Her er de tre udgaver af Windows 8

Nu er der detaljerede oplysninger om de forskellige versioner af Windows 8.

Artikel top billede

Microsofts næste operativsystem kommer kun i to udgaver til x86-platformen; Windows 8 og Windows 8 Pro. I et blogindlæg har Microsoft afsløret detaljerne for de forskellige udgaver. Foruden de to x86-versioner kommer der også en tredje version til ARM-processorer, Windows RT, som altså er rettet mod lette mobile enheder.

Det normale Windows 8 til x86-computere ligner de tidligere Home-udgaver af Windows. I forhold til Pro-udgaven er der nogle enkelte funktioner, der mangler. Det gælder blandt andet Bit Locker, Client Hyper-V (virtualisering), Encrypting File System, Group Policy og Remote Desktop.

Der er også flere funktioner, som tidligere kun har været i Enterprise/Ultimate-udgaverne af Windows. Det gælder blandt andet muligheden for at skifte systemsproget til enhver tid.

Windows Media Center bliver tilgængelig som en ekstra "media pack" udvidelse til Windows 8 Pro.

Den særlige ARM-udgave Windows RT leveres kun præinstalleret på computere og tavlets med ARM-processor. Den indeholder touch-optimerede versioner af Word, Excel, PowerPoint og OneNote. Desuden er der understøttelse for kryptering på enheden.

Hvis man har Windows 7 Professional eller Ultimate, kan man få en opgradering til Pro-udgaven af Windows 8. De andre versioner af Windows 7 kan opgraderes til det normale Windows 8.

I februar kom en Consumer Preview af Windows 8, der kan downloades online, og det ventes at det færdige operativsystem er klar til oktober eller november.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo