Ny Google-tjeneste lader brugerne sende live-video til hele verden

Men Danmark er ikke med i første omgang.

Artikel top billede

Google har nu åbnet sin Hangouts On Air-tjeneste for brugere i 40 lande, som nu får mulighed for at sende live-video til alle som har lyst til at se med. Det skriver digi.no. Dermed kan man altså lave sit eget live-event på nettet - og det bliver tilmed arkiveret automatisk på YouTube.

Desværre er Sverige det eneste land i Norden, der er med i den første gruppe af 40 lande, men flere skulle være på vej.

Det sociale netværk Google+ har allerede en Hangouts-funktion, hvor man kan oprette en videokonference med op til ti brugere. Her er det også muligt at deltage med sin smartphone.

Hangouts On Air er en udvidelse af denne funktion, og her er der ikke længere en begrænsning på, hvor mange der kan se videoen. Google fortæller om funktionen i dette blogindlæg. Her er der også en række links til videoer, der er optaget med tjenesten.

Efter live-udsendelsen kan man vælge at redigere optagelsen i browseren, inden den bliver uploadet direkte til brugerens YouTube-kanal. Live-videoen kan også integreres direkte på en webside, og man kan se hvor mange der følger med.

På Google+ bliver den oprindelige invitation til live-videoen automatisk erstattet med en arkiveret video bagefter.

Unik System Design A/S

Agile QA Lead

Sydjylland

Edlund A/S

Senior Developer

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Københavnsområdet

Event: SAP Excellence Day 2026

It-løsninger | Nordhavn

Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

24. februar 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Jul Jakobsen

Region Nordjylland

Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Marie Søndergaard

Energinet

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS