Kan hackere kapre din elevator?

Hvad sker der, hvis en elevator i en bygning med fem etager sendes til sjette sal?

Artikel top billede

Hos New York City Housing Authority (NYCHA) frygter man et hacker-angreb på de industrielle kontrolanlæg, som bruges til at styre elevatorer og varmebeholdere i bygninger. NYCHA har ansvaret for 180.000 boliger i New York - og frygter at "hundredtusinder" af liv kan være i fare, hedder det i denne artikel hos Network World.

"Du kunne sørge for, at elevatoren kører hurtigere op eller ned," siger analytiker Steve Ramirez fra  NYCHA og overlader resten til fantasien.

Konsekvenserne kan være endnu mere alvorlige, hvis hackerne trænger ind i de systemer, der bruges til at styre varmebeholdere i bygningerne. Hvis de hæver temperaturen kan det få beholderne til at eksplodere.

For at forhindre den slags cyberangreb har myndigheden fået gennemført en sårbarhedstest af sine systemer og det har afsløret flere sikkerhedshuller.

Men det er ikke nok til at forebygge angreb. Nu vil man udvikle et helt nyt system til cyberforsvar af industrielle kontrolsystemer - en slags omvendt proxy, der analyserer den indkommende trafik og undersøger, om kommandoerne er i modstrid med almindelig sund fornuft.

Det giver eksempelvis ingen mening at sende elevatoren til sjette sal hvis bygningen kun har fem etager.

Truslen kan også komme indefra - måske en fyret medarbejder, der forsøger at hævne sig ved at manipulere med udstyret.

Ifølge Network World har NYCHA nu bedt om forslag til det færdige cyberforsvars-system, men det er stadig usikkert om man overhovedet har råd til at få udviklet systemet. Eller om man blot må leve med risikoen for, at hackere kan overtage kontrollen over byens elevatorer.

Læses lige nu

    KMD A/S

    E2E Tester

    Fyn

    BEC Financial Technologies

    Java software engineer (regular)

    Region Sjælland

    Akademikernes A-kasse

    Data Scientist til Akademikernes A-kasse

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job