Rejs dig op! Du dør af at sidde foran computeren

En australsk undersøgelse viser en klar sammenhæng mellem dødelighed og stillesiddende arbejde. Se her, hvor grelt det står til.

Artikel top billede

Sidder du foran en computer det meste af din arbejdsdag?

Så bør du sikre dig, at du har et hævesænkebord.

For ifølge en ny undersøgelse, der er omtalt i det amerikanske magasin The Atlantic, er det ikke blot usundt at sidde for meget ned.

Det er også direkte livsfarligt.

Det er forskere fra det australske forskningsinstitut Sax Institute, der har undersøgt sammenhængen mellem, hvor meget folk sidder ned i løbet af en arbejdsdag og deres risiko for at dø inden for de næste tre år  

Ifølge undersøgelsen er der en klar sammenhæng mellem de to ting, og dødeligheden stiger i takt med antallet af stillesiddende timer.

40 procent større dødelighed

Eksempelvis viser det sig, at folk, der sidder ned i mere end 11 timer om dagen, har 40 procent større risiko for at dø i løbet af de næste tre år end folk, der blot sidder ned i fire timer i løbet af en dag.

Undersøgelsen bygger på et meget omfangsrigt datamateriale, hvor intet mindre end 222.497 australiere på 45 år eller derover har deltaget i undersøgelsen.

Alle deltagerne har selv opgjort, hvor lang tid de sidder ned dagligt.

Der har dog længe været kendt, at der er en sammenhæng mellem vores helbred og stillesiddende arbejde.

Eksempelvis fortalte rådgivende fysioterapeut til Thomas Höfelsauer sidste år til PC World Business Center, at stillesiddende arbejde kan føre til rygproblemer og hjertekarsygdomme.

Husk motionen

Derfor anbefaler han blandt andet, at folk med stillesiddende arbejde husker at sætte tid af til motion i fritiden.

"En time med bevægelse om dagen vil give dig væsentligt færre skavanker," sagde han i artiklen.

Denne formodning bliver nu understøttet af den australske undersøgelse, der ligeledes viser, at motion og fysisk aktivitet i mindst fem timer ugentligt kan nedsætte dødeligheden for folk med et stillesiddende arbejde.

Men selv for folk, der dyrker meget motion, er der stadigvæk en sammenhæng mellem dødeligheden og antallet af stillesiddende timer.

Læs også:

Sådan bliver din bærbare sund at arbejde med

Av, av - sådan slipper du for computer-skader

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse