Her er det nye Firefox-design

Mozilla vil nu integrere sine produkter på tværs af platforme. Det såkaldte Kilimanjaro-projekt skal være færdig til september.

Artikel top billede

Et nyt designdokument fra Mozilla beskriver det ambitiøse Kilimanjaro-projekt, hvor de forskellige Mozilla-produkter skal integreres og tilbyde den samme brugerflade-oplevelse uanset platformen. Det betyder også, at Firefox-browseren får et nyt udseende.

Kilimanjaro beskrives som en meget vigtig milepæl for Mozilla og et helt økosystem, som foruden Firefox til desktoppen også omfatter den mobile version af browseren, en løsning til identitets-styring kaldet Persona, en platform til web-applikationer, udviklerværktøjer og det mobile operativsystem Boot to Gecko.

De enkelte Mozilla-produkter skal fortsat følge deres egen udviklingscyklus, men Kilimanjaro betyder at produkterne fremover skal arbejde sammen og benytte de samme brugerflade-elementer.

Mozilla fortæller at Kilimanjaro har meget høj prioritet og stort set hele organisationen arbejder hen mod denne milepæl.

Samtidig arbejder Mozilla også på en portering af Firefox-browseren til Metro-brugerfladen i Windows 8.

For et par måneder siden blev de to udviklingshold, der arbejder med Firefox-brugerfladen til desktoppen og mobile platforme, lagt sammen. Nu arbejdes der på en fælles brugerflade til browseren med bløde kanter.

Denne præsentation fra Toronto Workweek viser flere af de nye funktioner og brugerflade-elementer i browseren. Her fremhæves det, at målet er at Firefox skal føles som ét produkt - hvad enten browseren kører på en desktop, tablet eller telefon.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    22. april 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest