Intel udvikler billig tavlecomputer

Den nye Intel StudyBook skal koste mindre end 200 dollar.

Artikel top billede

Intel har annonceret en ny tavlecomputer med 7-tommers skærm til skolebrug, StudyBook, som bruger firmaets egen Atom-processor. Prisen skulle ligge på mindre end 200 dollar, skriver Wall Street Journal.

Men ligesom med ultrabook-platformen er det ikke Intel selv, der kan fremstille de færdige computere. Intel har kun udviklet designet og specifikationerne, som andre hardware-firmaer så kan basere deres modeller på.

De nye StudyBooks kan både køre med Windows 7 og Android. Lagerpladsen går fra 32 til 128 GB, mens arbejdshukommelsen er begrænset til 1 GB. Der er USB 2.0 porte, HDMI, et 2-megapixel-kamera på bagsiden og en indstikplads til SD-kort.

Intel har lagt vægt på, at den nye tablet skulle være "børnesikker". Den kan klare et fald fra 70 centimeter og alle porte og stik er gemt bag isolering, der skal beskytte mod vand, sand og snavs.

Hos One Laptop Per Child arbejder man også på en billig tavlecomputer til skolebrug. Her kunne man allerede i januar annoncere sin nye tavlecomputer XO-3 til en pris på mindre end 100 dollar. Den skal sælges som et uddannelsesværktøj til børn i fattige lande.

XO-3 bruger en Marvel-chip med en ARM-baseret processor på 1 GHz og skal køre Linux-baseret software som Googles Android eller Chrome OS. Batteritiden oplyses til 8-10 timer. Der er ingen planer om at udvikle en model med Windows.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S