Hackere angriber NASA og ESA

Den hidtil ukendte hacker-gruppe med det passende navn The Unknowns hævder, at den ikke er en kopi af Anonymous.

Artikel top billede

En hacker-gruppe der kalder sig The Unknowns er trængt ind hos ti forskellige virksomheder og organisationer, herunder bilfirmaet Renault, det amerikanske militær og luftvåben, NASA og ESA. Der er også angrebet mål i Thailand, Bahrain og Jordan.

De forskellige angreb er beskrevet i et dokument på Pastebin. Det er en metode, der minder om den kendte hacker-sammenslutning Anonymous. The Unknowns har også lagt skærmbilleder og stjålne data ud for at bevise det elektroniske indbrud.

Men The Unknowns hævder, at der ikke er nogen forbindelse til Anonymous, og gruppen understreger også at man ikke har noget imod den amerikanske regering. En længere programerklæring kan også læses på Pastebin.

"Vores mål er ikke at skade nogen, vi ønsker blot at gøre hele denne internet-verden mere sikker, fordi, den er ganske enkelt ikke sikker og vi ønsker at hjælpe," hedder det.

Desuden tilbyder hackerne, at deres ofre kan få alle informationer om angrebene og de sikkerhedshuller, som man har udnyttet for at komme ind i systemerne. Det kan tænkes, at hackerne vil forlange penge for disse oplysninger.

Både NASA og ESA har bekræftet hacker-angrebet, men afviser at gruppen har fået fat i fortrolige oplysninger.

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarets Efterretningstjeneste

    Critical Operations Technicians (ITI) søges til FE’s nye datacentre

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Ingeniør til taktiske netværksradioer i Kommunikationssektionen

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Client Partner

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Cognizant

    93 % af alle job påvirkes af AI. Hvad betyder det for danske virksomheder?

    I mange år har vi talt om, hvordan AI en dag ville forandre arbejdslivet. Nu er "en dag" blevet til i dag.

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

    Annette Macsay Mostrup

    IFS Danmark A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,