Kan hackere kapre din elevator?

Hvad sker der, hvis en elevator i en bygning med fem etager sendes til sjette sal?

Artikel top billede

Hos New York City Housing Authority (NYCHA) frygter man et hacker-angreb på de industrielle kontrolanlæg, som bruges til at styre elevatorer og varmebeholdere i bygninger. NYCHA har ansvaret for 180.000 boliger i New York - og frygter at "hundredtusinder" af liv kan være i fare, hedder det i denne artikel hos Network World.

"Du kunne sørge for, at elevatoren kører hurtigere op eller ned," siger analytiker Steve Ramirez fra  NYCHA og overlader resten til fantasien.

Konsekvenserne kan være endnu mere alvorlige, hvis hackerne trænger ind i de systemer, der bruges til at styre varmebeholdere i bygningerne. Hvis de hæver temperaturen kan det få beholderne til at eksplodere.

For at forhindre den slags cyberangreb har myndigheden fået gennemført en sårbarhedstest af sine systemer og det har afsløret flere sikkerhedshuller.

Men det er ikke nok til at forebygge angreb. Nu vil man udvikle et helt nyt system til cyberforsvar af industrielle kontrolsystemer - en slags omvendt proxy, der analyserer den indkommende trafik og undersøger, om kommandoerne er i modstrid med almindelig sund fornuft.

Det giver eksempelvis ingen mening at sende elevatoren til sjette sal hvis bygningen kun har fem etager.

Truslen kan også komme indefra - måske en fyret medarbejder, der forsøger at hævne sig ved at manipulere med udstyret.

Ifølge Network World har NYCHA nu bedt om forslag til det færdige cyberforsvars-system, men det er stadig usikkert om man overhovedet har råd til at få udviklet systemet. Eller om man blot må leve med risikoen for, at hackere kan overtage kontrollen over byens elevatorer.

Læses lige nu

    Annonce

    Politiets Efterretningstjeneste

    Data- og Forretningsspecialist til Dataplatform i PET

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Client Partner

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger it-supporter til Lokal IT Servicecenter i Karup

    Midtjylland

    Annonceindlæg tema

    Cloud & AI

    I dette særtema ser vi på, hvordan cloud og AI bliver fundamentet for virksomhedernes digitale forretning, og hvordan de nye muligheder for automatisering og forretningsværdi kan udnyttes uden at miste overblik, sikkerhed og menneskelig kontrol.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

    Christoffer Andersen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

    Jacob Holm Jensen

    Netip A/S

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest