Trådløst netværk overfører 1 Gbps med laserpointere

Forskere fra Taiwan har bygget et meget hurtigt trådløst optisk netværk med billig teknologi.

Artikel top billede

To helt almindelige laserpointere med rødt og grønt lys. Det er alt, hvad man behøver for at skabe et trådløst optisk netværk med en hastighed på 1 gigabit i sekundet, skriver ExtremeTech. Forskere fra National Taipei University of Technology i Taiwan har demonstreret, at man kan bygge et superhurtigt netværk uden at bruge en formue.

I et interview med New Scientist siger forskeren Hai-Han Lu, at hele udstyret kun har kostet 600 dollar.

"Du kan selv bygge det derhjemme," siger Hai-Han Lu.

Laserpointere kan altså sende data gennem luftet dobbelt så hurtigt som de fleste usb-kabler eller trådløse routere.

Forskerne har erstattet laserpointernes standardbatterier med en energikilde, der tænder og slukker lyset 500 millioner gange i sekundet. De har så peget de to pointere mod en lyssensor 10 meter væk.

Ved at kombinere de to lasersignaler kommer man op på en samlet båndbredde på 1 Gbps. Den største ulempe er den begrænsede rækkevidde, og det fungerer ikke så godt i tåge, regn eller sne, men til gengæld er der tale om et licensfrit spektrum.

Dermed kan teknologien også bruges i sygehuse, på fly og andre steder, hvor man ikke kan risikere radiointerferens.

Ifølge ExtremeTech skulle dataoverførslen fungere over afstande på op til 25 meter, men det kræver selvfølgelig at laserpointerne faktisk peger direkte mod modtageren. Forskerne mener, at teknologien også kunne bruges til at overføre data mellem smartphones.

Annonceindlæg fra Barco

Er jeres mødelokaler sikre nok?

Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS