Her er den nye Macbook Pro som du har drømt om

Apple er på trapperne med en helt ny professionel Mac, og ifølge rygterne får den en knivskarp retina-skærm. Læs de nye rygter her.

Artikel top billede

En Macbook Air sammenlignet med den nuværende Macbook Pro.

Apples Macbook Pro-linje - tidligere kendt under navnet Powerbook - har gennem mange år været det foretrukne valg i den kreative branche.

Men står du over for at skulle udskifte din gamle Macbook Pro, kan det være en god idé at vente. For nu er der kommet ekstra næring til de rygter, der længe har floreret om, at der er en ny Macbook Pro på vej.

Apples-siden 9to5Mac erfarer via kilder i Apples leverandør-netværk, at Apple i øjeblikket er i gang med en testproduktion af den nye Macbook Pro. 

Innovativ retina-skærm

Den nye Macbook Pro vil ifølge rygterne have en en helt ny højtopløselig retina-skærm i stil med den, der findes i den nye iPad og i iPhonen.

Skærmen bliver angiveligt på 15 tommer og vil få en opløsning på 2800x1800, og holder rygterne stik, vil den uden tvivl være guf for alle, der bruger deres Mac til grafisk arbejde. 

Ifølge 9to5Mac's kilder vil den nye skærm være den mest betydningsfulde innovation, som Mac-computerne har set i årevis, og kilder beskriver skærmen som værende så flot, at den vil få dig til at tabe både næse og mund, når du ser den.

Væsentligt tyndere

Apple-sidens kilder oplyser desuden, at den nye Macbook Pro vil være væsentligt tyndere end den nuværende Macbook Pro, men den vil dog stadigvæk være en anelse tykkere end en Macbook Air.

I lighed med Macbook Air og de mange nye ultrabooks vil den ikke indeholde et cd/dvd-drev, og den vil heller ikke have et stik til et netværkskabel (ethernet).

Til gengæld vil den ud over en thunderbolt-port også have de nye lynhurtige usb 3.0-porte.

Det vides ikke, hvornår den nye Macbook Pro bliver præsenteret. Men det bliver efter alt at dømme i år, og med stor sandsynlighed kommer det til at ske allerede i løbet af sommeren.

Læs også:

Derfor er en ultrabook den ultimative arbejdscomputer

Den næste udgave af Photoshop flytter ud på nettet

Læses lige nu

    Danoffice IT

    Infrastructure Specialist

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Sektionschef til Enterprise Arkitektur i Forsvaret på Østerbro

    Københavnsområdet

    Forsvarets Efterretningstjeneste

    Telekommunikationsingeniør til Afdeling for Elektronisk Indhentning

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS