Cisco puster til kritik af kinesisk konkurrent

Cisco-chef mener ikke, at den kinesiske producent Huawei spiller efter reglerne.

Artikel top billede

Kinesiske Huawei bliver ofte kritiseret for at have for tætte bånd med det kinesiske styre. Et slægtskab som kan misbruges til at lave spionage i de lande, hvor Huawei i stigende grad sælger sin netværks-hardware.

Nu puster konkurrenten Cisco til den kritik ved at give kritikerne ret i, at Huawei ikke altid "spiller efter reglerne". Det siger Cisco-boss John Chambers.

Huawei er pt. verdens andenstørste leverandør af netværksudstyr. Overgået af Ericsson. Kinesernes fremfærd bliver dog flere steder bremset af, at myndigheder fravælger firmaet på grund af frygten for spionage. Og selv om firmaet gør sit for at tale frygten ned, så forstummer den ikke.

Derfor pynter det ikke på omdømmet, at Ciscos administrerende direktør, John Chambers, nu giver kritikerne ret i, at Huawei ikke altid spiller efter reglerne, når det kommer til spørgsmål om den intellektuelle ejendomsret og beskyttelse af ophavsretten. Det skriver CRN.com.

Ciscos-chefens kommentarer knytter sig altså ikke direkte til spionanklagerne.

Det er en uheldig udtalelse

Chambers gør også sit for at forklejne sin kritik. Det skyldes sikkert, at Cisco selv har store planer om at ekspandere på Huaweis hjemmesbane i Kina. Han forsøgte også at modsige den tilbagevendende kobling mellem Kina og Huawei.

"Jeg mener ikke, at Huawei kan sidestilles med Kina," sagde Chambers og tilføjede, at Kina som land vil begynde at tage interlektuelle rettigheder alvorligt, når det er i Kinas interesse. Og det vil det snart være.

Uanset hvor lille udtalelsen er, så får den kineserne til at hæve øjenbrynene.

"Huawei har stor respekt for Cisco, og lige som Cisco så har Huawei et godt ry i over 140 lande, hvor vi er til stede og hjælper med at drive netværk for over 500 teleoperatører, der er med til at holde en tredjedel af jordens befolkning forbundet," udtaler William Plummer, Huaweis amerikanske talsperson, der kalder Ciscos udtalelse for "uheldig" og påpeger, at Huawei har indgivet over 50.000 patenter og derfor selvfølgelig har stor respekt for ip-rettigheder og i at beskytte sine egne.

De to parter har været i clinch over rettigheder. Et forlig blev indgået, efter Cisco oprindeligt mente, at Huawei lænede sig for meget op at Ciscos teknologi.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Aarhus C

Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Vækst, skalering og internationalisering i en ny virkelighed

Vækst og internationalisering kræver it, der kan skifte retning uden at knække. Lær at designe løst koblede platforme, planlægge leverandørskift og skalere til nye markeder uden tab af tempo og kontrol. Deltag i dette lukkede roundtable med...

Digital transformation | København

Computerworld Summit 2026 - København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job