Intel holder liv i Moore's lov

Intel udvikler allerede chipteknologi med en strukturbredde på blot 5 nanometer.

Artikel top billede

Det ser ud til at Moore's lov holder i de næste par år. Intel-medstifter Gordon Moore forudsagde som bekendt i 1965 at antallet af transistorer i et integreret kredsløb vil blive fordoblet hvert andet år. Det kræver at strukturbredden konstant kan reduceres.

Den nye Ivy Bridge-generation fra Intel har strukturer på 22 nanometer. Ivy Bridge er en såkaldt "die shrink" - den bruger samme arkitektur som forgængeren (Sandy Bridge), men transistorerne er blevet mindre. Den gamle generation bruger 32nm.

Men 22nm er bestemt ikke grænsen for den teknologiske udvikling. Intel-chef Paul Otellini fortalte på et investormøde i denne uge, at man allerede udvikler chips hvor strukturbredden er meget mindre.

I 2013 forventer Intel at være klar med 14-nanometer-teknologi i sine chipfabrikker D1X (Oregon), 42 (Arizona) og 24 (Irland). Disse processorer kan sandsynligvis først købes i store styktal i 2014.

I 2015 tager man så springet til 10-nm-teknologi, og Intel fortæller at man allerede arbejder på strukturer med 7 og 5 nm.

Intel ser altså ingen tekniske barrierer i de næste par år. Den berømte fysiker Michio Kaku har ellers advaret om, at Moore's lov rammer grænsen inden for 10 år. Han mener at grænsen ligger der, hvor de enkelte lag på chippen har en tykkelse på blot fem atomer.

Chippen bliver så varm, at den smelter. Desuden bliver det umuligt at styre elektronerne - man kommer ind i kvanteteoriens uforudsigelige verden.

Fremtiden kan være en kvantecomputer eller en molekylær computer, men den vil fungere helt anderledes end de nuværende talknusere.  

Historien har dog vist, at chipfirmaerne konstant finder nye tricks til at holde liv i Moore's lov.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Gitte Lykke Holm som Senior Payroll Consultant. Hun skal især beskæftige sig med opsætning og implementering af 365Løn til Business Central. Hun kommer fra en stilling som BC/NAV seniorkonsulent. Hun er uddannet inden for informatik og data processing. Nyt job

    Gitte Lykke Holm

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

    Sarah Strøyer Hove

    Norriq Danmark A/S

    T-Systems har pr. 17. august 2026 ansat Anders Christensen som Head of Digital. Anders skal især beskæftige sig med at rådgive kunder om T-Systems digitale portefølje, inkl. kunstig intelligens løsninger og services. Anders kommer fra en stilling som Senior Director, Sovereign Services hos TDC Erhverv. Anders har tidligere beskæftiget sig med at rådgive om infrastruktur platforme og digitale løsninger, som giver en reel forretningsværdi. Nyt job

    Anders Christensen

    T-Systems

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Morten Thune som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rønnede. Han har tidligere beskæftiget sig med tilsvarende opgaver og har derudover 30 års erfaring med IT i alle afskygninger. Nyt job

    Morten Thune

    Netip A/S