Forskere udvikler usynligt glas

Det nye glas er helt uden refleksioner og skal bruges til computerskærme og smartphones.

Artikel top billede

Forskere fra det berømte Massachusetts Institute of Technology (MIT) har udviklet en ny type glas-overflade, som skulle være helt uden refleksioner. Glasset er altså usynligt - og det er samtidig selvrensende. Snavs kan ikke sætte sig på glasset og det kan heller ikke dampe til.

Det nye glas, som bliver beskrevet i den nedenstående video, skal blandt andet bruges til computerskærme og smartphones. Her er fordelen, at man slipper for irriterende lysspejlinger i glasset.

Den store trend i tiden er selvfølgelig touchscreens - både til mobiltelefoner, tablets og snart også almindelige computere på skrivebordet - og her er det klassiske problem jo, at skærmen hurtigt bliver fedtet til. Det skulle også være en saga blot med det nye glas, som bruger en særlig nano-teknologi.

MIT-forskerne kalder dette for en "multifunktionel overflade" i deres forskningspapir. De mener at glasset også kan bruges til bilruder og vinduer i bygninger, hvor man så kan slippe for rengøring.

Det kan også anvendes til solpaneler, der typisk mister en del af ydelsen når der samler sig skidt og smuds på overfladen. Desuden sørger det usynlige glas for, at en større del af lyset slipper igennem og ikke bliver reflekteret tilbage.

Glasset kan også bruges i kameraer for at undgå skidt og dug på linsen.

Forskerne har søgt om patent på deres nye super-glas og de håber nu, at det vil lykkes at udvikle en billig produktionsproces.

Læses lige nu

    Annonce

    AL Sydbank

    AI Engineer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Kryptokustode til opbygning af Forsvarets nye IT-platform

    Nordjylland

    Annonceindlæg fra Cognizant

    93 % af alle job påvirkes af AI. Hvad betyder det for danske virksomheder?

    I mange år har vi talt om, hvordan AI en dag ville forandre arbejdslivet. Nu er "en dag" blevet til i dag.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

    Christoffer Andersen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S