Google Drive starter med 5 GB gratis plads

Den nye Dropbox-konkurrent fra Google kommer i næste uge og der er 5 GB gratis plads til alle.

Artikel top billede

Nu skulle det være sikkert Google Drive bliver lanceret i næste uge - sandsynligvis på adressen drive.google.com. Det skriver TheNextWeb, som også kan fortælle at der bliver 5 GB gratis plads til alle brugere. Hos Dropbox er der kun 2 GB, men det er meget let at få op til 20 GB yderligere plads ved at invitere sine venner til at bruge tjenesten.

Det ventes at Google Drive bliver integreret med Gmail, Google Apps og andre tjenester fra firmaet, og det skulle køre under stort set alle platforme - lige fra Windows og Mac OS til Android og iOS.

Der har tidligere været rygter om at lanceringen ville ske i begyndelsen af april, men det skete dog ikke.

Ligesom hos Dropbox er konceptet, at man kan uploade alle sine filer til skyen og så tilgå dem med alle sine forskellige enheder.

Det vides ikke hvor meget man skal betale for yderligere plads ud over de 5 GB.

Hos Dropbox er de første 2 GB altså gratis, og herefter koster det 10 dollar om måneden for 50 GB og 20 dollar for 100 GB. Der er også en firmaversion kaldet Dropbox for Teams, hvor man betaler 795 dollar om året for 1 TB.

Dropbox blev stiftet i 2007 og har omkring 50 millioner brugere. Det lille firma med 100 medarbejdere har en anslået værdi på 20 mia. kr.

Google's kommende tjeneste fungerer både med en lokal klient og et web-interface, der minder om Google Docs.

Google har angiveligt indbygget en API til tredjeparts-apps så man kan gemme indhold fra andre applikationer i sit Google Drive.

Læses lige nu

    Politiets Efterretningstjeneste

    Er du vores næste iOS hacker?

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Domain and Sales Specialist

    Københavnsområdet

    Aller Media A/S

    Developer

    Uspecificeret arbejdssted

    Annonceindlæg fra Arrow ECS

    Copilot: Din digitale assistent eller en sikkerhedstrussel?

    Stor bekymring hos IT og compliance – men Copilot er IKKE problemet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Forte Advice har pr. 5. januar 2026 ansat Claes Frederiksen som Commercial Director. Claes skal især beskæftige sig med at løfte den kommercielle modenhed i teknologiprojekter og sikre, at teknologi bliver brugt som strategisk løftestang. Claes kommer fra en stilling som Senior Client Partnership Director, Nordics hos Valtech. Claes har tidligere beskæftiget sig med teknologivalg og platformstrategi til teknologidrevet forretningsudvikling og marketing initiativer. Nyt job

    Claes Frederiksen

    Forte Advice

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job