Nyt Sony-lagerformat med 1,5 terabyte

Et nyt Bluray-baseret kassetteformat skal bruges til langtids-arkivering af data.

Artikel top billede

Sony forsøger nu at etablere et nyt optisk lagerformat, det såkaldte Optical Disc Archive, som minder om det hedengangne MiniDisc og Zip-disketter. Kassetten indeholder mellem 3 og 30 Bluray-skiver og den samlede kapacitet bliver på helt op til 1,5 terabyte.

Ifølge Sony skal de nye kassetter bruges til langtids-arkivering af data. De er modstandsdygtige overfor snavs og støv og kan også klare temperatursvingninger og fugtighed.

Desuden garanterer den japanske producent, at man også fremover vil fremstille læseenheder som understøtter formatet. Så man skulle altså kunne være sikker på, at man ikke pludselig står med en forældet teknologi.

Til efteråret kommer Sony med forskellige optiske medier, der bruger teknologien, og der kommer også en brænder med USB 3.0, "ODS-D55U", der kan læse og skrive skiverne.

Der er også etableret en Optical Disc Archive Advisory Group, der skal forsøge at etablere teknologien som en fælles åben platform.

Blandt deltagerne i denne rådgivende gruppe er TV 2/Lorry i Danmark, CBS News i USA og italienske RAI.

Men Sony vil ikke kun udvikle drev og kassetter. Selskabet fortæller at man også vil samarbejde med partnere på en række andre områder som f.eks. roboter (automatiske systemer til udveksling af medier), middleware (til at administrere de gemte data) og applikationer til mediearkivering.

TDK har også annonceret, at man vil fremstille kassetter baseret på Optical Disc Archive.

Læses lige nu

    Annonce

    Roskilde Universitet

    AV Tekniker

    Region Sjælland

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Project Manager

    Nordjylland

    Annonceindlæg fra gavdi

    AI er blevet en del af arbejdsdagen - men er vi klar til at bruge den?

    AI bliver først for alvor en del af arbejdet, når teknologien integreres i den måde, vi arbejder på. At have adgang til AI betyder ikke nødvendigvis, at medarbejderne er klar til at bruge den.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S