Chipmangel kan forsinke nye smartphones

En stor del af verdens smartphones indeholder ARM-chips fra Qualcomm. Men selskabet har problemer med at følge med efterspørgslen.

Artikel top billede

Qualcomm fortæller nu at firmaets Snapdragon S4-processor til smartphones sælger så godt, at man ikke kan levere processoren med 28 nanometer strukturbredde i de nødvendige styktal. Det kan skabe problemer for smartphone-producenter, skriver BBC.

Nu er Qualcomm ikke så kendt som Intel, AMD og andre chipfirmaer, men firmaet leverer chips til en stor del af verdens smartphones. Qualcomm bruger ARM-teknologien og får fremstillet sine processorer hos tredjeparts-fabrikker, men her har man altså problemer med at følge med efterspørgslen.

Det kan betyde at producenter af Android og Windows Phone-modeller må ændre deres produkter og vælge alternative processorer fra Qualcomm eller konkurrenterne.

Konsekvensen kan blive, at nye smartphone-modeller bliver forsinket resten af året.

Qualcomm-direktør Steve Mollenkopf indrømmer at man har undervurderet efterspørgslen efter S4-chippen og det skaber nu problemer.

Nu håber Qualcomm, at man kan få kunderne til at vælge alternative produkter som Fusion 2 chipsættet, og desuden forsøger man at finde flere underleverandører for at få større volumen i produktionen.

I øjeblikket bliver de fleste af Qualcomms chips fremstillet hos Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC), der har problemer med sin 28-nm-produktion. Nvidia og AMD får også fremstillet hos TSMC og de er også ramt af det lave udbytte i chipproduktionen.

Men uanset om smartphone-producenterne vælger andre chips fra Qualcomm eller helt skifter til en anden producent, så kan det betyde at lanceringen af nye modeller kommer senere end planlagt.

Annonce

KMD A/S

Product Data Insights Lead

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Informationssikkerhedsofficer til Akkreditering & Compliance

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Nordjylland

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S