Nyt Sony-lagerformat med 1,5 terabyte

Et nyt Bluray-baseret kassetteformat skal bruges til langtids-arkivering af data.

Artikel top billede

Sony forsøger nu at etablere et nyt optisk lagerformat, det såkaldte Optical Disc Archive, som minder om det hedengangne MiniDisc og Zip-disketter. Kassetten indeholder mellem 3 og 30 Bluray-skiver og den samlede kapacitet bliver på helt op til 1,5 terabyte.

Ifølge Sony skal de nye kassetter bruges til langtids-arkivering af data. De er modstandsdygtige overfor snavs og støv og kan også klare temperatursvingninger og fugtighed.

Desuden garanterer den japanske producent, at man også fremover vil fremstille læseenheder som understøtter formatet. Så man skulle altså kunne være sikker på, at man ikke pludselig står med en forældet teknologi.

Til efteråret kommer Sony med forskellige optiske medier, der bruger teknologien, og der kommer også en brænder med USB 3.0, "ODS-D55U", der kan læse og skrive skiverne.

Der er også etableret en Optical Disc Archive Advisory Group, der skal forsøge at etablere teknologien som en fælles åben platform.

Blandt deltagerne i denne rådgivende gruppe er TV 2/Lorry i Danmark, CBS News i USA og italienske RAI.

Men Sony vil ikke kun udvikle drev og kassetter. Selskabet fortæller at man også vil samarbejde med partnere på en række andre områder som f.eks. roboter (automatiske systemer til udveksling af medier), middleware (til at administrere de gemte data) og applikationer til mediearkivering.

TDK har også annonceret, at man vil fremstille kassetter baseret på Optical Disc Archive.

Læses lige nu

    Unik System Design A/S

    DevOps Engineer

    Sydjylland

    SOS International

    Cisco Call Manager Specialist

    Københavnsområdet

    Ingeniørforeningen, IDA

    Platform Engineer i IDA

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Tech lead for AI og machine learning i PET

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Pointsharp

    Hvordan DKTV gennem automatisering kom i front med deres identitetsstyring

    Manuelle og semi-automatiske strategier for identitetsstyring virker - lige indtil nogen beder om dokumentation. For at undgå denne fare har DKTV taget kontrol over sin identitets- og adgangsstrategi.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

    Kirsten Skriver

    Renewtech ApS