Chipmangel kan forsinke nye smartphones

En stor del af verdens smartphones indeholder ARM-chips fra Qualcomm. Men selskabet har problemer med at følge med efterspørgslen.

Artikel top billede

Qualcomm fortæller nu at firmaets Snapdragon S4-processor til smartphones sælger så godt, at man ikke kan levere processoren med 28 nanometer strukturbredde i de nødvendige styktal. Det kan skabe problemer for smartphone-producenter, skriver BBC.

Nu er Qualcomm ikke så kendt som Intel, AMD og andre chipfirmaer, men firmaet leverer chips til en stor del af verdens smartphones. Qualcomm bruger ARM-teknologien og får fremstillet sine processorer hos tredjeparts-fabrikker, men her har man altså problemer med at følge med efterspørgslen.

Det kan betyde at producenter af Android og Windows Phone-modeller må ændre deres produkter og vælge alternative processorer fra Qualcomm eller konkurrenterne.

Konsekvensen kan blive, at nye smartphone-modeller bliver forsinket resten af året.

Qualcomm-direktør Steve Mollenkopf indrømmer at man har undervurderet efterspørgslen efter S4-chippen og det skaber nu problemer.

Nu håber Qualcomm, at man kan få kunderne til at vælge alternative produkter som Fusion 2 chipsættet, og desuden forsøger man at finde flere underleverandører for at få større volumen i produktionen.

I øjeblikket bliver de fleste af Qualcomms chips fremstillet hos Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC), der har problemer med sin 28-nm-produktion. Nvidia og AMD får også fremstillet hos TSMC og de er også ramt af det lave udbytte i chipproduktionen.

Men uanset om smartphone-producenterne vælger andre chips fra Qualcomm eller helt skifter til en anden producent, så kan det betyde at lanceringen af nye modeller kommer senere end planlagt.

Navnenyt fra it-Danmark

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

Rikke Badsberg

Adeno K/S

netIP har pr. 1. januar 2026 ansat Michael Kjøgx som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Konsulent hos Blue Byte og før da ATEA og XPconsult. Nyt job
Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job