Her er Intels nye mini-computer

Intel har udviklet en ultrakompakt computer, der minder om den billige Raspberry Pi.

Artikel top billede

Det nye design-koncept Next Unit of Computing (NUC) er en komplet computer som kun måler 10 x 10 centimeter. Intel viste NUC på fagmessen PAX East i starten af april og Platinum Summit i sidste uge, og den bliver beskrevet i en artikel hos ExtremeTech.

NUC er udstyret med en Sandy Bridge i3/i5 processor, to indstikpladser til hukommelses-moduler samt Thunderboldt, HDMI og USB 3.0. Der er også to PCIe-slots, hvor man eksempelvis kunne tilslutte et lydkort.

Ifølge Intel er mini-computeren NUC primært rettet mod digitale skilte og interaktive terminaler - men den kunne også bruges til meget kompakte hjemme-computere.

NUC skulle være en af de mindste komplette pc'er på markedet. Den eneste x86 konkurrent kommer fra VIA, der sælger Nano-ITX (12 cm), Pico-ITX (10 cm) og Mobile-ITX (6 cm) bundkort - men de understøtter kun VIA's egne langsomme processorer.

Intel har formået at presse en fuldt funktionsdygtig i5-processor ned i en ultrakompakt computer - det eneste minus er, at man er begrænset til den indbyggede HD 3000 grafik.

Det er også oplagt at sammenligne NUC med den britiske Raspberry Pi, der blev lanceret i marts. Den lille computer i kreditkort-format indeholder en ARM-processor og integreret grafikenhed samt 256 MB hukommelse. Prisen ligger på omkring 200 kr.

Raspberry Pi er både mindre og lettere end NUC, men ARM-processoren er også meget langsommere end Intels i3/i5.

Prisen for NUC kendes ikke, men ExtremeTech spekulerer på at den kunne ligge omkring 100 dollar.

G. Tscherning A/S

IT & Digitaliseringsansvarlig

Københavnsområdet

Folkekirkens Nødhjælp

ERP IT System Owner

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Consultant

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | København Ø

Automatisering med Copilot & Agentic AI

Høst viden og erfaringer fra andre om, hvordan Copilot og Agentic AI i praksis kan skabe værdi og fleksibilitet i din organisation.

Sikkerhed | Online

Erfaringer fra frontlinjen: Sådan ændrer trusselsbilledet sig

Kort og fokuseret digitalt event: Erfaren frontkæmper fra den digitale sikkerhedsverden giver dig overblik og konkrete anbefalinger til det aktuelle trusselsbillede.

Andre events | Valby

CIO Challenges: Teknologi, transformation og ledelse der flytter forretningen

Hvordan moderniseres en it-platform uden legacy? Hvordan skaber man nye AI‑ og cloud‑drevne forretningsmodeller – uden at miste medarbejdere eller brugere undervejs? På CIO Challenges 2025 får du hands‑on erfaringer fra fire danske CIO’er, der...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Burak Cavusoglu som Datateknikerelev ved afd.Thisted og afd. Rønnede. Nyt job

Burak Cavusoglu

Netip A/S

Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Marck Stadel Klaris som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Nyt job
Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job