af dem. De vil kræve så meget plads og bruge så meget energi at vi slet ikke har råd til at bygge maskinerne eller holde dem kørende," siger IBM-forsker Ronanld Luijten til Mashable.

Han fortæller også at man vil bruge en af de ældste storage-teknologier; magnetbånd. Det er stadig den billigste og mest pladsbesparende metode til datalagring.

IBM mener at mange af de teknologier, der skal udvikles i forbindelse med DOME-projektet, vil få stor betydning for hele computerbranchen. De skal også bruges til andre supercomputere, servere og måske også almindelige computere.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    Kod smartere med GitHub Copilot

    Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg