Her er Intels nye mini-computer

Intel har udviklet en ultrakompakt computer, der minder om den billige Raspberry Pi.

Artikel top billede

Det nye design-koncept Next Unit of Computing (NUC) er en komplet computer som kun måler 10 x 10 centimeter. Intel viste NUC på fagmessen PAX East i starten af april og Platinum Summit i sidste uge, og den bliver beskrevet i en artikel hos ExtremeTech.

NUC er udstyret med en Sandy Bridge i3/i5 processor, to indstikpladser til hukommelses-moduler samt Thunderboldt, HDMI og USB 3.0. Der er også to PCIe-slots, hvor man eksempelvis kunne tilslutte et lydkort.

Ifølge Intel er mini-computeren NUC primært rettet mod digitale skilte og interaktive terminaler - men den kunne også bruges til meget kompakte hjemme-computere.

NUC skulle være en af de mindste komplette pc'er på markedet. Den eneste x86 konkurrent kommer fra VIA, der sælger Nano-ITX (12 cm), Pico-ITX (10 cm) og Mobile-ITX (6 cm) bundkort - men de understøtter kun VIA's egne langsomme processorer.

Intel har formået at presse en fuldt funktionsdygtig i5-processor ned i en ultrakompakt computer - det eneste minus er, at man er begrænset til den indbyggede HD 3000 grafik.

Det er også oplagt at sammenligne NUC med den britiske Raspberry Pi, der blev lanceret i marts. Den lille computer i kreditkort-format indeholder en ARM-processor og integreret grafikenhed samt 256 MB hukommelse. Prisen ligger på omkring 200 kr.

Raspberry Pi er både mindre og lettere end NUC, men ARM-processoren er også meget langsommere end Intels i3/i5.

Prisen for NUC kendes ikke, men ExtremeTech spekulerer på at den kunne ligge omkring 100 dollar.

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Ballerup

Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

Digital transformation | Frederiksberg

Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

Vlad-Andrei Fagarasan

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

Jacob Holm Jensen

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S