Her er Intels næste processor-generation

Intels nye Ivy Bridge-processor til desktop-computere kommer i den sidste april-uge. Her er, hvad du kan forvente.

Artikel top billede

Nu skulle det være sikkert at den næste processor-generation fra Intel - med kodenavnet Ivy Bridge - kommer i den sidste uge i april. Det skriver CNET. Der har tidligere været meldinger om, at Ivy Bridge bliver forsinket og først kommer til juni. Men det gælder tilsyneladende kun for den mobile lavenergi-udgave af processoren til de helt tynde ultrabooks. Den normale desktop-version skulle altså være klar i denne måned, og de første færdige computere med Ivy Bridge ventes at kunne købes kort tid efter.

Både HP, Dell, Sony, Toshiba, Acer og Asus forventes at lancere nye modeller med Ivy Bridge meget hurtigt, og ifølge rygter vil Apple bruge den nye processor i en kommende tyndere 15-tommers Macbook-model.

De første benchmarks for Ivy Bridge tegner meget lovende. Ifølge Intel er grafikydelsen forbedret med 70 procent i forhold til Sandy Bridge og der er indbygget understøttelse for USB 3.0. Ifølge analysefirmaet In-Stat bliver der solgt 400 millioner USB 3.0-kompatible enheder i 2012.

Den nye processor-generation bruger den samme mikroarkitektur som Sandy Bridge, men strukturbredden er reduceret fra 32 til 22 nanometer. En af de mest spændende nyheder i Ivy Bridge er en 3D-transistor kaldet Tri-Gate. Her er der altså tale om et helt nyt design til computerens transistorer.

Ifølge Intel er der tale om et meget fundamentalt gennembrud i processor-teknologi, der skal garantere at Moore's lov også kan holde mange år frem. De nye 3D-transistorer leverer op til 37 procent højere ydelse end aktuelle 22-nm-transistorer ved lav spænding. Eller de kan levere den samme ydelse med det halve strømforbrug.
 
Fordobling i transistor-tallet

En 22-nm-mikroprocessor kan indeholde omtrent det dobbelte antal transistorer på det samme areal i forhold til en 32-nm-processor. Faktisk er der plads til seks millioner transistorer på et areal, der svarer til punktummet for enden af denne sætning.
 
En 22nm Tri-Gate transistors porte er så små, at man kan placere 4.000 af dem ved siden af hinanden på tværs af et menneskehår. Sammenlignet med Intels første mikroprocessor, 4004'eren, der blev introduceret i 1971, så er en 22nm cpu 4.000 gange hurtigere, og hver transistor bruger omkring 5.000 gange mindre strøm. Prisen per transistor er faldet med en faktor på omkring 50.000.
 
Tri-Gate konceptet blev præsenteret helt tilbage i 2002, men det har altså taget næsten ti år at udvikle de første produkter baseret på teknologien.
 
Intel vil fortsat følge sin såkaldte tick-tock-strategi. Hvert andet år kommer en helt ny mikroarkitektur - sidste gang var det Sandy Bridge - og hvert andet år bliver den eksisterende arkitektur flyttet til en lavere strukturbredde. Det er så Ivy Bridge, hvor man rykker til 22 nm.

Se alle modellerne

En komplet liste over alle de nye Ivy Bridge-modeller kan ses hos CPU World. Her mener man også, at den officielle lancering kommer til at ske i den sidste april-uge - nærmere bestemt den 29. april. I første omgang bliver der kun annonceret quad-core-modeller; senere kommer også udgaver med to kerner.

Den hurtigste desktop-model har en normal taktfrekvens på 3,5 GHz og en turbo-frekvens på 3,9 GHz, 8 MB L3-cache og HD 4000 grafik. Strømforbruget (TDP) oplyses til 77 watt. Den koster 332 dollar.

Red Barnet

Software developer til Red Barnets IT-team

Københavnsområdet

STELLA CARE ApS

Backend-udvikler (AI-Native)

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Midtjylland

Annonceindlæg fra Deloitte

Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job