Hackere angriber NASA og ESA

Den hidtil ukendte hacker-gruppe med det passende navn The Unknowns hævder, at den ikke er en kopi af Anonymous.

Artikel top billede

En hacker-gruppe der kalder sig The Unknowns er trængt ind hos ti forskellige virksomheder og organisationer, herunder bilfirmaet Renault, det amerikanske militær og luftvåben, NASA og ESA. Der er også angrebet mål i Thailand, Bahrain og Jordan.

De forskellige angreb er beskrevet i et dokument på Pastebin. Det er en metode, der minder om den kendte hacker-sammenslutning Anonymous. The Unknowns har også lagt skærmbilleder og stjålne data ud for at bevise det elektroniske indbrud.

Men The Unknowns hævder, at der ikke er nogen forbindelse til Anonymous, og gruppen understreger også at man ikke har noget imod den amerikanske regering. En længere programerklæring kan også læses på Pastebin.

"Vores mål er ikke at skade nogen, vi ønsker blot at gøre hele denne internet-verden mere sikker, fordi, den er ganske enkelt ikke sikker og vi ønsker at hjælpe," hedder det.

Desuden tilbyder hackerne, at deres ofre kan få alle informationer om angrebene og de sikkerhedshuller, som man har udnyttet for at komme ind i systemerne. Det kan tænkes, at hackerne vil forlange penge for disse oplysninger.

Både NASA og ESA har bekræftet hacker-angrebet, men afviser at gruppen har fået fat i fortrolige oplysninger.

Læses lige nu

    Annonce

    Region Midtjylland

    It-supporter til Regionshospitalet Horsens

    Midtjylland

    Capgemini Danmark A/S

    Client Partner

    Midtjylland

    Capgemini Danmark A/S

    Client Partner

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Computerworld Cyber Briefing: Cyberresiliens

    De fleste organisationer har en plan for recovery. Få ved dog, hvilke systemer der skal op at køre først for at holde forretningen i gang. Kom med, når vi ser nærmere på, hvordan Cohesity, Dustin og HPE hjælper organisationer med at definere og...

    It-løsninger | Horsens

    Dynamics AX og FO: Næste kapitel for din virksomhed

    Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

    Jura | København

    Compliance Day 2026

    Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job