Her er Intels planer for Windows-tablets

Intel har præsenteret specifikationerne for de kommende tavlecomputere med Windows 8 og Atom-processor.

Artikel top billede

Hvis man skal tro Intel så er der ikke meget forskel på en tablet med ARM-processor og Intels egen Atom-chip Z2760 (med kodenavnet "Clover Trail"). På en konference i Beijing har Intel præsenteret specifikationerne for de kommende tavlecomputere med Windows 8 og Atom-processor, og det lyder meget som de ARM-baserede modeller, vi allerede kender.

Intel satser på en batteri-levetid på ni timer eller mere, et tyndt kabinet på mindre end 9 mm og en vægt på mindre end 680 gram. Desuden skal tavlecomputeren holde til mindst 30 dages standby.

For Intel handler det om at bevise, at man kan levere den samme oplevelse med en Atom-processor som man får med ARM-arkitekturen. Strømforbruget har altid været det svage punkt for Intel. Det kommende Windows 8 udsendes både til Intel x86- og ARM-platformen, så der er meget på spil for Intel.

Windows 8 er den første udgave af operativsystemet, der krydser grænser til ARM-verden - og samtidig begynder ARM-processorer også at vinde frem i servere og almindelige computere.

De første Atom-tablets - som Wetab eller Fujitsus Stylistic Q550 - var både tykkere og kører ikke så længe på batteriet i forhold til iPad og andre ARM-baserede produkter.

Intel har præsenteret to konkrete tablets-designs; en 10-tommers model og en 11-tommers hybrid med fysisk tastatur.

Clover Trail er en dual-core-processor med "burst mode" og HyperThreading. Intel satser stort på denne processor, der skal erobre tablet-markedet.

Traditionelt har ARM haft den lave ydelse og det lave strømforbrug, mens Intel-processorer omvendt har høj ydelse og højt strømforbrug. Det er derfor, at Intel sidder tungt på pc-markedet (i konkurrence med AMD), mens ARM findes i næsten alle mobiltelefoner.
 
Intel skal nu vise, at man kan få strømforbruget ned og samtidig levere en fornuftig ydelse. I 2013 kommer en ny Atom-arkitektur kaldet Silvermont med 22 nanometer, og den bliver afløst af Airmont med 14 nanometer i 2014. En lavere strukturbredde betyder normalt også, at chippen bliver hurtigere og bruger mindre energi.

Men Intel kommer sent til tablet-markedet. Nvidia sælger allerede sin ARM-baserede Tegra 3 processor med hele fire kerner.

Vivant ApS

Team Lead – Support & Operations

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-Supporter til Svanemøllen

Københavnsområdet

Annonceindlæg tema

AI i bevægelse - forretning, agenter og potentiale

I dette særtema om aspekter af AI ser vi på skiftet fra sprogmodeller til AI-agenter, og hvordan virksomheder kan navigere i spændet mellem teknologisk hastighed og behovet for menneskelig kontrol.

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS