Sådan styrer du fremtidens smartphone

En sensor i dine sko skal registrere alle dine bevægelser.

Artikel top billede

På denne uges Conference on Human Factors in Computing Systems (CHI 2012) blev der fremsat mange bud på, hvordan fremtidens computer-grænseflader kommer til at se ud. Et af de mest interessante projekter, kaldet ShoeSense, er udviklet af forskere fra de tyske Telekom Innovation Laboratories og universiteterne i München og canadiske Toronto.

De vil anbringe en sensor i dine sko, som registrerer alle bevægelser med hænderne og armene. Det skal hjælpe i de situationer, hvor man ikke er i stand til at betjene sin smartphone direkte. Brugerens håndbevægelser bliver så omdannet til styresignaler.

I en videodemonstration kan man se en bruger, som bevæger sin finger hen over armen for at ændre lydstyrken på telefonens musikafspiller og bruger tre fingre til at sende en e-mail - alt sammen uden at hive telefonen op af lommen.

Den første prototype bruger Microsofts Kinect-kamera, som er klæbet på skoen, men forskerne mener at sensoren kan gøres så lille, at den kan sættes på et snørebånd.

Hos Google har man allerede udviklet en brille med indbygget display og kamera, som kobles til din smartphone. Her kan man styre telefonen ved at vippe og nikke med hovedet, og man kan også bruge talte kommandoer.

Men ShoeSense-forskerne mener, at det er mere logisk at styre sin smartphone med håndbevægelser end klodsede briller. Desuden kan man indbygge en såkaldt piezo-elektrisk sensor i skoene, så de skaber energi til sensoren når man går.

Ifølge CNET blev der vist mange andre spændende projekter på CHI 2012 konferencen. Google Research viste et system til at generere kode med et touch-interface, Gesture Coder, og flere forskere arbejdet med at gøre skærm-tastaturer mere effektive.

Forskere fra University of Washington og Microsoft Research viste også projektet Soundwave, hvor man kan registrere brugerens gestik helt uden at bruge et kamera. Her bruges den indbyggede mikrofon og højtaler i bærbare computere som en slags radar.

Læses lige nu

    BEC

    Implementation Consultant

    Region Sjælland

    Epona A/S

    Senior Developer

    Sydjylland

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Midtjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    Configuration Management i frontlinjen hos PET

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Dansk erhvervsliv er en del af frontlinjen

    Digitalt forsvar handler ikke blot om det militære men om at beskytte civilsamfundets funktion, påpeger Thomas Nissen i Dansk Erhverv.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
    Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS