Dansk firma konverterer software til webapplikationer

Danske Roozz har skabt en platform, hvor man kan leje og køre almindelige programmer direkte i browseren.

Artikel top billede

Hvis det står til danske Roozz, skal nettets store download-portaler snart tilbyde en "Rent" eller "Rent and run online" knap i stedet for de sædvanlige "Download" og "Purchase" knapper. Det danske firma, som ComON omtalte i forbindelse med åbningen af Chrome Web Store i december 2010, har udviklet en løsning der konverterer eksisterende software til webapplikationer i løbet af kort tid.

Konverteringen tager typisk 48 timer og kræver kun at softwaren bliver sendt på en cd eller i en zip-fil, hvorefter det bliver konverteret så det kan køre direkte i browseren. Det kræver dog, at man installerer det særlige Roozz plugin på 1 MB.

Ifølge salgschef Jesper Thomsen fra Roozz har man netop rundet 500.000 installationer af sit plugin.

"Vi har set en solid vækst de sidste måneder, og vi forventer at nå 2 millioner brugere i løbet af 2012. Vi forventer samtidig at nå op på adskillige hundrede titler på vores platform indenfor mange forskellige software segmenter i løbet af i år," siger Jesper Thomsen.

Han fortæller at man forhandler med de store download-portaler om at tilføje "Rent" knappen, så brugerne altså kan slippe for at skulle downloade og installere softwaren.

Det interessante spørgsmål er så, om ydelsen kan måle sig med "lokal" software. Roozz forklarer selv hvordan det fungerer på sin hjemmeside:

"Når brugeren lejer software og spil på vores platform, bliver filerne downloadet og cached på den lokale computer. Det fungerer ligesom når du henter webgrafik eller video på din computer, hvor de også bliver downloadet og gemt i en lokal cache. Det betyder at spillet kører på brugerens cpu. Det giver præcis den samme ydelse som når du henter samme titel fra en cd eller downloader den," hedder det.

I øjeblikket er der omkring 100 titler på Roozz-platformen, og det er en blanding af fotoredigering, udviklerværktøjer og spil. Nogle er gratis, mens andre kan lejes mod et fast beløb per dag eller uge.

"Vi fokuserer lige nu på applikationer indenfor foto og video, og vi har en aktiv dialog med de fleste af de største spillere indenfor dette segment," siger Jesper Thomsen.

Firmaet modtog i november 2011 en investering fra Seed Capital og holdet er nu vokset til 10 mand.

Det danske firma bruger en noget anderledes model end cloud-tjenester som Onlive, hvor applikationen kører på serveren og skærmbilledet streames direkte ned til brugeren. Det kræver store ressourcer til at afvikle softwaren, men betyder samtidig at man er helt uafhængig af brugerens hardware.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Computerworld Cyber Briefing: Cyberresiliens

    De fleste organisationer har en plan for recovery. Få ved dog, hvilke systemer der skal op at køre først for at holde forretningen i gang. Kom med, når vi ser nærmere på, hvordan Cohesity, Dustin og HPE hjælper organisationer med at definere og...

    It-løsninger | Horsens

    Dynamics AX og FO: Næste kapitel for din virksomhed

    Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

    Jura | København

    Compliance Day 2026

    Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job