Her er Intels planer for Windows-tablets

Intel har præsenteret specifikationerne for de kommende tavlecomputere med Windows 8 og Atom-processor.

Artikel top billede

Hvis man skal tro Intel så er der ikke meget forskel på en tablet med ARM-processor og Intels egen Atom-chip Z2760 (med kodenavnet "Clover Trail"). På en konference i Beijing har Intel præsenteret specifikationerne for de kommende tavlecomputere med Windows 8 og Atom-processor, og det lyder meget som de ARM-baserede modeller, vi allerede kender.

Intel satser på en batteri-levetid på ni timer eller mere, et tyndt kabinet på mindre end 9 mm og en vægt på mindre end 680 gram. Desuden skal tavlecomputeren holde til mindst 30 dages standby.

For Intel handler det om at bevise, at man kan levere den samme oplevelse med en Atom-processor som man får med ARM-arkitekturen. Strømforbruget har altid været det svage punkt for Intel. Det kommende Windows 8 udsendes både til Intel x86- og ARM-platformen, så der er meget på spil for Intel.

Windows 8 er den første udgave af operativsystemet, der krydser grænser til ARM-verden - og samtidig begynder ARM-processorer også at vinde frem i servere og almindelige computere.

De første Atom-tablets - som Wetab eller Fujitsus Stylistic Q550 - var både tykkere og kører ikke så længe på batteriet i forhold til iPad og andre ARM-baserede produkter.

Intel har præsenteret to konkrete tablets-designs; en 10-tommers model og en 11-tommers hybrid med fysisk tastatur.

Clover Trail er en dual-core-processor med "burst mode" og HyperThreading. Intel satser stort på denne processor, der skal erobre tablet-markedet.

Traditionelt har ARM haft den lave ydelse og det lave strømforbrug, mens Intel-processorer omvendt har høj ydelse og højt strømforbrug. Det er derfor, at Intel sidder tungt på pc-markedet (i konkurrence med AMD), mens ARM findes i næsten alle mobiltelefoner.
 
Intel skal nu vise, at man kan få strømforbruget ned og samtidig levere en fornuftig ydelse. I 2013 kommer en ny Atom-arkitektur kaldet Silvermont med 22 nanometer, og den bliver afløst af Airmont med 14 nanometer i 2014. En lavere strukturbredde betyder normalt også, at chippen bliver hurtigere og bruger mindre energi.

Men Intel kommer sent til tablet-markedet. Nvidia sælger allerede sin ARM-baserede Tegra 3 processor med hele fire kerner.

Læses lige nu

    Annonce

    Riskpoint A/S (Riskpoint Solutions Limited)

    Senior Developer

    Københavnsområdet

    Forsvarets Efterretningstjeneste

    FE søger en specialist i TCP/IP og netværk til elektronisk indhentning

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Head of Digital Trust & Security

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Sikkerhed | Online

    Det du glemmer i Azure - men aldrig on-prem: Sådan genfinder du kontrollen

    Undgå dyre fejl i Azure. Få styr på udfasede services, skjulte omkostninger og governance. Lær, hvordan Reserved Instances, Azure Hybrid Benefit og de rette styringsmekanismer giver mere værdi, lavere omkostninger og en mere robust Azure-platform....

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

    Sarah Strøyer Hove

    Norriq Danmark A/S