Foxconn-ansatte truer igen med selvmord

Så er der igen ballade hos Foxconn. I Brasilien truer 2.500 ansatte med strejke, mens en gruppe kinesiske ansatte ville hoppe ned fra et tag.

Artikel top billede

Selvom Apple har forsøgt at lægge låg på kritikken af arbejdsforholdene hos sin underleverandør Foxconn fortsætter problemerne hos den taiwanesiske it-gigant, der har omkring en million ansatte fordelt over fabrikker i det meste af verden.

Denne gang er der både problemer i Kina og Brasilien. Ifølge Times of India har 200 ansatte på en Foxconn-fabrik i kinesiske Wuhan truet med at springe ned fra fabrikkens tag i protest mod lave lønninger.

Ifølge avisen var det nye ansatte på fabrikken, som protesterede mod at de får lavere betaling end andre arbejdere.

Det hele sluttede fredeligt efter forhandlinger mellem arbejderne og fabriksledelsen og ingen af de ansatte gjorde alvor af truslen om at hoppe ned fra taget.

På den pågældende fabrik bliver der blandt andet fremstillet komponenter til Microsofts Xbox 360 konsol.

I Brasilien må Foxconn også bøvl med arbejderne. Her truer 2.500 arbejdere på en fabrik i Jundiai i staten Sao Paolo med at gå i strejke. Her er der også kritik af de dårlige arbejdsforhold. Fabrikken har i løbet af kort tid ansat 1.000 nye arbejdere uden at udvide faciliteterne for arbejderne.

Der klages over manglende vandforsyning, overfyldte busser og dårlig mad i kantinen.

Den lokale fagforening har nu sat den 3. maj som frist for at få opfyldt dine krav, og truer med strejke hvis forholdene ikke bliver forbedret. Det kan ramme produktionen af iPhone 4 og iPad 2 på fabrikken.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect