Ny sag mod Apple kan gøre e-bøger billigere

Apple anklages for ulovlige prisaftaler på e-bøger. Den store vinder kan blive Amazon.

Artikel top billede

Det amerikanske justitsministerium og 16 forbundsstater har sagsøgt Apple og fem forlag for ulovlige prisaftaler på elektroniske bøger. De fem forlag er Hachette, Simon & Schuster, HarperCollins, Macmillan og Penguin. I forbindelse med lanceringen af den første iPad har Apple angiveligt aftalt med forlagene, at priserne skulle holdes på et kunstigt højt niveau.

Til gengæld har forlagene forpligtet sig til, at bøgerne ikke må sælges billigere på andre platforme, og Apple modtager de sædvanlige 30 pct. af salgssummen.

Tre af forlagene - Hachette, Simon & Schuster og HarperCollins - har allerede indgået et forlig med justitsministeriet, men Apple selv vil ikke bøje sig. I Europa har EU-Kommissionen også indledt en undersøgelse af priserne på e-bøger.

Den amerikanske justitsminister Eric Holden sagde onsdag i Washington D.C., at forbrugerne har betalt "millioner af dollar" i overpris for e-bøgerne som følge af de hemmelige prisaftaler.

Markedet for e-bøger er meget større i USA end i andre lande. Amazon sælger allerede flere e-bøger end papirbøger, og en af de store boghandlerkæder, Borders, gik konkurs sidste år.

Netop Amazon kan blive den store vinder i den aktuelle sag. I en meddelelse understreger Amazon, at man nu er i stand til at sænke priserne for e-bøger.

Amazon har tidligere haft en meget aggressiv prisstrategi på e-bogs-markedet og sælger sin egen læseenhed til bøgerne, Kindle.

Region Midtjylland

Procesmanager til Digitalisering og It

Midtjylland

Rambøll Management Consulting

Senior AI Engineer

Midtjylland

AP Pension

AP Pension søger erfaren Product Owner

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job