Ny Google-tjeneste lader brugerne sende live-video til hele verden

Men Danmark er ikke med i første omgang.

Artikel top billede

Google har nu åbnet sin Hangouts On Air-tjeneste for brugere i 40 lande, som nu får mulighed for at sende live-video til alle som har lyst til at se med. Det skriver digi.no. Dermed kan man altså lave sit eget live-event på nettet - og det bliver tilmed arkiveret automatisk på YouTube.

Desværre er Sverige det eneste land i Norden, der er med i den første gruppe af 40 lande, men flere skulle være på vej.

Det sociale netværk Google+ har allerede en Hangouts-funktion, hvor man kan oprette en videokonference med op til ti brugere. Her er det også muligt at deltage med sin smartphone.

Hangouts On Air er en udvidelse af denne funktion, og her er der ikke længere en begrænsning på, hvor mange der kan se videoen. Google fortæller om funktionen i dette blogindlæg. Her er der også en række links til videoer, der er optaget med tjenesten.

Efter live-udsendelsen kan man vælge at redigere optagelsen i browseren, inden den bliver uploadet direkte til brugerens YouTube-kanal. Live-videoen kan også integreres direkte på en webside, og man kan se hvor mange der følger med.

På Google+ bliver den oprindelige invitation til live-videoen automatisk erstattet med en arkiveret video bagefter.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Cornerstones

    Hvorfor tøver virksomheder, når teknologien er klar, og gevinsterne er tydelige?

    Mange virksomheder sidder fast i et forældet ERP-system, selvom det begrænser dem langt mere, end de ofte vil erkende.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job
    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse