Intel holder liv i Moore's lov

Intel udvikler allerede chipteknologi med en strukturbredde på blot 5 nanometer.

Artikel top billede

Det ser ud til at Moore's lov holder i de næste par år. Intel-medstifter Gordon Moore forudsagde som bekendt i 1965 at antallet af transistorer i et integreret kredsløb vil blive fordoblet hvert andet år. Det kræver at strukturbredden konstant kan reduceres.

Den nye Ivy Bridge-generation fra Intel har strukturer på 22 nanometer. Ivy Bridge er en såkaldt "die shrink" - den bruger samme arkitektur som forgængeren (Sandy Bridge), men transistorerne er blevet mindre. Den gamle generation bruger 32nm.

Men 22nm er bestemt ikke grænsen for den teknologiske udvikling. Intel-chef Paul Otellini fortalte på et investormøde i denne uge, at man allerede udvikler chips hvor strukturbredden er meget mindre.

I 2013 forventer Intel at være klar med 14-nanometer-teknologi i sine chipfabrikker D1X (Oregon), 42 (Arizona) og 24 (Irland). Disse processorer kan sandsynligvis først købes i store styktal i 2014.

I 2015 tager man så springet til 10-nm-teknologi, og Intel fortæller at man allerede arbejder på strukturer med 7 og 5 nm.

Intel ser altså ingen tekniske barrierer i de næste par år. Den berømte fysiker Michio Kaku har ellers advaret om, at Moore's lov rammer grænsen inden for 10 år. Han mener at grænsen ligger der, hvor de enkelte lag på chippen har en tykkelse på blot fem atomer.

Chippen bliver så varm, at den smelter. Desuden bliver det umuligt at styre elektronerne - man kommer ind i kvanteteoriens uforudsigelige verden.

Fremtiden kan være en kvantecomputer eller en molekylær computer, men den vil fungere helt anderledes end de nuværende talknusere.  

Historien har dog vist, at chipfirmaerne konstant finder nye tricks til at holde liv i Moore's lov.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job