Her er Intels planer for Windows-tablets

Intel har præsenteret specifikationerne for de kommende tavlecomputere med Windows 8 og Atom-processor.

Artikel top billede

Hvis man skal tro Intel så er der ikke meget forskel på en tablet med ARM-processor og Intels egen Atom-chip Z2760 (med kodenavnet "Clover Trail"). På en konference i Beijing har Intel præsenteret specifikationerne for de kommende tavlecomputere med Windows 8 og Atom-processor, og det lyder meget som de ARM-baserede modeller, vi allerede kender.

Intel satser på en batteri-levetid på ni timer eller mere, et tyndt kabinet på mindre end 9 mm og en vægt på mindre end 680 gram. Desuden skal tavlecomputeren holde til mindst 30 dages standby.

For Intel handler det om at bevise, at man kan levere den samme oplevelse med en Atom-processor som man får med ARM-arkitekturen. Strømforbruget har altid været det svage punkt for Intel. Det kommende Windows 8 udsendes både til Intel x86- og ARM-platformen, så der er meget på spil for Intel.

Windows 8 er den første udgave af operativsystemet, der krydser grænser til ARM-verden - og samtidig begynder ARM-processorer også at vinde frem i servere og almindelige computere.

De første Atom-tablets - som Wetab eller Fujitsus Stylistic Q550 - var både tykkere og kører ikke så længe på batteriet i forhold til iPad og andre ARM-baserede produkter.

Intel har præsenteret to konkrete tablets-designs; en 10-tommers model og en 11-tommers hybrid med fysisk tastatur.

Clover Trail er en dual-core-processor med "burst mode" og HyperThreading. Intel satser stort på denne processor, der skal erobre tablet-markedet.

Traditionelt har ARM haft den lave ydelse og det lave strømforbrug, mens Intel-processorer omvendt har høj ydelse og højt strømforbrug. Det er derfor, at Intel sidder tungt på pc-markedet (i konkurrence med AMD), mens ARM findes i næsten alle mobiltelefoner.
 
Intel skal nu vise, at man kan få strømforbruget ned og samtidig levere en fornuftig ydelse. I 2013 kommer en ny Atom-arkitektur kaldet Silvermont med 22 nanometer, og den bliver afløst af Airmont med 14 nanometer i 2014. En lavere strukturbredde betyder normalt også, at chippen bliver hurtigere og bruger mindre energi.

Men Intel kommer sent til tablet-markedet. Nvidia sælger allerede sin ARM-baserede Tegra 3 processor med hele fire kerner.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse