Kan hackere kapre din elevator?

Hvad sker der, hvis en elevator i en bygning med fem etager sendes til sjette sal?

Artikel top billede

Hos New York City Housing Authority (NYCHA) frygter man et hacker-angreb på de industrielle kontrolanlæg, som bruges til at styre elevatorer og varmebeholdere i bygninger. NYCHA har ansvaret for 180.000 boliger i New York - og frygter at "hundredtusinder" af liv kan være i fare, hedder det i denne artikel hos Network World.

"Du kunne sørge for, at elevatoren kører hurtigere op eller ned," siger analytiker Steve Ramirez fra  NYCHA og overlader resten til fantasien.

Konsekvenserne kan være endnu mere alvorlige, hvis hackerne trænger ind i de systemer, der bruges til at styre varmebeholdere i bygningerne. Hvis de hæver temperaturen kan det få beholderne til at eksplodere.

For at forhindre den slags cyberangreb har myndigheden fået gennemført en sårbarhedstest af sine systemer og det har afsløret flere sikkerhedshuller.

Men det er ikke nok til at forebygge angreb. Nu vil man udvikle et helt nyt system til cyberforsvar af industrielle kontrolsystemer - en slags omvendt proxy, der analyserer den indkommende trafik og undersøger, om kommandoerne er i modstrid med almindelig sund fornuft.

Det giver eksempelvis ingen mening at sende elevatoren til sjette sal hvis bygningen kun har fem etager.

Truslen kan også komme indefra - måske en fyret medarbejder, der forsøger at hævne sig ved at manipulere med udstyret.

Ifølge Network World har NYCHA nu bedt om forslag til det færdige cyberforsvars-system, men det er stadig usikkert om man overhovedet har råd til at få udviklet systemet. Eller om man blot må leve med risikoen for, at hackere kan overtage kontrollen over byens elevatorer.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27. maj 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S

    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S