Artikel top billede

Hackere angriber NASA og ESA

Den hidtil ukendte hacker-gruppe med det passende navn The Unknowns hævder, at den ikke er en kopi af Anonymous.

En hacker-gruppe der kalder sig The Unknowns er trængt ind hos ti forskellige virksomheder og organisationer, herunder bilfirmaet Renault, det amerikanske militær og luftvåben, NASA og ESA. Der er også angrebet mål i Thailand, Bahrain og Jordan.

De forskellige angreb er beskrevet i et dokument på Pastebin. Det er en metode, der minder om den kendte hacker-sammenslutning Anonymous. The Unknowns har også lagt skærmbilleder og stjålne data ud for at bevise det elektroniske indbrud.

Men The Unknowns hævder, at der ikke er nogen forbindelse til Anonymous, og gruppen understreger også at man ikke har noget imod den amerikanske regering. En længere programerklæring kan også læses på Pastebin.

"Vores mål er ikke at skade nogen, vi ønsker blot at gøre hele denne internet-verden mere sikker, fordi, den er ganske enkelt ikke sikker og vi ønsker at hjælpe," hedder det.

Desuden tilbyder hackerne, at deres ofre kan få alle informationer om angrebene og de sikkerhedshuller, som man har udnyttet for at komme ind i systemerne. Det kan tænkes, at hackerne vil forlange penge for disse oplysninger.

Både NASA og ESA har bekræftet hacker-angrebet, men afviser at gruppen har fået fat i fortrolige oplysninger.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
itm8 A/S
Outsourcing, hosting, decentral drift, servicedesk, konsulentydelser, salg og udleje af handelsvarer, udvikling af software.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cyber Briefing

Computerworld giver dig hver måned 30 minutter med de nyeste cybertrusler, konkrete angreb og brugbare råd. Få indsigt i AI og sikkerhed, compliance, risikovurdering og forsvarsstrategier. Tilmeld dig næste Cyber Briefing nu.

14. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere