Efter 72 timer og hjælp fra SWAT-team har e-Boks en app til Microsoft Phone

App-udvikling bliver bedst under stress.

Artikel top billede

Foto af WEBN-TVFlickr.

Mens andre har holdt weekend, har cirka 20 app-udviklere arbejdet på højtryk i denne weekend. En intensiv - frivillig - sweatshop betyder, at e-Bboks nu har fået sin egen app til smartphones med Microsoft operativsystem, Windows Phone.

Holdet, der har tilbragt en solrig weekend indendørs, er en gruppe uafhængige udviklere med stor passion for Microsofts mobile platform, der kalder sig selv et SWAT-team. I ledtog med Microsoft har udviklerne stillet sig til rådighed for e-Boks og sat sig for at udvikle en app på maksimalt tre døgn. Det lykkedes, og en app til Microsoft-telefoner vil snart være tilgængelig.

Erik Abildgaard Knudsen, Product & Development Director hos e-Boks fortæller, at det ikke er mangel på app-udviklere til Windows Phone, der har tvunget e-Boks til at overlade app-udvikling til det såkaldte SWAT-team. Den korte udviklingstid skal generelt anspore til kreativitet og et højt energiniveau.

"Selve setup'et har vi valgt for at udfordre os selv og få en mere dynamisk tilgang og ny inspiration. Det her handler jo om at tage agil udvikling til ekstremerne," fortæller han.

Sprints tre gange om dagen

Thomas Castøe Martinsen, der også er direktør i firmaet Bluefragment, har været tovholder for de 14 udviklere, der troppede op i Symbion-byen i København fredag morgen og dannede weekend-holdet sammen med folk fra Microsoft og e-Boks.

De eksterne hjælpere startede dagen med at blive introduceret til e-Boks' eksisterende systemer, så de fik en fælles referenceramme, men derefter blev udviklerne hurtigt sluppet fri.

"Selv tanken med SWAT-teamet er, at vi er en gruppe folk, der har en relativ god forståelse for, hvordan Microsoft Phone-platformen fungerer. Så vi prøver at få firmaerne, vi hjælper, til slippe tøjlerne. Der skal ikke skrives en kravsspecifikation, før vi går i gang. Der skal være plads til kreativitet, og det er med til, at vi kan lave nogle gode apps på platformens præmisser," mener Thomas Castøe Martinsen.

Den agile tilgang til udviklingen betyder, at der bliver holdt status møder tre gange dagligt.

Berlingske og BT har tidligere fået udviklet nyhedsapps til Windows Mobile af SWAT-teamet på samme facon. Denne gang fik udviklerne kam til deres hår.

"Det var specielt udfordrende denne gang. De apps, vi har lavet før, var mere envejs-orienteret. Der gjaldt det om at præsentere nyheder for brugerne. I det her tilfælde skulle vi i højere grad interagere med brugerne. De skal for eksempel have mulighed for at uploade dokumenter. Så det har været en mere kompleks opgave. Og virkelig hårdt arbejde," siger Thomas Castøe Matinsen.

På trods af en benhård tidsstyring blev der arbejdet til klokken 3-5 om natten hver nat. App-arbejdet blev færdig i aftes og her til morgen blev den færdige app fremvist - og modtaget positivt af e-Boks.

Hvad med sikkerheden?

Et hæsblæsende tempo og natteroderi kan være gavnligt for kreativiteten. Men hvad med den sikkerhed, som også kræves af e-Boks, der håndterer personlige dokumenter.

"Vi har nogle høje krav til sikkerhed, og det konflikter også en smule med den her måde at udvikle på. Derfor går vi nu også i gang med at lave penetrationstest og generelt sikre os, at sikkerheden er i top. Derfor går der også lidt mere end en måned, før den bliver tilgængelig, men det er endnu for tidligt at sige helt præcist hvornår," siger Erik Abildgaard Knudsen

"Men jeg er overrasket over, hvor langt man kan komme på så kort tid. Det er imponerende at se den viljestyrke, der bliver lagt for dagen, og de gode idéer, der dukker op. Der bliver taget beslutninger og reageret på dem med det samme."

Udvikler-lejesvendene modtager betaling for deres tid, men parterne ønsker ikke at oplyse, hvordan de aflønnes.
e-Boks-appen er snart tilgængelig i Windows Marketplace. Eksisterende apps til iPhone og Android kan allerede downloades.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Infrastruktur | Horsens

    Enterprise Architecture Day 2026: Sikker og strategisk suverænitet

    Få ny inspiration til arbejdet med EA – fra sikkerhed og compliance til orkestrering, omkostningsoptimering og cloud governance i en usikker og ustabil tid.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

    Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

    Digital transformation | København Ø

    Sådan etablerer du digital suverænitet

    Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

    Per Glentvor

    Lector ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS