Her er Intels nye mini-computer

Intel har udviklet en ultrakompakt computer, der minder om den billige Raspberry Pi.

Artikel top billede

Det nye design-koncept Next Unit of Computing (NUC) er en komplet computer som kun måler 10 x 10 centimeter. Intel viste NUC på fagmessen PAX East i starten af april og Platinum Summit i sidste uge, og den bliver beskrevet i en artikel hos ExtremeTech.

NUC er udstyret med en Sandy Bridge i3/i5 processor, to indstikpladser til hukommelses-moduler samt Thunderboldt, HDMI og USB 3.0. Der er også to PCIe-slots, hvor man eksempelvis kunne tilslutte et lydkort.

Ifølge Intel er mini-computeren NUC primært rettet mod digitale skilte og interaktive terminaler - men den kunne også bruges til meget kompakte hjemme-computere.

NUC skulle være en af de mindste komplette pc'er på markedet. Den eneste x86 konkurrent kommer fra VIA, der sælger Nano-ITX (12 cm), Pico-ITX (10 cm) og Mobile-ITX (6 cm) bundkort - men de understøtter kun VIA's egne langsomme processorer.

Intel har formået at presse en fuldt funktionsdygtig i5-processor ned i en ultrakompakt computer - det eneste minus er, at man er begrænset til den indbyggede HD 3000 grafik.

Det er også oplagt at sammenligne NUC med den britiske Raspberry Pi, der blev lanceret i marts. Den lille computer i kreditkort-format indeholder en ARM-processor og integreret grafikenhed samt 256 MB hukommelse. Prisen ligger på omkring 200 kr.

Raspberry Pi er både mindre og lettere end NUC, men ARM-processoren er også meget langsommere end Intels i3/i5.

Prisen for NUC kendes ikke, men ExtremeTech spekulerer på at den kunne ligge omkring 100 dollar.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Aarhus C

    Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Vækst, skalering og internationalisering i en ny virkelighed

    Vækst og internationalisering kræver it, der kan skifte retning uden at knække. Lær at designe løst koblede platforme, planlægge leverandørskift og skalere til nye markeder uden tab af tempo og kontrol. Deltag i dette lukkede roundtable med...

    Digital transformation | København

    Computerworld Summit 2026 - København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job