Facebook bygger optisk net til super-datacenter

TeliaSonera skal bygge et nyt pan-europæisk optisk netværk til Facebook.

Artikel top billede

Svenske TeliaSonera International Carrier fortæller i en pressemeddelelse at selskabet har indgået en aftale om at bygge og drifte et pan-europæisk optisk netværk i multi-terabit-klassen for Facebook. Det skal implementeres over TeliaSoneras eksisterende fiber-optiske infrastruktur og kapaciteten kommer altså til at ligge på adskillige Tbps.

Det optiske netværk skal forbinde internet-knudepunkter rundt omkring i Europa med Facebooks kommende super-datacenter i svenske Luleå. Nettet skal styres fra TeliaSoneras kontrolcenter i Karlstad.

TeliaSonera vil ikke afsløre prisen for nettet eller de investeringer, der er forbundet med aftalen, men selskabet siger til digi.no at der er tale om den største aftale som man har indgået med én enkelt kunde.

Facebook investerer et milliardbeløb i sit nye datacenter i Luleå, der ligger tæt på polarcirklen.

Datacenteret bliver det største af sin slags i Europa med et samlet areal på 84.000 kvadratmeter fordelt på tre serverhaller. Byggeriet sker i tre etapper. Den første skal være i drift inden nytår og hele anlægget ventes færdigt i 2014.

Elektriciteten til det gigantiske anlæg kommer fra dæmninger, som samlet genererer mere end 4.000 megawatt. Det er langt mere end regionens eget behov.

Kølingen klares med naturlig kold luft - temperaturen ligger i gennemsnit kun på 2 C og den laveste temperatur nogensinde i Sverige blev målt i Luleå med -52,6 C i 1966.

Facebook er ikke de første, der flytter til den kolde nord. Tidligere i år har Google åbnet et nyt super-datacenter i finske Hamina. Microsoft har angiveligt forhandlet om at placere sine servere i Sibirien, men planerne blev aldrig til noget

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Jura | København

    Compliance Day 2026

    Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Hele Danmark øver

    Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

    Annette Macsay Mostrup

    IFS Danmark A/S