Chipmangel kan forsinke nye smartphones

En stor del af verdens smartphones indeholder ARM-chips fra Qualcomm. Men selskabet har problemer med at følge med efterspørgslen.

Artikel top billede

Qualcomm fortæller nu at firmaets Snapdragon S4-processor til smartphones sælger så godt, at man ikke kan levere processoren med 28 nanometer strukturbredde i de nødvendige styktal. Det kan skabe problemer for smartphone-producenter, skriver BBC.

Nu er Qualcomm ikke så kendt som Intel, AMD og andre chipfirmaer, men firmaet leverer chips til en stor del af verdens smartphones. Qualcomm bruger ARM-teknologien og får fremstillet sine processorer hos tredjeparts-fabrikker, men her har man altså problemer med at følge med efterspørgslen.

Det kan betyde at producenter af Android og Windows Phone-modeller må ændre deres produkter og vælge alternative processorer fra Qualcomm eller konkurrenterne.

Konsekvensen kan blive, at nye smartphone-modeller bliver forsinket resten af året.

Qualcomm-direktør Steve Mollenkopf indrømmer at man har undervurderet efterspørgslen efter S4-chippen og det skaber nu problemer.

Nu håber Qualcomm, at man kan få kunderne til at vælge alternative produkter som Fusion 2 chipsættet, og desuden forsøger man at finde flere underleverandører for at få større volumen i produktionen.

I øjeblikket bliver de fleste af Qualcomms chips fremstillet hos Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC), der har problemer med sin 28-nm-produktion. Nvidia og AMD får også fremstillet hos TSMC og de er også ramt af det lave udbytte i chipproduktionen.

Men uanset om smartphone-producenterne vælger andre chips fra Qualcomm eller helt skifter til en anden producent, så kan det betyde at lanceringen af nye modeller kommer senere end planlagt.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Nordjylland

    Softværket

    Bliv AI Lead i Softværket

    Sydjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Analytiker til Security Operationscenter i Cyberdivisionen Hvidovre

    Københavnsområdet

    Digitaliseringsstyrelsen

    IT-arkitekt hos Digitaliseringsstyrelsen

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Rethink Cybersecurity Advisory har pr. 1. juli 2026 ansat Michael Nyboe Engelrud som Associeret Partner & Senior Advisor. Han skal især beskæftige sig med spændingsfeltet mellem Informationssikkerhed og ansvarlig AI, Governance, Risk & Compliance og IT Beredskab. Han kommer fra en stilling som Principal Management Consultant hos Devoteam A/S. Han er uddannet AI Navigatør, certificeret i AI Transformation, Crisis Management med fundament i Computer Science. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse, rådgivning, Databeskyttelse og Digital transformation. Nyt job

    Michael Nyboe Engelrud

    Rethink Cybersecurity Advisory

    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job