Her er det nye Firefox-design

Mozilla vil nu integrere sine produkter på tværs af platforme. Det såkaldte Kilimanjaro-projekt skal være færdig til september.

Artikel top billede

Et nyt designdokument fra Mozilla beskriver det ambitiøse Kilimanjaro-projekt, hvor de forskellige Mozilla-produkter skal integreres og tilbyde den samme brugerflade-oplevelse uanset platformen. Det betyder også, at Firefox-browseren får et nyt udseende.

Kilimanjaro beskrives som en meget vigtig milepæl for Mozilla og et helt økosystem, som foruden Firefox til desktoppen også omfatter den mobile version af browseren, en løsning til identitets-styring kaldet Persona, en platform til web-applikationer, udviklerværktøjer og det mobile operativsystem Boot to Gecko.

De enkelte Mozilla-produkter skal fortsat følge deres egen udviklingscyklus, men Kilimanjaro betyder at produkterne fremover skal arbejde sammen og benytte de samme brugerflade-elementer.

Mozilla fortæller at Kilimanjaro har meget høj prioritet og stort set hele organisationen arbejder hen mod denne milepæl.

Samtidig arbejder Mozilla også på en portering af Firefox-browseren til Metro-brugerfladen i Windows 8.

For et par måneder siden blev de to udviklingshold, der arbejder med Firefox-brugerfladen til desktoppen og mobile platforme, lagt sammen. Nu arbejdes der på en fælles brugerflade til browseren med bløde kanter.

Denne præsentation fra Toronto Workweek viser flere af de nye funktioner og brugerflade-elementer i browseren. Her fremhæves det, at målet er at Firefox skal føles som ét produkt - hvad enten browseren kører på en desktop, tablet eller telefon.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

    Thomas Fossing

    Netip A/S