Google-medstifter: Facebook og Apple truer nettets frihed

De grundlæggende principper om frihed og universel adgang til nettet er under pres, mener Sergey Brin.

Artikel top billede

I et stort interview med den britiske avis "The Guardian" advarer Google-medstifteren Sergey Brin om at "mægtige kræfter" har allieret sig mod det åbne internet. Truslen mod friheden på nettet kommer både fra regeringer, der forsøger at udøve censur, underholdnings-industrien og dens kamp mod piratkopiering, og firmaer som Facebook og Apple, der forsøger at holde brugerne fanget i deres eget kontrollerede miljø - også kaldet en "walled garden".

Den 38-årige mangemilliardær advarer om at Facebook og Apple risikerer at fragmentere nettet og bremse innovation med deres lukkede platforme og kontrol over brugerne.

"Der er meget som kan blive tabt. For eksempel alle informationerne i apps - disse data kan ikke læses af søgeprogrammer. De er ikke søgbare," siger Brin.

Hans kritik af Facebook kommer på et tidspunkt, hvor det sociale netværk står foran sin børsnotering. Det bliver den største børsdebut for en internet-virksomhed siden Google.

Brin siger at det havde været umuligt at skabe Google hvis nettet havde været domineret af Facebook i halvfemserne.

"Du bliver nødt til at følge deres regler, som er meget restriktive. Når vi overhovedet var i stand til at udvikle en søgemaskine, så skyldes det at nettet var åbent. Hvis du får for mange regler, bremser det innovation", siger han.

Han kritiserer også at Facebook selv importerer data fra Gmail, men har gjort det svært for brugerne at flytte deres data til andre tjenester. Google har selv forsøgt at etablere sit eget sociale netværk, Google+.

Brin tilføjer at lande som Kina, Iran og Saudi-Arabien også forsøger at begrænse brugen af nettet. I Iran arbejder man ligefrem på sit eget nationale internet.

Læses lige nu

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | København

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4. juni 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

    Lars Mørch

    Idura