Danskerne får hurtigere bredbånd

Den typiske download-hastighed steg med 60 procent sidste år.

Artikel top billede

Selvom det kun er relativt få danske husstande, der har fiber-bredbånd, så er de høje hastigheder, fiber-kunderne får, godt i gang med at sætte deres præg på det overordnede billede af bredbåndsdanmark.

I den netop offentliggjorte telestatistik kan man læse, at antallet af danskere med en bredbåndsforbindelse på mere end 30 Mbit/s fra 2010 til 2011 er steget gevaldigt: fra 46.000 til 154.000.

Antallet af fiberabonnementer steg andet halvår 2011 til 219.000 fra 171.000 i samme periode året før. I samme tidsrum faldt antallet af xDSL abonnementer med 36.000.

Den typiske danske internetforbindelse er vokset til 15,7 Mbit på download målt som medianen for de solgte abonnementers markedsførte downloadhastigheder, oplyser Erhvervsministeriet.

Medianhastigheden er den hastighed, hvor halvdelen af de solgte abonnementer har højere hastigheder, og den anden halvdel lavere hastigheder.

Når det gælder upload-hastigheden er den typiske danske netforbindelse noget mere beskeden: Medianhastigheden på uploads voksede fra 1,3 Mbit/s til 1,5 Mbit/s, viser telestatistikken.

Læses lige nu

    Statens IT

    Datacenter specialist

    Københavnsområdet

    Dansk Retursystem A/S

    Enterprise Arkitekt (EA) til dansk miljøvirksomhed

    Københavnsområdet

    Jyske Bank

    Graduate, Udvikling Erhverv

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Midtjylland

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Nordhavn

    SAP Excellence Day 2026

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    Infrastruktur | København

    Datacenterstrategi 2026

    Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

    Rikke Badsberg

    Adeno K/S

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS