Google-medstifter: Facebook og Apple truer nettets frihed

De grundlæggende principper om frihed og universel adgang til nettet er under pres, mener Sergey Brin.

Artikel top billede

I et stort interview med den britiske avis "The Guardian" advarer Google-medstifteren Sergey Brin om at "mægtige kræfter" har allieret sig mod det åbne internet. Truslen mod friheden på nettet kommer både fra regeringer, der forsøger at udøve censur, underholdnings-industrien og dens kamp mod piratkopiering, og firmaer som Facebook og Apple, der forsøger at holde brugerne fanget i deres eget kontrollerede miljø - også kaldet en "walled garden".

Den 38-årige mangemilliardær advarer om at Facebook og Apple risikerer at fragmentere nettet og bremse innovation med deres lukkede platforme og kontrol over brugerne.

"Der er meget som kan blive tabt. For eksempel alle informationerne i apps - disse data kan ikke læses af søgeprogrammer. De er ikke søgbare," siger Brin.

Hans kritik af Facebook kommer på et tidspunkt, hvor det sociale netværk står foran sin børsnotering. Det bliver den største børsdebut for en internet-virksomhed siden Google.

Brin siger at det havde været umuligt at skabe Google hvis nettet havde været domineret af Facebook i halvfemserne.

"Du bliver nødt til at følge deres regler, som er meget restriktive. Når vi overhovedet var i stand til at udvikle en søgemaskine, så skyldes det at nettet var åbent. Hvis du får for mange regler, bremser det innovation", siger han.

Han kritiserer også at Facebook selv importerer data fra Gmail, men har gjort det svært for brugerne at flytte deres data til andre tjenester. Google har selv forsøgt at etablere sit eget sociale netværk, Google+.

Brin tilføjer at lande som Kina, Iran og Saudi-Arabien også forsøger at begrænse brugen af nettet. I Iran arbejder man ligefrem på sit eget nationale internet.

Læses lige nu

    SOS International

    Principal Solution Architect

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Nordjylland

    Statens IT

    Teamleder til Tilsyn & Compliance

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Christian Pedersen,  emagine Consulting A/S, er pr. 1. februar 2026 udnævnt som Chief AI Officer. Han beskæftiger sig med opkvalificere emagines ansatte, udvikle interne AI-værktøjer og levere AI-projekter for kunderne. Som leder af et nye AI-team skal han også udvikle og lancere AI-produkter til markedet. Udnævnelse

    Christian Pedersen

    emagine Consulting A/S

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

    Per Claus Henriksen

    Alcadon ApS

    Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

    Arjuna Enait

    Idura