Her er de tre udgaver af Windows 8

Nu er der detaljerede oplysninger om de forskellige versioner af Windows 8.

Artikel top billede

Microsofts næste operativsystem kommer kun i to udgaver til x86-platformen; Windows 8 og Windows 8 Pro. I et blogindlæg har Microsoft afsløret detaljerne for de forskellige udgaver. Foruden de to x86-versioner kommer der også en tredje version til ARM-processorer, Windows RT, som altså er rettet mod lette mobile enheder.

Det normale Windows 8 til x86-computere ligner de tidligere Home-udgaver af Windows. I forhold til Pro-udgaven er der nogle enkelte funktioner, der mangler. Det gælder blandt andet Bit Locker, Client Hyper-V (virtualisering), Encrypting File System, Group Policy og Remote Desktop.

Der er også flere funktioner, som tidligere kun har været i Enterprise/Ultimate-udgaverne af Windows. Det gælder blandt andet muligheden for at skifte systemsproget til enhver tid.

Windows Media Center bliver tilgængelig som en ekstra "media pack" udvidelse til Windows 8 Pro.

Den særlige ARM-udgave Windows RT leveres kun præinstalleret på computere og tavlets med ARM-processor. Den indeholder touch-optimerede versioner af Word, Excel, PowerPoint og OneNote. Desuden er der understøttelse for kryptering på enheden.

Hvis man har Windows 7 Professional eller Ultimate, kan man få en opgradering til Pro-udgaven af Windows 8. De andre versioner af Windows 7 kan opgraderes til det normale Windows 8.

I februar kom en Consumer Preview af Windows 8, der kan downloades online, og det ventes at det færdige operativsystem er klar til oktober eller november.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job