Forskere udvikler usynligt glas

Det nye glas er helt uden refleksioner og skal bruges til computerskærme og smartphones.

Artikel top billede

Forskere fra det berømte Massachusetts Institute of Technology (MIT) har udviklet en ny type glas-overflade, som skulle være helt uden refleksioner. Glasset er altså usynligt - og det er samtidig selvrensende. Snavs kan ikke sætte sig på glasset og det kan heller ikke dampe til.

Det nye glas, som bliver beskrevet i den nedenstående video, skal blandt andet bruges til computerskærme og smartphones. Her er fordelen, at man slipper for irriterende lysspejlinger i glasset.

Den store trend i tiden er selvfølgelig touchscreens - både til mobiltelefoner, tablets og snart også almindelige computere på skrivebordet - og her er det klassiske problem jo, at skærmen hurtigt bliver fedtet til. Det skulle også være en saga blot med det nye glas, som bruger en særlig nano-teknologi.

MIT-forskerne kalder dette for en "multifunktionel overflade" i deres forskningspapir. De mener at glasset også kan bruges til bilruder og vinduer i bygninger, hvor man så kan slippe for rengøring.

Det kan også anvendes til solpaneler, der typisk mister en del af ydelsen når der samler sig skidt og smuds på overfladen. Desuden sørger det usynlige glas for, at en større del af lyset slipper igennem og ikke bliver reflekteret tilbage.

Glasset kan også bruges i kameraer for at undgå skidt og dug på linsen.

Forskerne har søgt om patent på deres nye super-glas og de håber nu, at det vil lykkes at udvikle en billig produktionsproces.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Solution Manager til Cyberdivisionen

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Gitte Lykke Holm som Senior Payroll Consultant. Hun skal især beskæftige sig med opsætning og implementering af 365Løn til Business Central. Hun kommer fra en stilling som BC/NAV seniorkonsulent. Hun er uddannet inden for informatik og data processing. Nyt job

    Gitte Lykke Holm

    Elbek & Vejrup A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

    Thomas Harboe Hald

    Norriq Danmark A/S

    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse