FBI advarer mod hotel-netværk

Pas på når du kobler din bærbare computer på nettet i dit hotel.

Artikel top billede

Forbundspolitiet FBI i USA advarer nu om at rejsende kan risikere at få deres bærbare computer inficeret med malware når de bruger en internet-forbindelse i deres hotel. Ifølge denne advarsel er der flere eksempler på, at hotelgæster har fået smuglet malware ind på deres computer.

Der er typisk tale om, at et pop-up vindue dukker op på skærmen, hvor brugeren bliver bedt om at opdatere et udbredt software-produkt. Hvis brugeren accepterer at installere opdateringen, bliver malware lagt ind på computeren i stedet.

Det hele ligner en almindelig opdatering til et legitimt software-produkt, hvor der kommer regelmæssige opdateringer - så det er nemt at blive snydt.

FBI anbefaler at personer som rejser meget i udlandet bør være meget forsigtige med at opdatere deres programmer når de sidder på et hotel.

Hvis det er muligt bør man foretage software-opdateringer inden man rejser eller hente opdateringer direkte fra leverandørens eget websted hvis det er nødvendigt mens man er undervejs.

Man kan også tjekke det digitale certifikat for at være sikker på, at opdateringen faktisk kommer fra leverandøren og ikke fra en anden kilde.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Thales

    AI gør de ondsindede bots både billigere og sværere at stoppe

    Kunstig intelligens har ikke bare givet virksomheder nye muligheder.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job