Sådan bliver pc'en sat til vægs som hjemmets kommando-central

Din næste router kan snakke sammen med vaskemaskinen: Cisco vil gøre det ultrasimpelt af lave routeren det naturlige samlingspunkt for al elektronik i hjemmet. Din router får en app store.

Artikel top billede

Cisco har i påsken introduceret sit bud på, hvordan det intelligente elektroniske hjem i fremtiden vil udforme sig.

Tre nye Linksys-routere kan nemlig snakke sammen med Cisco Connect Cloud, der er Ciscos bud på gnidningsfri kommunikation mellem hjemmets elektroniske apparater - både når man er hjemme og på farten.

Cisco arbejder sammen med 20 store tjenesteudbydere og producenter af eksempelvis køleskabe og vaskemaskiner. Ind til videre er det kun Whirlpool, der er afsløret som en af partnerne.

Samarbejdet mellem router-fabrikanten og hvidevarefabrikanten Whirlpool kunne for eksempel materialisere sig i et scenarie, hvor man med en Whirlpool-app på sin telefon kunne tænde sin vaskemaskine, så den er færdig med at vaske præcis, når man træder ind af døren fra arbejde. Uden at skulle tænke på portforwarding og andre krumspring, som en almindelig forbruger ikke orker at bakse med.

En anden mulighed kunne være at styre husets varme, tyverialarm og ventilation sikkert via sin Cisco-router.  

"Vi samarbejder med Cisco at skabe forbrugerløsninger i smart grids og netværkshjem. Den næste generation af Cisco Smart Wi-Fi-routere giver sammen med vores smarte apparater forbrugerne mulighed for nemt at styre deres enheder både udefra og derhjemme," siger Warwick Stirling, Global direktør for Energi og bæredygtighed hos Whirlpool.

Routeren skifter plads

"Før var en router, noget du brugte til at koble din pc på nettet, men nu er pc'en bare en blandt mange ting, der skal online. Antallet af ip-adresser stiger hele tiden, og nu skal vi have både vores settop-bokse, tv, telefoner og Bluray-afspillere på nettet," fortæller Jesper Dauw, Nordic Manager i Cisco Home Networking.

Ifølge Ciscos egne tal vil der være 15 milliarder netværksenheder i 2015. I 2010 var der 7 milliarder.

"Routeren får dermed en lidt anden plads i hjemmet. Op til nu var det en enhed, som vi ikke kunne vente med at gemme væk i skabet, så snart den var sat til. Nu vil den i højere grad komme ud og indtage en central plads i netværkshjemmet," siger Jesper Dauw til ComON.

Det drejer sig ikke kun om at få enhederne på nettet, fortæller Jesper Dauw, men om at give forbrugeren en nem mulighed for at konfigurere, hvordan enheder taler sammen og hvilke oplysninger, de udveksler.

"Basalt set gør vi routeren til en platform, som man kan skrive programmer op i mod," uddyber Mike Duin, der er Ciscos europæiske pr-ansvarlige.

Men det lyder som en meget lukket tilgang til fremtidens netværkshjem?

"Lige nu samarbejder vi meget tæt med en række producenter på kontraktbasis, men senere er planen at åbne lidt mere op for platformen. Men lige nu samarbejder vi med udvalgte producenter for at give dem mulighed for at give deres produkter nogle ekstra funktionaliteter," siger Mike Duin.

For en producent af køleskabe kunne det være at notificere forbrugeren på telefonen, hvis han har glemt at lukke køleskabsdøren, eller at oplyser ham om, at fryserens isterninge-bakke snart er tom, siger Mike Duin.

Ciscos sky-produkt åbner først til sommer, men de tre routere (EA4500, EA3500 og EA2700), der nu er sendt på markedet, vil fungere sammen med Cisco Connect Cloud. Produktet fungerer kun med Android og iOS.

Læses lige nu

    Annonce

    KMD A/S

    Lead Business Consultant

    Københavnsområdet

    Udlændinge- og Integrationsministeriet

    Erfaren Release Manager til Koncern It i Udlændingestyrelsen

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Charlottenlund

    Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

    Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest