Rejs dig op! Du dør af at sidde foran computeren

En australsk undersøgelse viser en klar sammenhæng mellem dødelighed og stillesiddende arbejde. Se her, hvor grelt det står til.

Artikel top billede

Sidder du foran en computer det meste af din arbejdsdag?

Så bør du sikre dig, at du har et hævesænkebord.

For ifølge en ny undersøgelse, der er omtalt i det amerikanske magasin The Atlantic, er det ikke blot usundt at sidde for meget ned.

Det er også direkte livsfarligt.

Det er forskere fra det australske forskningsinstitut Sax Institute, der har undersøgt sammenhængen mellem, hvor meget folk sidder ned i løbet af en arbejdsdag og deres risiko for at dø inden for de næste tre år  

Ifølge undersøgelsen er der en klar sammenhæng mellem de to ting, og dødeligheden stiger i takt med antallet af stillesiddende timer.

40 procent større dødelighed

Eksempelvis viser det sig, at folk, der sidder ned i mere end 11 timer om dagen, har 40 procent større risiko for at dø i løbet af de næste tre år end folk, der blot sidder ned i fire timer i løbet af en dag.

Undersøgelsen bygger på et meget omfangsrigt datamateriale, hvor intet mindre end 222.497 australiere på 45 år eller derover har deltaget i undersøgelsen.

Alle deltagerne har selv opgjort, hvor lang tid de sidder ned dagligt.

Der har dog længe været kendt, at der er en sammenhæng mellem vores helbred og stillesiddende arbejde.

Eksempelvis fortalte rådgivende fysioterapeut til Thomas Höfelsauer sidste år til PC World Business Center, at stillesiddende arbejde kan føre til rygproblemer og hjertekarsygdomme.

Husk motionen

Derfor anbefaler han blandt andet, at folk med stillesiddende arbejde husker at sætte tid af til motion i fritiden.

"En time med bevægelse om dagen vil give dig væsentligt færre skavanker," sagde han i artiklen.

Denne formodning bliver nu understøttet af den australske undersøgelse, der ligeledes viser, at motion og fysisk aktivitet i mindst fem timer ugentligt kan nedsætte dødeligheden for folk med et stillesiddende arbejde.

Men selv for folk, der dyrker meget motion, er der stadigvæk en sammenhæng mellem dødeligheden og antallet af stillesiddende timer.

Læs også:

Sådan bliver din bærbare sund at arbejde med

Av, av - sådan slipper du for computer-skader

Annonce

Annonceindlæg fra HP

Det hybride kontor kræver personlig teknologi

Ingen vil dele tastatur med ti kolleger. HP EliteBoard samler computeren i tastaturet og gør det personlige udstyr mobilt på det hybride kontor.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

Michelle Sørensen

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S