Intel udvikler billig tavlecomputer

Den nye Intel StudyBook skal koste mindre end 200 dollar.

Artikel top billede

Intel har annonceret en ny tavlecomputer med 7-tommers skærm til skolebrug, StudyBook, som bruger firmaets egen Atom-processor. Prisen skulle ligge på mindre end 200 dollar, skriver Wall Street Journal.

Men ligesom med ultrabook-platformen er det ikke Intel selv, der kan fremstille de færdige computere. Intel har kun udviklet designet og specifikationerne, som andre hardware-firmaer så kan basere deres modeller på.

De nye StudyBooks kan både køre med Windows 7 og Android. Lagerpladsen går fra 32 til 128 GB, mens arbejdshukommelsen er begrænset til 1 GB. Der er USB 2.0 porte, HDMI, et 2-megapixel-kamera på bagsiden og en indstikplads til SD-kort.

Intel har lagt vægt på, at den nye tablet skulle være "børnesikker". Den kan klare et fald fra 70 centimeter og alle porte og stik er gemt bag isolering, der skal beskytte mod vand, sand og snavs.

Hos One Laptop Per Child arbejder man også på en billig tavlecomputer til skolebrug. Her kunne man allerede i januar annoncere sin nye tavlecomputer XO-3 til en pris på mindre end 100 dollar. Den skal sælges som et uddannelsesværktøj til børn i fattige lande.

XO-3 bruger en Marvel-chip med en ARM-baseret processor på 1 GHz og skal køre Linux-baseret software som Googles Android eller Chrome OS. Batteritiden oplyses til 8-10 timer. Der er ingen planer om at udvikle en model med Windows.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | København Ø

    People Tech 2025 – hvor HR møder IT

    Deltag og oplev, hvordan People Tech 2025 kan gøre HR til en nøglespiller i fremtidens forretningsstrategi.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Hybrid og cloud – sikre og strategiske it-valg i en ustabil verden

    Eksklusive danske digitale ledere mødes til rundbordssamtale om balancen mellem fart, sikkerhed og compliance. Hør hvordan CIO’er bygger robuste hybrid cloud-strategier, der skaber reel forretningsværdi og styrker modstandskraften.

    Sikkerhed | København

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

    Christian Homann

    Netip A/S

    Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S