Nyt design til Googles sociale netværk

Det sociale netværk Google+ har fået et nyt design. Nu er der 170 millioner brugere.

Artikel top billede

Google er klar med et nyt design på sit sociale netværk Google+. En af de mest iøjnefaldende ændringer er det nye store coverbillede. Ligesom på Facebook-tidslinjen kan man nu vælge et ekstra billede til sin profil, som vises sammen med det normale profilbillede. Nogle af de mest kreative eksempler kan ses her.

En anden nyhed er, at navigationsbjælken er flyttet fra skærmens øverste kant til venstre side. Nu kan de enkelte elementer i bjælken flyttes rundt og nye symboler kan tilføjes med træk-og-slip.

Generelt er der flere muligheder for at tilpasse profilsidens layout og der er en ny Explore-side, hvor man kan følge med i, hvad der sker på sitet. Der er også en chatliste med vennerne, som minder om Facebook.

Google beskriver ændringer i sin officielle blog, hvor man også kan se en række eksempler på det nye design.

Samtidig fortæller Google, at antallet af brugere på det sociale netværk nu har rundet 170 millioner. Det er næsten en fordobling i forhold til januar, hvor tallet lå på 90 millioner. Men flere undersøgelser tyder på, at brugerne ikke tilbringer ret meget tid på Google+.

I de seneste dage har Google også lanceret sin Currents-tjeneste internationalt. Det er en applikation til Android og iOS, der samler nyhedsartikler, video, billeder, RSS-feeds og Google+ statusopdateringer i en magasin-lignende brugerflade. Det minder om den kendte applikation Flipboard, hvor man også samler indhold fra sociale netværk og andre kilder i et digitalt magasin til mobile enheder.

Currents kom i december sidste år, men først nu er man klar med indhold fra andre lande end USA.

Besøg ComON på G+.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

    Thomas Fossing

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S