Her er de tre udgaver af Windows 8

Nu er der detaljerede oplysninger om de forskellige versioner af Windows 8.

Artikel top billede

Microsofts næste operativsystem kommer kun i to udgaver til x86-platformen; Windows 8 og Windows 8 Pro. I et blogindlæg har Microsoft afsløret detaljerne for de forskellige udgaver. Foruden de to x86-versioner kommer der også en tredje version til ARM-processorer, Windows RT, som altså er rettet mod lette mobile enheder.

Det normale Windows 8 til x86-computere ligner de tidligere Home-udgaver af Windows. I forhold til Pro-udgaven er der nogle enkelte funktioner, der mangler. Det gælder blandt andet Bit Locker, Client Hyper-V (virtualisering), Encrypting File System, Group Policy og Remote Desktop.

Der er også flere funktioner, som tidligere kun har været i Enterprise/Ultimate-udgaverne af Windows. Det gælder blandt andet muligheden for at skifte systemsproget til enhver tid.

Windows Media Center bliver tilgængelig som en ekstra "media pack" udvidelse til Windows 8 Pro.

Den særlige ARM-udgave Windows RT leveres kun præinstalleret på computere og tavlets med ARM-processor. Den indeholder touch-optimerede versioner af Word, Excel, PowerPoint og OneNote. Desuden er der understøttelse for kryptering på enheden.

Hvis man har Windows 7 Professional eller Ultimate, kan man få en opgradering til Pro-udgaven af Windows 8. De andre versioner af Windows 7 kan opgraderes til det normale Windows 8.

I februar kom en Consumer Preview af Windows 8, der kan downloades online, og det ventes at det færdige operativsystem er klar til oktober eller november.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Ballerup

    Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Navnenyt fra it-Danmark

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

    Christoffer Andersen

    Norriq Danmark A/S