Hackere angriber NASA og ESA

Den hidtil ukendte hacker-gruppe med det passende navn The Unknowns hævder, at den ikke er en kopi af Anonymous.

Artikel top billede

En hacker-gruppe der kalder sig The Unknowns er trængt ind hos ti forskellige virksomheder og organisationer, herunder bilfirmaet Renault, det amerikanske militær og luftvåben, NASA og ESA. Der er også angrebet mål i Thailand, Bahrain og Jordan.

De forskellige angreb er beskrevet i et dokument på Pastebin. Det er en metode, der minder om den kendte hacker-sammenslutning Anonymous. The Unknowns har også lagt skærmbilleder og stjålne data ud for at bevise det elektroniske indbrud.

Men The Unknowns hævder, at der ikke er nogen forbindelse til Anonymous, og gruppen understreger også at man ikke har noget imod den amerikanske regering. En længere programerklæring kan også læses på Pastebin.

"Vores mål er ikke at skade nogen, vi ønsker blot at gøre hele denne internet-verden mere sikker, fordi, den er ganske enkelt ikke sikker og vi ønsker at hjælpe," hedder det.

Desuden tilbyder hackerne, at deres ofre kan få alle informationer om angrebene og de sikkerhedshuller, som man har udnyttet for at komme ind i systemerne. Det kan tænkes, at hackerne vil forlange penge for disse oplysninger.

Både NASA og ESA har bekræftet hacker-angrebet, men afviser at gruppen har fået fat i fortrolige oplysninger.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Udsolgt succes rykker i større rammer og offentliggør stjerneprogram

    Computerworlds Cloud & AI Festival tager konsekvensen af sin egen succes

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S