IBM bygger verdens hurtigste supercomputer

Den nødvendige teknologi er slet ikke opfundet endnu.

Artikel top billede

Det kommende radioteleskop Square Kilometer Array skal dagligt producere dobbelt så mange data som hele trafikken på World Wide Web i dag. Nu har IBM indgået en aftale med det hollandske institut for radioastronomi, Astron, om at bygge en supercomputer, der kan håndtere denne enorme datamængde.

Den nye maskine bliver i stand til at analysere og gemme én exabyte data om dagen. Det svarer til indholdet på 15 millioner iPods med 64 GB hukommelse.

Square Kilometer Array skal først være færdig i 2024. Hele anlægget består af 3.000 antenner spredt over flere lande. Radioteleskopet skal bruges til at udforske fjerne galakser, sorte huller og universets oprindelse.

Prisen for supercomputeren alene bliver omkring 240 millioner kroner. Mange af de nødvendige teknologier findes slet ikke endnu. De skal først udvikles i et femårigt forskningsprojekt med titlen DOME.

Der skal blandt andet forskes i nye 3D-chips og hurtigere optiske dataforbindelser samt nye metoder til lagring af data. Forskerne skal også finde nye veje til at reducere strømforbruget i supercomputeren.

"Vi må være meget kreative. Hvis vi skal bruge almindelige standard-servere, har vi brug for millioner af dem. De vil kræve så meget plads og bruge så meget energi at vi slet ikke har råd til at bygge maskinerne eller holde dem kørende," siger IBM-forsker Ronanld Luijten til Mashable.

Han fortæller også at man vil bruge en af de ældste storage-teknologier; magnetbånd. Det er stadig den billigste og mest pladsbesparende metode til datalagring.

IBM mener at mange af de teknologier, der skal udvikles i forbindelse med DOME-projektet, vil få stor betydning for hele computerbranchen. De skal også bruges til andre supercomputere, servere og måske også almindelige computere.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

    AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

    Digital transformation | København

    Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

    Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

    Infrastruktur | København

    Cloud & infrastruktur 2026: AI, afhængighed og digital handlefrihed

    Cloud er strategisk infrastruktur og fundament for AI, drift og innovation. Geopolitik og regulering ændrer leverandørvalg og dataplacering. Computerworld samler beslutningstagere om afhængighed, europæiske alternativer og digital handlefrihed.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune