Her er Intels nye mini-computer

Intel har udviklet en ultrakompakt computer, der minder om den billige Raspberry Pi.

Artikel top billede

Det nye design-koncept Next Unit of Computing (NUC) er en komplet computer som kun måler 10 x 10 centimeter. Intel viste NUC på fagmessen PAX East i starten af april og Platinum Summit i sidste uge, og den bliver beskrevet i en artikel hos ExtremeTech.

NUC er udstyret med en Sandy Bridge i3/i5 processor, to indstikpladser til hukommelses-moduler samt Thunderboldt, HDMI og USB 3.0. Der er også to PCIe-slots, hvor man eksempelvis kunne tilslutte et lydkort.

Ifølge Intel er mini-computeren NUC primært rettet mod digitale skilte og interaktive terminaler - men den kunne også bruges til meget kompakte hjemme-computere.

NUC skulle være en af de mindste komplette pc'er på markedet. Den eneste x86 konkurrent kommer fra VIA, der sælger Nano-ITX (12 cm), Pico-ITX (10 cm) og Mobile-ITX (6 cm) bundkort - men de understøtter kun VIA's egne langsomme processorer.

Intel har formået at presse en fuldt funktionsdygtig i5-processor ned i en ultrakompakt computer - det eneste minus er, at man er begrænset til den indbyggede HD 3000 grafik.

Det er også oplagt at sammenligne NUC med den britiske Raspberry Pi, der blev lanceret i marts. Den lille computer i kreditkort-format indeholder en ARM-processor og integreret grafikenhed samt 256 MB hukommelse. Prisen ligger på omkring 200 kr.

Raspberry Pi er både mindre og lettere end NUC, men ARM-processoren er også meget langsommere end Intels i3/i5.

Prisen for NUC kendes ikke, men ExtremeTech spekulerer på at den kunne ligge omkring 100 dollar.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Henrik Vittrup Zoega

Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS