Nyt Sony-lagerformat med 1,5 terabyte

Et nyt Bluray-baseret kassetteformat skal bruges til langtids-arkivering af data.

Artikel top billede

Sony forsøger nu at etablere et nyt optisk lagerformat, det såkaldte Optical Disc Archive, som minder om det hedengangne MiniDisc og Zip-disketter. Kassetten indeholder mellem 3 og 30 Bluray-skiver og den samlede kapacitet bliver på helt op til 1,5 terabyte.

Ifølge Sony skal de nye kassetter bruges til langtids-arkivering af data. De er modstandsdygtige overfor snavs og støv og kan også klare temperatursvingninger og fugtighed.

Desuden garanterer den japanske producent, at man også fremover vil fremstille læseenheder som understøtter formatet. Så man skulle altså kunne være sikker på, at man ikke pludselig står med en forældet teknologi.

Til efteråret kommer Sony med forskellige optiske medier, der bruger teknologien, og der kommer også en brænder med USB 3.0, "ODS-D55U", der kan læse og skrive skiverne.

Der er også etableret en Optical Disc Archive Advisory Group, der skal forsøge at etablere teknologien som en fælles åben platform.

Blandt deltagerne i denne rådgivende gruppe er TV 2/Lorry i Danmark, CBS News i USA og italienske RAI.

Men Sony vil ikke kun udvikle drev og kassetter. Selskabet fortæller at man også vil samarbejde med partnere på en række andre områder som f.eks. roboter (automatiske systemer til udveksling af medier), middleware (til at administrere de gemte data) og applikationer til mediearkivering.

TDK har også annonceret, at man vil fremstille kassetter baseret på Optical Disc Archive.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S

Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics