Kan hackere kapre din elevator?

Hvad sker der, hvis en elevator i en bygning med fem etager sendes til sjette sal?

Artikel top billede

Hos New York City Housing Authority (NYCHA) frygter man et hacker-angreb på de industrielle kontrolanlæg, som bruges til at styre elevatorer og varmebeholdere i bygninger. NYCHA har ansvaret for 180.000 boliger i New York - og frygter at "hundredtusinder" af liv kan være i fare, hedder det i denne artikel hos Network World.

"Du kunne sørge for, at elevatoren kører hurtigere op eller ned," siger analytiker Steve Ramirez fra  NYCHA og overlader resten til fantasien.

Konsekvenserne kan være endnu mere alvorlige, hvis hackerne trænger ind i de systemer, der bruges til at styre varmebeholdere i bygningerne. Hvis de hæver temperaturen kan det få beholderne til at eksplodere.

For at forhindre den slags cyberangreb har myndigheden fået gennemført en sårbarhedstest af sine systemer og det har afsløret flere sikkerhedshuller.

Men det er ikke nok til at forebygge angreb. Nu vil man udvikle et helt nyt system til cyberforsvar af industrielle kontrolsystemer - en slags omvendt proxy, der analyserer den indkommende trafik og undersøger, om kommandoerne er i modstrid med almindelig sund fornuft.

Det giver eksempelvis ingen mening at sende elevatoren til sjette sal hvis bygningen kun har fem etager.

Truslen kan også komme indefra - måske en fyret medarbejder, der forsøger at hævne sig ved at manipulere med udstyret.

Ifølge Network World har NYCHA nu bedt om forslag til det færdige cyberforsvars-system, men det er stadig usikkert om man overhovedet har råd til at få udviklet systemet. Eller om man blot må leve med risikoen for, at hackere kan overtage kontrollen over byens elevatorer.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

    Peer Leerbæk

    Netip A/S

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S