Dansk firma konverterer software til webapplikationer

Danske Roozz har skabt en platform, hvor man kan leje og køre almindelige programmer direkte i browseren.

Artikel top billede

Hvis det står til danske Roozz, skal nettets store download-portaler snart tilbyde en "Rent" eller "Rent and run online" knap i stedet for de sædvanlige "Download" og "Purchase" knapper. Det danske firma, som ComON omtalte i forbindelse med åbningen af Chrome Web Store i december 2010, har udviklet en løsning der konverterer eksisterende software til webapplikationer i løbet af kort tid.

Konverteringen tager typisk 48 timer og kræver kun at softwaren bliver sendt på en cd eller i en zip-fil, hvorefter det bliver konverteret så det kan køre direkte i browseren. Det kræver dog, at man installerer det særlige Roozz plugin på 1 MB.

Ifølge salgschef Jesper Thomsen fra Roozz har man netop rundet 500.000 installationer af sit plugin.

"Vi har set en solid vækst de sidste måneder, og vi forventer at nå 2 millioner brugere i løbet af 2012. Vi forventer samtidig at nå op på adskillige hundrede titler på vores platform indenfor mange forskellige software segmenter i løbet af i år," siger Jesper Thomsen.

Han fortæller at man forhandler med de store download-portaler om at tilføje "Rent" knappen, så brugerne altså kan slippe for at skulle downloade og installere softwaren.

Det interessante spørgsmål er så, om ydelsen kan måle sig med "lokal" software. Roozz forklarer selv hvordan det fungerer på sin hjemmeside:

"Når brugeren lejer software og spil på vores platform, bliver filerne downloadet og cached på den lokale computer. Det fungerer ligesom når du henter webgrafik eller video på din computer, hvor de også bliver downloadet og gemt i en lokal cache. Det betyder at spillet kører på brugerens cpu. Det giver præcis den samme ydelse som når du henter samme titel fra en cd eller downloader den," hedder det.

I øjeblikket er der omkring 100 titler på Roozz-platformen, og det er en blanding af fotoredigering, udviklerværktøjer og spil. Nogle er gratis, mens andre kan lejes mod et fast beløb per dag eller uge.

"Vi fokuserer lige nu på applikationer indenfor foto og video, og vi har en aktiv dialog med de fleste af de største spillere indenfor dette segment," siger Jesper Thomsen.

Firmaet modtog i november 2011 en investering fra Seed Capital og holdet er nu vokset til 10 mand.

Det danske firma bruger en noget anderledes model end cloud-tjenester som Onlive, hvor applikationen kører på serveren og skærmbilledet streames direkte ned til brugeren. Det kræver store ressourcer til at afvikle softwaren, men betyder samtidig at man er helt uafhængig af brugerens hardware.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S