Microsoft har købt Netscape-patenterne

Microsoft har købt en stor patentpakke fra AOL. Med i pakken er også de gamle Netscape-patenter.

Artikel top billede

I halvfemserne udkæmpede Microsoft og Netscape en hård browserkrig. Netscape var længe den mest populære browser - indtil Microsoft integrerede sin browser Internet Explorer i Windows og dermed slog Netscape ihjel. Netscape blev solgt til AOL for 4,2 mia. dollar i 1998 og nu er rettighederne til den gamle browser landet i hænderne på - Microsoft.

Det er en del af en større handel, hvor Microsoft betaler 1,06 mia. dollar for 800 AOL-patenter. AOL beholder 300 patenter inden for søgning, reklame og sociale netværk, men Microsoft får også licens til disse patenter.

Navnet Netscape tilhører fortsat AOL, men patenterne bliver altså nu overdraget til Microsoft.

AOL's aktiekurs steg med hele 45 procent efter nyheden om patentsalget slap ud, men handlen er stadig ikke helt på plads. Microsoft er dog forpligtet til at betale en erstatning på 210 mio. dollar, hvis den går i vasken.

Den gamle internet-gigant AOL har ikke klaret sig så godt og trods overtagelsen af Huffington Post og TechCrunch sidste år har selskabet haft svært ved at tjene penge.

Det ventes at Microsoft vil bruge patenterne i sin kamp mod Google. Sidste år var Microsoft med i et konsortium, der købte 6.000 gamle Nortel-patenter for 4,5 mia. dollar.

Nu har Microsoft altså også fået retten til Netscape-browseren. Heldigvis lever Netscape Navigator videre - i februar 1998 blev koden frigivet under en open source-licens. Mozilla Foundation blev senere oprettet for at styre den videre udvikling. Firefox-browseren, der har rødder i den gamle Netscape-kode, har i dag omkring en fjerdedel af browser-markedet.

LB Forsikring

Afdelingschef for Digital Finans

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Client Partner - Manufacturing (M&LS)

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisonen søger en SAP-medarbejder til Roller & Autorisationer

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Souschef til Informations- og kommunikationsteknologi i Cyberdivisionen Hvidovre

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: Fra identity-angreb til sikker genopretning

Identity-angreb rammer virksomhedens kontrolplan først. Få konkrete råd til at beskytte og gendanne AD og Entra ID, validere recovery og styrke cyberresiliensen. Deltag og lær hvordan du kan sikre hurtigere vej tilbage efter et angreb.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS