Her er det nye Firefox-design

Mozilla vil nu integrere sine produkter på tværs af platforme. Det såkaldte Kilimanjaro-projekt skal være færdig til september.

Artikel top billede

Et nyt designdokument fra Mozilla beskriver det ambitiøse Kilimanjaro-projekt, hvor de forskellige Mozilla-produkter skal integreres og tilbyde den samme brugerflade-oplevelse uanset platformen. Det betyder også, at Firefox-browseren får et nyt udseende.

Kilimanjaro beskrives som en meget vigtig milepæl for Mozilla og et helt økosystem, som foruden Firefox til desktoppen også omfatter den mobile version af browseren, en løsning til identitets-styring kaldet Persona, en platform til web-applikationer, udviklerværktøjer og det mobile operativsystem Boot to Gecko.

De enkelte Mozilla-produkter skal fortsat følge deres egen udviklingscyklus, men Kilimanjaro betyder at produkterne fremover skal arbejde sammen og benytte de samme brugerflade-elementer.

Mozilla fortæller at Kilimanjaro har meget høj prioritet og stort set hele organisationen arbejder hen mod denne milepæl.

Samtidig arbejder Mozilla også på en portering af Firefox-browseren til Metro-brugerfladen i Windows 8.

For et par måneder siden blev de to udviklingshold, der arbejder med Firefox-brugerfladen til desktoppen og mobile platforme, lagt sammen. Nu arbejdes der på en fælles brugerflade til browseren med bløde kanter.

Denne præsentation fra Toronto Workweek viser flere af de nye funktioner og brugerflade-elementer i browseren. Her fremhæves det, at målet er at Firefox skal føles som ét produkt - hvad enten browseren kører på en desktop, tablet eller telefon.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S