Dansk firma konverterer software til webapplikationer

Danske Roozz har skabt en platform, hvor man kan leje og køre almindelige programmer direkte i browseren.

Artikel top billede

Hvis det står til danske Roozz, skal nettets store download-portaler snart tilbyde en "Rent" eller "Rent and run online" knap i stedet for de sædvanlige "Download" og "Purchase" knapper. Det danske firma, som ComON omtalte i forbindelse med åbningen af Chrome Web Store i december 2010, har udviklet en løsning der konverterer eksisterende software til webapplikationer i løbet af kort tid.

Konverteringen tager typisk 48 timer og kræver kun at softwaren bliver sendt på en cd eller i en zip-fil, hvorefter det bliver konverteret så det kan køre direkte i browseren. Det kræver dog, at man installerer det særlige Roozz plugin på 1 MB.

Ifølge salgschef Jesper Thomsen fra Roozz har man netop rundet 500.000 installationer af sit plugin.

"Vi har set en solid vækst de sidste måneder, og vi forventer at nå 2 millioner brugere i løbet af 2012. Vi forventer samtidig at nå op på adskillige hundrede titler på vores platform indenfor mange forskellige software segmenter i løbet af i år," siger Jesper Thomsen.

Han fortæller at man forhandler med de store download-portaler om at tilføje "Rent" knappen, så brugerne altså kan slippe for at skulle downloade og installere softwaren.

Det interessante spørgsmål er så, om ydelsen kan måle sig med "lokal" software. Roozz forklarer selv hvordan det fungerer på sin hjemmeside:

"Når brugeren lejer software og spil på vores platform, bliver filerne downloadet og cached på den lokale computer. Det fungerer ligesom når du henter webgrafik eller video på din computer, hvor de også bliver downloadet og gemt i en lokal cache. Det betyder at spillet kører på brugerens cpu. Det giver præcis den samme ydelse som når du henter samme titel fra en cd eller downloader den," hedder det.

I øjeblikket er der omkring 100 titler på Roozz-platformen, og det er en blanding af fotoredigering, udviklerværktøjer og spil. Nogle er gratis, mens andre kan lejes mod et fast beløb per dag eller uge.

"Vi fokuserer lige nu på applikationer indenfor foto og video, og vi har en aktiv dialog med de fleste af de største spillere indenfor dette segment," siger Jesper Thomsen.

Firmaet modtog i november 2011 en investering fra Seed Capital og holdet er nu vokset til 10 mand.

Det danske firma bruger en noget anderledes model end cloud-tjenester som Onlive, hvor applikationen kører på serveren og skærmbilledet streames direkte ned til brugeren. Det kræver store ressourcer til at afvikle softwaren, men betyder samtidig at man er helt uafhængig af brugerens hardware.

Statens IT

Datacenter specialist

Københavnsområdet

KMD A/S

Product Owner / Product Manager

Københavnsområdet

IT-Universitetet i København

IT-infrastrukturspecialist

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Senior SAP S/4HANA Finance Lead / Solution Architect

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Conscia

Internettets smutveje er smarte – men hvad gør I for at sikre dem?

Det er fristende at spare tid med lækre internetapps og GenAI. Men pas på. Uautoriseret brug risikerer at underminere hele forretningsgevinsten.

Navnenyt fra it-Danmark

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

Lars Mørch

Idura

netIP har pr. 1. januar 2026 ansat Michael Kjøgx som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Konsulent hos Blue Byte og før da ATEA og XPconsult. Nyt job
Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job
Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job