Google-medstifter: Facebook og Apple truer nettets frihed

De grundlæggende principper om frihed og universel adgang til nettet er under pres, mener Sergey Brin.

Artikel top billede

I et stort interview med den britiske avis "The Guardian" advarer Google-medstifteren Sergey Brin om at "mægtige kræfter" har allieret sig mod det åbne internet. Truslen mod friheden på nettet kommer både fra regeringer, der forsøger at udøve censur, underholdnings-industrien og dens kamp mod piratkopiering, og firmaer som Facebook og Apple, der forsøger at holde brugerne fanget i deres eget kontrollerede miljø - også kaldet en "walled garden".

Den 38-årige mangemilliardær advarer om at Facebook og Apple risikerer at fragmentere nettet og bremse innovation med deres lukkede platforme og kontrol over brugerne.

"Der er meget som kan blive tabt. For eksempel alle informationerne i apps - disse data kan ikke læses af søgeprogrammer. De er ikke søgbare," siger Brin.

Hans kritik af Facebook kommer på et tidspunkt, hvor det sociale netværk står foran sin børsnotering. Det bliver den største børsdebut for en internet-virksomhed siden Google.

Brin siger at det havde været umuligt at skabe Google hvis nettet havde været domineret af Facebook i halvfemserne.

"Du bliver nødt til at følge deres regler, som er meget restriktive. Når vi overhovedet var i stand til at udvikle en søgemaskine, så skyldes det at nettet var åbent. Hvis du får for mange regler, bremser det innovation", siger han.

Han kritiserer også at Facebook selv importerer data fra Gmail, men har gjort det svært for brugerne at flytte deres data til andre tjenester. Google har selv forsøgt at etablere sit eget sociale netværk, Google+.

Brin tilføjer at lande som Kina, Iran og Saudi-Arabien også forsøger at begrænse brugen af nettet. I Iran arbejder man ligefrem på sit eget nationale internet.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | København

Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

Andre events | København

Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

Sikkerhed | Aarhus C

Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

Alexander Bendix

Norriq Danmark A/S

Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

Johan Léfelius

IT Confidence A/S

EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

Søren Jermiin Olesen

EG Danmark A/S