Facebook bygger optisk net til super-datacenter

TeliaSonera skal bygge et nyt pan-europæisk optisk netværk til Facebook.

Artikel top billede

Svenske TeliaSonera International Carrier fortæller i en pressemeddelelse at selskabet har indgået en aftale om at bygge og drifte et pan-europæisk optisk netværk i multi-terabit-klassen for Facebook. Det skal implementeres over TeliaSoneras eksisterende fiber-optiske infrastruktur og kapaciteten kommer altså til at ligge på adskillige Tbps.

Det optiske netværk skal forbinde internet-knudepunkter rundt omkring i Europa med Facebooks kommende super-datacenter i svenske Luleå. Nettet skal styres fra TeliaSoneras kontrolcenter i Karlstad.

TeliaSonera vil ikke afsløre prisen for nettet eller de investeringer, der er forbundet med aftalen, men selskabet siger til digi.no at der er tale om den største aftale som man har indgået med én enkelt kunde.

Facebook investerer et milliardbeløb i sit nye datacenter i Luleå, der ligger tæt på polarcirklen.

Datacenteret bliver det største af sin slags i Europa med et samlet areal på 84.000 kvadratmeter fordelt på tre serverhaller. Byggeriet sker i tre etapper. Den første skal være i drift inden nytår og hele anlægget ventes færdigt i 2014.

Elektriciteten til det gigantiske anlæg kommer fra dæmninger, som samlet genererer mere end 4.000 megawatt. Det er langt mere end regionens eget behov.

Kølingen klares med naturlig kold luft - temperaturen ligger i gennemsnit kun på 2 C og den laveste temperatur nogensinde i Sverige blev målt i Luleå med -52,6 C i 1966.

Facebook er ikke de første, der flytter til den kolde nord. Tidligere i år har Google åbnet et nyt super-datacenter i finske Hamina. Microsoft har angiveligt forhandlet om at placere sine servere i Sibirien, men planerne blev aldrig til noget

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job