Danskerne får hurtigere bredbånd

Den typiske download-hastighed steg med 60 procent sidste år.

Artikel top billede

Selvom det kun er relativt få danske husstande, der har fiber-bredbånd, så er de høje hastigheder, fiber-kunderne får, godt i gang med at sætte deres præg på det overordnede billede af bredbåndsdanmark.

I den netop offentliggjorte telestatistik kan man læse, at antallet af danskere med en bredbåndsforbindelse på mere end 30 Mbit/s fra 2010 til 2011 er steget gevaldigt: fra 46.000 til 154.000.

Antallet af fiberabonnementer steg andet halvår 2011 til 219.000 fra 171.000 i samme periode året før. I samme tidsrum faldt antallet af xDSL abonnementer med 36.000.

Den typiske danske internetforbindelse er vokset til 15,7 Mbit på download målt som medianen for de solgte abonnementers markedsførte downloadhastigheder, oplyser Erhvervsministeriet.

Medianhastigheden er den hastighed, hvor halvdelen af de solgte abonnementer har højere hastigheder, og den anden halvdel lavere hastigheder.

Når det gælder upload-hastigheden er den typiske danske netforbindelse noget mere beskeden: Medianhastigheden på uploads voksede fra 1,3 Mbit/s til 1,5 Mbit/s, viser telestatistikken.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld it-jobbank

    Mød 3.500+ it-talenter på IT-DAY 2026

    Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

    Lars Mørch

    Idura

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job