Forskere udvikler usynligt glas

Det nye glas er helt uden refleksioner og skal bruges til computerskærme og smartphones.

Artikel top billede

Forskere fra det berømte Massachusetts Institute of Technology (MIT) har udviklet en ny type glas-overflade, som skulle være helt uden refleksioner. Glasset er altså usynligt - og det er samtidig selvrensende. Snavs kan ikke sætte sig på glasset og det kan heller ikke dampe til.

Det nye glas, som bliver beskrevet i den nedenstående video, skal blandt andet bruges til computerskærme og smartphones. Her er fordelen, at man slipper for irriterende lysspejlinger i glasset.

Den store trend i tiden er selvfølgelig touchscreens - både til mobiltelefoner, tablets og snart også almindelige computere på skrivebordet - og her er det klassiske problem jo, at skærmen hurtigt bliver fedtet til. Det skulle også være en saga blot med det nye glas, som bruger en særlig nano-teknologi.

MIT-forskerne kalder dette for en "multifunktionel overflade" i deres forskningspapir. De mener at glasset også kan bruges til bilruder og vinduer i bygninger, hvor man så kan slippe for rengøring.

Det kan også anvendes til solpaneler, der typisk mister en del af ydelsen når der samler sig skidt og smuds på overfladen. Desuden sørger det usynlige glas for, at en større del af lyset slipper igennem og ikke bliver reflekteret tilbage.

Glasset kan også bruges i kameraer for at undgå skidt og dug på linsen.

Forskerne har søgt om patent på deres nye super-glas og de håber nu, at det vil lykkes at udvikle en billig produktionsproces.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS