Mastercard vil gøre det lettere at betale online

Mastercard satser på at få en central rolle i fremtidens digitale betalingstjenester med sin nye PayPass Wallet.

Artikel top billede

Nu forsøger Mastercard at skabe en fælles platform for håndtering af elektroniske betalinger, som skal være helt uafhængig af betalingsmidlet og den enhed, der bruges til at afvikle transaktionen. Det fremgår af en pressemeddelelse fra Mastercard.

Med de såkaldte PayPass Wallet Services kan man gemme informationer om alle sine kredit- og betalingskort i samme digitale pung, der også kan knyttes sammen med andre digitale betalings-systemer.

Alle kan åbne en PayPass Wallet konto og indtaste deres kortoplysninger - også selvom man ikke har et Mastercard. I løbet af den kommende tid vil PayPass Wallet dukke op som et betalingsikon hos internet-butikker, hvor man så kan betale for sine bestilte varer med ganske få klik.

Blandt de første partnere som vil bruge systemet er American Airlines og den store boghandler-kæde Barnes & Noble.

I første omgang er PayPass Wallet begrænset til USA, Canada, Australien og Storbritannien, men det skal senere lanceres i hele verden.

PayPass blev lanceret som et system til mobil betaling med Nokia-telefoner allerede for ti år siden. Der findes allerede omkring 300.000 PayPass-stationer rundt omkring i USA, hvor man kan betale trådløst med NFC-teknologi (Near Field Communications).

Dette netværk af NFC-stationer var en af grundene til, at Google indgik et partnerskab med Mastercard sidste år om sit nye betalingssystem til mobiltelefoner, Google Wallet. Det kan bruges til at betale trådløst ved at holde sin telefon i nærheden af en sensor ved kassen.

Men nu kommer Mastercard altså med sin egen konkurrent til Google Wallet.

Der er mange andre konkurrenter på markedet. Foruden det populære PayPal har både Visa og American System også deres egne betalingssystemer.

Læses lige nu

    Annonce

    Politiets Efterretningstjeneste

    Data engineer til PET

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Fagkoordinator til Netværkssektionen i PET

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-supporter til lokal IT støtte i Tirstrup

    Midtjylland

    Annonceindlæg fra Cognizant

    AI er ikke problemet. Eksekvering er.

    Der bliver investeret massivt i AI. Teknologien er mere tilgængelig end nogensinde, og ambitionerne er høje. Alligevel oplever mange virksomheder, at resultaterne udebliver.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S