Her er de tre udgaver af Windows 8

Nu er der detaljerede oplysninger om de forskellige versioner af Windows 8.

Artikel top billede

Microsofts næste operativsystem kommer kun i to udgaver til x86-platformen; Windows 8 og Windows 8 Pro. I et blogindlæg har Microsoft afsløret detaljerne for de forskellige udgaver. Foruden de to x86-versioner kommer der også en tredje version til ARM-processorer, Windows RT, som altså er rettet mod lette mobile enheder.

Det normale Windows 8 til x86-computere ligner de tidligere Home-udgaver af Windows. I forhold til Pro-udgaven er der nogle enkelte funktioner, der mangler. Det gælder blandt andet Bit Locker, Client Hyper-V (virtualisering), Encrypting File System, Group Policy og Remote Desktop.

Der er også flere funktioner, som tidligere kun har været i Enterprise/Ultimate-udgaverne af Windows. Det gælder blandt andet muligheden for at skifte systemsproget til enhver tid.

Windows Media Center bliver tilgængelig som en ekstra "media pack" udvidelse til Windows 8 Pro.

Den særlige ARM-udgave Windows RT leveres kun præinstalleret på computere og tavlets med ARM-processor. Den indeholder touch-optimerede versioner af Word, Excel, PowerPoint og OneNote. Desuden er der understøttelse for kryptering på enheden.

Hvis man har Windows 7 Professional eller Ultimate, kan man få en opgradering til Pro-udgaven af Windows 8. De andre versioner af Windows 7 kan opgraderes til det normale Windows 8.

I februar kom en Consumer Preview af Windows 8, der kan downloades online, og det ventes at det færdige operativsystem er klar til oktober eller november.

Everllence

Data Engineer

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Teknisk IT-sikkerhedsspecialist i PET

Københavnsområdet

Forsvarets Efterretningstjeneste

IT-direktør til Forsvarets Efterretningstjeneste

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Rethink Cybersecurity Advisory har pr. 1. juli 2026 ansat Michael Nyboe Engelrud som Associeret Partner & Senior Advisor. Han skal især beskæftige sig med spændingsfeltet mellem Informationssikkerhed og ansvarlig AI, Governance, Risk & Compliance og IT Beredskab. Han kommer fra en stilling som Principal Management Consultant hos Devoteam A/S. Han er uddannet AI Navigatør, certificeret i AI Transformation, Crisis Management med fundament i Computer Science. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse, rådgivning, Databeskyttelse og Digital transformation. Nyt job

Michael Nyboe Engelrud

Rethink Cybersecurity Advisory

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

Jacob Holm Jensen

Netip A/S

Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

Simeon Dimitrov

Lector ApS