Fyn PC: Kurator er hamrende inhabil

FynPC gik konkurs efter en kommunal praktikant løb med varelageret. Nu viser det sig, at den advokat, som bestyrer boet efter FynPC, er syltet ind i en tidligere sag med kommunen.

Artikel top billede

Fyn PC var en sydfynsk it-virksomhed, med fem-syv ansatte, som i februar 2012 kunne have holdt 10 års jubilæum, men i stedet nu er gået konkurs.

Baggrunden er, at ejeren Flemming Glensholm sagde ja til at hjælpe Svendborg Kommune, der gerne ville have en ung mand i en besøgsordning. Han skulle bare komme lidt i flæng.

Kommunen var selvforsikret sagde den. Desværre solgte den unge mand forretningens varelager på QXL. Herefter kaldte kommunaldirektør Erik Meldgård Bendorf, besøget for praktik, selv om kommunen ikke har været i stand til at fremvise en praktikaftale. Fordelen for kommunen ved den manøvre var, at hvis der var tale om praktik, så havde kommunen ikke et arbejdsgiveransvar og skal ikke betale Flemming Glensholm erstatning.

Nu viser det sig, at den advokat, der er sat til at bestyre boet efter Fyn PC, er den samme, som forsvarede Svendborg Kommune i en sag for nogle år siden, der handlede om udbetaling af ulovlige refusioner.

"Vi har klaget over, at det er den samme advokat, som forsvarede kommunen dengang, som nu er kurator i den her sag, hvor kommunen er den ene part," fortæller Flemming Glensholm, som mener, at advokaten er gennemført inhabil i den her sag.

To forskellige sager

Skifteretten siger, at der er tale om to forskellige juridiske sager, og at det derfor ikke er et problem, at advokaten er den samme.

"Uanset hvad, så føles det ikke rart at blive holdt væk fra alle beviser og dokumenter i sagen. Jeg skal fremlægge alt for kurator, som, hvis det passer ham, bare tager dokumenterne med og nægter at lade mig læse dem," siger en stærkt utilfreds Flemming Glensholm.

Han skrev så sent som i sidste uge igen til Skifteretten i Svendborg for at få få udleveret forskelligt materiale uden Borch Advokaters tilstedeværelse, fordi han mener, at advokaten fra Borch Advokater er en direkte hindring for at få belyst sagen på ærlig vis.

Alt, hvad der var tilbage af værdi i virksomheden er blevet solgt på auktion for en god måneds tid siden, og Glensholm har bedt om en opgørelse over, hvad der er fjernet fra virksomheden, men intet fået.

Udhulet indefra

Om årsagen til, at den langstrakte sag endte i konkurs, siger Flemming Glensholm.

"Jeg er blevet udhulet indefra og nedefra og har simpelthen ikke kunnet løbe lige så stærkt som de bankrenter, der skal betales," siger Flemming Glensholm og fortsætter:

"Vi er frataget al bemyndigelse, så længe kurator er i gang, og vi kan ikke anlægge et privat søgsmål, for vi har ingen penge. Hver en krone er brugt."

Han er harm over at blive holdt væk fra sagsakter og dokumenter af en kurator, som han mener er inhabil.

"Vi føler os så forurettede, at det er svært at sætte ord på. Det hele bliver solgt omkring os, og kommunen siger, at vi kan bare lægge sag an, men advokaten har frataget os al bemyndighelse, vi har ikke en chance," lyder det fra

CRN har endnu ikke kunnet få en kommentar til sagen fra den pågældende advokat, men forsøger fortsat.

Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Digital transformation | Aarhus C

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

21. april 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

Henrik Thøgersen

IT Confidence A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

Huy Duc Nguyen

Norriq Danmark A/S

Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Birthe Kamstrup som Data & AI Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at optimere datadrevne beslutningsprocesser til glæde for Norriq's kunder. Hun kommer fra en stilling som Teamlead/Senior Insight Specialist hos CompanYoung. Hun er uddannet i sociologi og har en bachelor i erhvervsøkonomi på Aarhus universitet. Nyt job

Birthe Kamstrup

Norriq Danmark A/S