Ny sag mod Apple kan gøre e-bøger billigere

Apple anklages for ulovlige prisaftaler på e-bøger. Den store vinder kan blive Amazon.

Artikel top billede

Det amerikanske justitsministerium og 16 forbundsstater har sagsøgt Apple og fem forlag for ulovlige prisaftaler på elektroniske bøger. De fem forlag er Hachette, Simon & Schuster, HarperCollins, Macmillan og Penguin. I forbindelse med lanceringen af den første iPad har Apple angiveligt aftalt med forlagene, at priserne skulle holdes på et kunstigt højt niveau.

Til gengæld har forlagene forpligtet sig til, at bøgerne ikke må sælges billigere på andre platforme, og Apple modtager de sædvanlige 30 pct. af salgssummen.

Tre af forlagene - Hachette, Simon & Schuster og HarperCollins - har allerede indgået et forlig med justitsministeriet, men Apple selv vil ikke bøje sig. I Europa har EU-Kommissionen også indledt en undersøgelse af priserne på e-bøger.

Den amerikanske justitsminister Eric Holden sagde onsdag i Washington D.C., at forbrugerne har betalt "millioner af dollar" i overpris for e-bøgerne som følge af de hemmelige prisaftaler.

Markedet for e-bøger er meget større i USA end i andre lande. Amazon sælger allerede flere e-bøger end papirbøger, og en af de store boghandlerkæder, Borders, gik konkurs sidste år.

Netop Amazon kan blive den store vinder i den aktuelle sag. I en meddelelse understreger Amazon, at man nu er i stand til at sænke priserne for e-bøger.

Amazon har tidligere haft en meget aggressiv prisstrategi på e-bogs-markedet og sælger sin egen læseenhed til bøgerne, Kindle.

Annonce

Annonceindlæg fra itavis

AI er en stresstest af virksomhedernes digitale fundament

Brug af AI afslører de svagheder, virksomheder allerede har opbygget gennem års cloud-transformation, nye SaaS-løsninger og fragmenterede sikkerhedssystemer.

Navnenyt fra it-Danmark

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S