Sådan styrer du fremtidens smartphone

En sensor i dine sko skal registrere alle dine bevægelser.

Artikel top billede

På denne uges Conference on Human Factors in Computing Systems (CHI 2012) blev der fremsat mange bud på, hvordan fremtidens computer-grænseflader kommer til at se ud. Et af de mest interessante projekter, kaldet ShoeSense, er udviklet af forskere fra de tyske Telekom Innovation Laboratories og universiteterne i München og canadiske Toronto.

De vil anbringe en sensor i dine sko, som registrerer alle bevægelser med hænderne og armene. Det skal hjælpe i de situationer, hvor man ikke er i stand til at betjene sin smartphone direkte. Brugerens håndbevægelser bliver så omdannet til styresignaler.

I en videodemonstration kan man se en bruger, som bevæger sin finger hen over armen for at ændre lydstyrken på telefonens musikafspiller og bruger tre fingre til at sende en e-mail - alt sammen uden at hive telefonen op af lommen.

Den første prototype bruger Microsofts Kinect-kamera, som er klæbet på skoen, men forskerne mener at sensoren kan gøres så lille, at den kan sættes på et snørebånd.

Hos Google har man allerede udviklet en brille med indbygget display og kamera, som kobles til din smartphone. Her kan man styre telefonen ved at vippe og nikke med hovedet, og man kan også bruge talte kommandoer.

Men ShoeSense-forskerne mener, at det er mere logisk at styre sin smartphone med håndbevægelser end klodsede briller. Desuden kan man indbygge en såkaldt piezo-elektrisk sensor i skoene, så de skaber energi til sensoren når man går.

Ifølge CNET blev der vist mange andre spændende projekter på CHI 2012 konferencen. Google Research viste et system til at generere kode med et touch-interface, Gesture Coder, og flere forskere arbejdet med at gøre skærm-tastaturer mere effektive.

Forskere fra University of Washington og Microsoft Research viste også projektet Soundwave, hvor man kan registrere brugerens gestik helt uden at bruge et kamera. Her bruges den indbyggede mikrofon og højtaler i bærbare computere som en slags radar.

Annonceindlæg fra Computerworld

AI’s produktivitetsparadoks: Hvor bliver gevinsterne af?

Undersøgelser i Danmark og udlandet tyder på, at AI endnu ikke for alvor kan aflæses i produktivitet og bundlinje.

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos