Rejs dig op! Du dør af at sidde foran computeren

En australsk undersøgelse viser en klar sammenhæng mellem dødelighed og stillesiddende arbejde. Se her, hvor grelt det står til.

Artikel top billede

Sidder du foran en computer det meste af din arbejdsdag?

Så bør du sikre dig, at du har et hævesænkebord.

For ifølge en ny undersøgelse, der er omtalt i det amerikanske magasin The Atlantic, er det ikke blot usundt at sidde for meget ned.

Det er også direkte livsfarligt.

Det er forskere fra det australske forskningsinstitut Sax Institute, der har undersøgt sammenhængen mellem, hvor meget folk sidder ned i løbet af en arbejdsdag og deres risiko for at dø inden for de næste tre år  

Ifølge undersøgelsen er der en klar sammenhæng mellem de to ting, og dødeligheden stiger i takt med antallet af stillesiddende timer.

40 procent større dødelighed

Eksempelvis viser det sig, at folk, der sidder ned i mere end 11 timer om dagen, har 40 procent større risiko for at dø i løbet af de næste tre år end folk, der blot sidder ned i fire timer i løbet af en dag.

Undersøgelsen bygger på et meget omfangsrigt datamateriale, hvor intet mindre end 222.497 australiere på 45 år eller derover har deltaget i undersøgelsen.

Alle deltagerne har selv opgjort, hvor lang tid de sidder ned dagligt.

Der har dog længe været kendt, at der er en sammenhæng mellem vores helbred og stillesiddende arbejde.

Eksempelvis fortalte rådgivende fysioterapeut til Thomas Höfelsauer sidste år til PC World Business Center, at stillesiddende arbejde kan føre til rygproblemer og hjertekarsygdomme.

Husk motionen

Derfor anbefaler han blandt andet, at folk med stillesiddende arbejde husker at sætte tid af til motion i fritiden.

"En time med bevægelse om dagen vil give dig væsentligt færre skavanker," sagde han i artiklen.

Denne formodning bliver nu understøttet af den australske undersøgelse, der ligeledes viser, at motion og fysisk aktivitet i mindst fem timer ugentligt kan nedsætte dødeligheden for folk med et stillesiddende arbejde.

Men selv for folk, der dyrker meget motion, er der stadigvæk en sammenhæng mellem dødeligheden og antallet af stillesiddende timer.

Læs også:

Sådan bliver din bærbare sund at arbejde med

Av, av - sådan slipper du for computer-skader

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

    Simeon Dimitrov

    Lector ApS

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS