Intel holder liv i Moore's lov

Intel udvikler allerede chipteknologi med en strukturbredde på blot 5 nanometer.

Artikel top billede

Det ser ud til at Moore's lov holder i de næste par år. Intel-medstifter Gordon Moore forudsagde som bekendt i 1965 at antallet af transistorer i et integreret kredsløb vil blive fordoblet hvert andet år. Det kræver at strukturbredden konstant kan reduceres.

Den nye Ivy Bridge-generation fra Intel har strukturer på 22 nanometer. Ivy Bridge er en såkaldt "die shrink" - den bruger samme arkitektur som forgængeren (Sandy Bridge), men transistorerne er blevet mindre. Den gamle generation bruger 32nm.

Men 22nm er bestemt ikke grænsen for den teknologiske udvikling. Intel-chef Paul Otellini fortalte på et investormøde i denne uge, at man allerede udvikler chips hvor strukturbredden er meget mindre.

I 2013 forventer Intel at være klar med 14-nanometer-teknologi i sine chipfabrikker D1X (Oregon), 42 (Arizona) og 24 (Irland). Disse processorer kan sandsynligvis først købes i store styktal i 2014.

I 2015 tager man så springet til 10-nm-teknologi, og Intel fortæller at man allerede arbejder på strukturer med 7 og 5 nm.

Intel ser altså ingen tekniske barrierer i de næste par år. Den berømte fysiker Michio Kaku har ellers advaret om, at Moore's lov rammer grænsen inden for 10 år. Han mener at grænsen ligger der, hvor de enkelte lag på chippen har en tykkelse på blot fem atomer.

Chippen bliver så varm, at den smelter. Desuden bliver det umuligt at styre elektronerne - man kommer ind i kvanteteoriens uforudsigelige verden.

Fremtiden kan være en kvantecomputer eller en molekylær computer, men den vil fungere helt anderledes end de nuværende talknusere.  

Historien har dog vist, at chipfirmaerne konstant finder nye tricks til at holde liv i Moore's lov.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

    Jacob Holm Jensen

    Netip A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S