Nyt design til Googles sociale netværk

Det sociale netværk Google+ har fået et nyt design. Nu er der 170 millioner brugere.

Artikel top billede

Google er klar med et nyt design på sit sociale netværk Google+. En af de mest iøjnefaldende ændringer er det nye store coverbillede. Ligesom på Facebook-tidslinjen kan man nu vælge et ekstra billede til sin profil, som vises sammen med det normale profilbillede. Nogle af de mest kreative eksempler kan ses her.

En anden nyhed er, at navigationsbjælken er flyttet fra skærmens øverste kant til venstre side. Nu kan de enkelte elementer i bjælken flyttes rundt og nye symboler kan tilføjes med træk-og-slip.

Generelt er der flere muligheder for at tilpasse profilsidens layout og der er en ny Explore-side, hvor man kan følge med i, hvad der sker på sitet. Der er også en chatliste med vennerne, som minder om Facebook.

Google beskriver ændringer i sin officielle blog, hvor man også kan se en række eksempler på det nye design.

Samtidig fortæller Google, at antallet af brugere på det sociale netværk nu har rundet 170 millioner. Det er næsten en fordobling i forhold til januar, hvor tallet lå på 90 millioner. Men flere undersøgelser tyder på, at brugerne ikke tilbringer ret meget tid på Google+.

I de seneste dage har Google også lanceret sin Currents-tjeneste internationalt. Det er en applikation til Android og iOS, der samler nyhedsartikler, video, billeder, RSS-feeds og Google+ statusopdateringer i en magasin-lignende brugerflade. Det minder om den kendte applikation Flipboard, hvor man også samler indhold fra sociale netværk og andre kilder i et digitalt magasin til mobile enheder.

Currents kom i december sidste år, men først nu er man klar med indhold fra andre lande end USA.

Besøg ComON på G+.

KMD A/S

Projektleder

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Statens IT

Netscaler specialist til Statens It

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Analytiker til Security Operationscenter i Cyberdivisionen Hvidovre

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse