Cisco puster til kritik af kinesisk konkurrent

Cisco-chef mener ikke, at den kinesiske producent Huawei spiller efter reglerne.

Artikel top billede

Kinesiske Huawei bliver ofte kritiseret for at have for tætte bånd med det kinesiske styre. Et slægtskab som kan misbruges til at lave spionage i de lande, hvor Huawei i stigende grad sælger sin netværks-hardware.

Nu puster konkurrenten Cisco til den kritik ved at give kritikerne ret i, at Huawei ikke altid "spiller efter reglerne". Det siger Cisco-boss John Chambers.

Huawei er pt. verdens andenstørste leverandør af netværksudstyr. Overgået af Ericsson. Kinesernes fremfærd bliver dog flere steder bremset af, at myndigheder fravælger firmaet på grund af frygten for spionage. Og selv om firmaet gør sit for at tale frygten ned, så forstummer den ikke.

Derfor pynter det ikke på omdømmet, at Ciscos administrerende direktør, John Chambers, nu giver kritikerne ret i, at Huawei ikke altid spiller efter reglerne, når det kommer til spørgsmål om den intellektuelle ejendomsret og beskyttelse af ophavsretten. Det skriver CRN.com.

Ciscos-chefens kommentarer knytter sig altså ikke direkte til spionanklagerne.

Det er en uheldig udtalelse

Chambers gør også sit for at forklejne sin kritik. Det skyldes sikkert, at Cisco selv har store planer om at ekspandere på Huaweis hjemmesbane i Kina. Han forsøgte også at modsige den tilbagevendende kobling mellem Kina og Huawei.

"Jeg mener ikke, at Huawei kan sidestilles med Kina," sagde Chambers og tilføjede, at Kina som land vil begynde at tage interlektuelle rettigheder alvorligt, når det er i Kinas interesse. Og det vil det snart være.

Uanset hvor lille udtalelsen er, så får den kineserne til at hæve øjenbrynene.

"Huawei har stor respekt for Cisco, og lige som Cisco så har Huawei et godt ry i over 140 lande, hvor vi er til stede og hjælper med at drive netværk for over 500 teleoperatører, der er med til at holde en tredjedel af jordens befolkning forbundet," udtaler William Plummer, Huaweis amerikanske talsperson, der kalder Ciscos udtalelse for "uheldig" og påpeger, at Huawei har indgivet over 50.000 patenter og derfor selvfølgelig har stor respekt for ip-rettigheder og i at beskytte sine egne.

De to parter har været i clinch over rettigheder. Et forlig blev indgået, efter Cisco oprindeligt mente, at Huawei lænede sig for meget op at Ciscos teknologi.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Forsvar & beredskab

    Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job