Chipmangel kan forsinke nye smartphones

En stor del af verdens smartphones indeholder ARM-chips fra Qualcomm. Men selskabet har problemer med at følge med efterspørgslen.

Artikel top billede

Qualcomm fortæller nu at firmaets Snapdragon S4-processor til smartphones sælger så godt, at man ikke kan levere processoren med 28 nanometer strukturbredde i de nødvendige styktal. Det kan skabe problemer for smartphone-producenter, skriver BBC.

Nu er Qualcomm ikke så kendt som Intel, AMD og andre chipfirmaer, men firmaet leverer chips til en stor del af verdens smartphones. Qualcomm bruger ARM-teknologien og får fremstillet sine processorer hos tredjeparts-fabrikker, men her har man altså problemer med at følge med efterspørgslen.

Det kan betyde at producenter af Android og Windows Phone-modeller må ændre deres produkter og vælge alternative processorer fra Qualcomm eller konkurrenterne.

Konsekvensen kan blive, at nye smartphone-modeller bliver forsinket resten af året.

Qualcomm-direktør Steve Mollenkopf indrømmer at man har undervurderet efterspørgslen efter S4-chippen og det skaber nu problemer.

Nu håber Qualcomm, at man kan få kunderne til at vælge alternative produkter som Fusion 2 chipsættet, og desuden forsøger man at finde flere underleverandører for at få større volumen i produktionen.

I øjeblikket bliver de fleste af Qualcomms chips fremstillet hos Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC), der har problemer med sin 28-nm-produktion. Nvidia og AMD får også fremstillet hos TSMC og de er også ramt af det lave udbytte i chipproduktionen.

Men uanset om smartphone-producenterne vælger andre chips fra Qualcomm eller helt skifter til en anden producent, så kan det betyde at lanceringen af nye modeller kommer senere end planlagt.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S