Google Drive starter med 5 GB gratis plads

Den nye Dropbox-konkurrent fra Google kommer i næste uge og der er 5 GB gratis plads til alle.

Artikel top billede

Nu skulle det være sikkert Google Drive bliver lanceret i næste uge - sandsynligvis på adressen drive.google.com. Det skriver TheNextWeb, som også kan fortælle at der bliver 5 GB gratis plads til alle brugere. Hos Dropbox er der kun 2 GB, men det er meget let at få op til 20 GB yderligere plads ved at invitere sine venner til at bruge tjenesten.

Det ventes at Google Drive bliver integreret med Gmail, Google Apps og andre tjenester fra firmaet, og det skulle køre under stort set alle platforme - lige fra Windows og Mac OS til Android og iOS.

Der har tidligere været rygter om at lanceringen ville ske i begyndelsen af april, men det skete dog ikke.

Ligesom hos Dropbox er konceptet, at man kan uploade alle sine filer til skyen og så tilgå dem med alle sine forskellige enheder.

Det vides ikke hvor meget man skal betale for yderligere plads ud over de 5 GB.

Hos Dropbox er de første 2 GB altså gratis, og herefter koster det 10 dollar om måneden for 50 GB og 20 dollar for 100 GB. Der er også en firmaversion kaldet Dropbox for Teams, hvor man betaler 795 dollar om året for 1 TB.

Dropbox blev stiftet i 2007 og har omkring 50 millioner brugere. Det lille firma med 100 medarbejdere har en anslået værdi på 20 mia. kr.

Google's kommende tjeneste fungerer både med en lokal klient og et web-interface, der minder om Google Docs.

Google har angiveligt indbygget en API til tredjeparts-apps så man kan gemme indhold fra andre applikationer i sit Google Drive.

Annonce

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Ingeniør til taktiske netværksradioer i Kommunikationssektionen

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Consultant

Københavnsområdet

Vallensbæk Kommune

NIS2-konsulent til Digital sikkerhed

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Sabio

Disruption kommer til København: Ærlige AI-samtaler når Danmark

Efter ti år i London, Madrid, Paris og Utrecht kommer Sabios AI-fokuserede program af arrangementer om kundeoplevelser, ‘Disrupt’, for første gang til Danmark.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S