Forskere udvikler usynligt glas

Det nye glas er helt uden refleksioner og skal bruges til computerskærme og smartphones.

Artikel top billede

Forskere fra det berømte Massachusetts Institute of Technology (MIT) har udviklet en ny type glas-overflade, som skulle være helt uden refleksioner. Glasset er altså usynligt - og det er samtidig selvrensende. Snavs kan ikke sætte sig på glasset og det kan heller ikke dampe til.

Det nye glas, som bliver beskrevet i den nedenstående video, skal blandt andet bruges til computerskærme og smartphones. Her er fordelen, at man slipper for irriterende lysspejlinger i glasset.

Den store trend i tiden er selvfølgelig touchscreens - både til mobiltelefoner, tablets og snart også almindelige computere på skrivebordet - og her er det klassiske problem jo, at skærmen hurtigt bliver fedtet til. Det skulle også være en saga blot med det nye glas, som bruger en særlig nano-teknologi.

MIT-forskerne kalder dette for en "multifunktionel overflade" i deres forskningspapir. De mener at glasset også kan bruges til bilruder og vinduer i bygninger, hvor man så kan slippe for rengøring.

Det kan også anvendes til solpaneler, der typisk mister en del af ydelsen når der samler sig skidt og smuds på overfladen. Desuden sørger det usynlige glas for, at en større del af lyset slipper igennem og ikke bliver reflekteret tilbage.

Glasset kan også bruges i kameraer for at undgå skidt og dug på linsen.

Forskerne har søgt om patent på deres nye super-glas og de håber nu, at det vil lykkes at udvikle en billig produktionsproces.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

    AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S