Nyt Sony-lagerformat med 1,5 terabyte

Et nyt Bluray-baseret kassetteformat skal bruges til langtids-arkivering af data.

Artikel top billede

Sony forsøger nu at etablere et nyt optisk lagerformat, det såkaldte Optical Disc Archive, som minder om det hedengangne MiniDisc og Zip-disketter. Kassetten indeholder mellem 3 og 30 Bluray-skiver og den samlede kapacitet bliver på helt op til 1,5 terabyte.

Ifølge Sony skal de nye kassetter bruges til langtids-arkivering af data. De er modstandsdygtige overfor snavs og støv og kan også klare temperatursvingninger og fugtighed.

Desuden garanterer den japanske producent, at man også fremover vil fremstille læseenheder som understøtter formatet. Så man skulle altså kunne være sikker på, at man ikke pludselig står med en forældet teknologi.

Til efteråret kommer Sony med forskellige optiske medier, der bruger teknologien, og der kommer også en brænder med USB 3.0, "ODS-D55U", der kan læse og skrive skiverne.

Der er også etableret en Optical Disc Archive Advisory Group, der skal forsøge at etablere teknologien som en fælles åben platform.

Blandt deltagerne i denne rådgivende gruppe er TV 2/Lorry i Danmark, CBS News i USA og italienske RAI.

Men Sony vil ikke kun udvikle drev og kassetter. Selskabet fortæller at man også vil samarbejde med partnere på en række andre områder som f.eks. roboter (automatiske systemer til udveksling af medier), middleware (til at administrere de gemte data) og applikationer til mediearkivering.

TDK har også annonceret, at man vil fremstille kassetter baseret på Optical Disc Archive.

Læses lige nu

    IT-Universitetet i København

    CIO

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    AI/ML udvikler i PET

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    Kod smartere med GitHub Copilot

    Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos