Nyt Sony-lagerformat med 1,5 terabyte

Et nyt Bluray-baseret kassetteformat skal bruges til langtids-arkivering af data.

Artikel top billede

Sony forsøger nu at etablere et nyt optisk lagerformat, det såkaldte Optical Disc Archive, som minder om det hedengangne MiniDisc og Zip-disketter. Kassetten indeholder mellem 3 og 30 Bluray-skiver og den samlede kapacitet bliver på helt op til 1,5 terabyte.

Ifølge Sony skal de nye kassetter bruges til langtids-arkivering af data. De er modstandsdygtige overfor snavs og støv og kan også klare temperatursvingninger og fugtighed.

Desuden garanterer den japanske producent, at man også fremover vil fremstille læseenheder som understøtter formatet. Så man skulle altså kunne være sikker på, at man ikke pludselig står med en forældet teknologi.

Til efteråret kommer Sony med forskellige optiske medier, der bruger teknologien, og der kommer også en brænder med USB 3.0, "ODS-D55U", der kan læse og skrive skiverne.

Der er også etableret en Optical Disc Archive Advisory Group, der skal forsøge at etablere teknologien som en fælles åben platform.

Blandt deltagerne i denne rådgivende gruppe er TV 2/Lorry i Danmark, CBS News i USA og italienske RAI.

Men Sony vil ikke kun udvikle drev og kassetter. Selskabet fortæller at man også vil samarbejde med partnere på en række andre områder som f.eks. roboter (automatiske systemer til udveksling af medier), middleware (til at administrere de gemte data) og applikationer til mediearkivering.

TDK har også annonceret, at man vil fremstille kassetter baseret på Optical Disc Archive.

Læses lige nu

    Annonce

    KMD A/S

    Senior SAP Architect

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Teamleder til Center for CNE-operationer

    Københavnsområdet

    Zealand Business College

    Faglærer til Data/IT på ZBC i Ringsted

    Region Sjælland

    Capgemini Danmark A/S

    Strategy & Transformation Consultant

    Midtjylland

    Annonceindlæg fra Cognizant

    AI er ikke problemet. Eksekvering er.

    Der bliver investeret massivt i AI. Teknologien er mere tilgængelig end nogensinde, og ambitionerne er høje. Alligevel oplever mange virksomheder, at resultaterne udebliver.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S