Anonymous skaber sit eget Pastebin

Den nye Pastebin-klon lover fuldstændig anonymitet.

Artikel top billede

I lang tid har Anonymous brugt internet-platformen Pastebin som sit uofficielle talerør. Her kan alle uploade indhold anonymt, og det har Anonymous brugt til at sprede "pastes" med data, der er stjålet hos myndigheder og private virksomheder. Tidligere i denne måned lovede Pastebin-ejeren Jeroen Vader, at han vil rydde op på platformen og sørge for at det ulovlige indhold bliver fjernet. Det har nu fået Anonymous og en gruppe, der kalder sig Peoples Liberation Front, til at starte sin egen Pastebin-klon.

På den nye tjeneste AnonPaste kan man uploade kode, beskeder og andet indhold helt anonymt og det skulle være umuligt at spore afsenderen. Der bliver ikke gemt logfiler eller registreret ip-adresser, der er ingen censur eller indholdskontrol, ingen annoncer, og alle "pastes" bliver krypteret i browseren med 256-bit AES-kryptering.

Det betyder at indholdet krypteres allerede inden det sendes til serveren, og det er kun muligt at hente indholdet igen ved at anvende den fulde URL-adresse, som også inkluderer krypterings-nøglen. På serveren ligger der kun krypterede data og der er således umuligt at kontrollere indholdet. AnonPaste bruger open source-programmet ZeroBin.

Peoples Liberation Front skriver i en meddelelse at Pastebin har udleveret ip-adresser til myndigheder og mindst én privat virksomhed og generelt har en "fjendtlig" indstilling overfor Anonymous.

Den 28-årige hollandske iværksætter Jeroen Vader købte Pastebin fra den oprindelige ejer i november 2010. I dag er der omkring 17 millioner unikke brugere om måneden, og tjenesten tjener penge på bannerannoncer.

Vader lovede forleden at ansætte folk, som skal gennemgå de nye posteringer og sørge for at hacker-materiale bliver fjernet. Både Pakistan og Tyrkiet har blokeret Pastebin, fordi hackere har brugt tjenesten til at sprede materiale fra lokale databaser. Pastebin er også selv udsat for daglige DDoS-angreb.

I et interview med Ars Technica siger Vader at han er positiv overfor AnonPaste - den nye anonyme tjeneste vil sandsynligvis betyde, at der kommer mindre hacker-materiale på Pastebin, og det hilser han velkommen. Men han tilføjer en advarsel.

"Vi mener at denne nye fuldstændig anonyme paste-tjeneste primært vil blive brugt af folk, der har noget at skjule, folk som uploader ting som virkelig ikke bør deles. Vi ser ingen fordel for de normale legitime brugere i forhold til de eksisterende paste-sites. Vi er bange for at dette site bliver bombarderet med folks personlige oplysninger, kreditkort-data og andre ting som f.eks. børneporno," siger han.

Men AnonPaste-ejerne understreger selv at ansvaret udelukkende ligger hos de enkelte brugere, fordi arkitekturen gør det helt umuligt at kontrollere indholdet.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival

    Digital transformation | Ballerup

    Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.500 it-professionelle, møde mere end 60 leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

    16. & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse