Microsoft lokker med billig opgradering til Windows 8

Hvis du køber en computer med Windows 7 fra juni, kan du senere opgradere til Windows 8 for 15 dollar, melder kendt Windows-blog.

Artikel top billede

Til efteråret kommer Microsofts næste operativsystem, Windows 8, og man står derfor med et klassisk problem. Mange vil vente med at købe en ny computer, indtil Windows 8 er klar, og dermed vil pc-salget styrtdykke i de kommende måneder.

Microsoft tilbyder traditionelt, at man kan opgradere gratis til det nye operativsystem, hvis man har købt en computer med den gamle version lige inden lanceringen af efterfølgeren. Denne gang kommer Microsoft også med en lignende aktion, der løber fra starten af juni. Det melder den kendte Windows-blogger Paul Thurrott.

Men i modsætning til tidligere kommer det til at koste penge at opgradere denne gang - selvom der nærmest er tale om et symbolsk beløb.

Paul Thurrott og hans blogger-kollega Mary Jo Foley skriver at det kommer til at koste 15 dollar at opgradere til Windows 8, hvis man har købt sin computer med Windows 7 efter starten af juni måned.

Det er heller ikke muligt at vælge mellem opgraderinger til forskellige versioner af Windows 8 - Microsoft tilbyder kun en billig opgradering til Windows 8 Pro på windowsupgradeoffer.com (denne side er ikke aktiv endnu).

Aktionen starter omtrent samtidig med frigivelsen af den endelige pre-release version af operativsystemet, den såkaldte Release Preview, der ventes i den første juni-uge. Den endelige lancering af Windows 8 ventes at ske i løbet af årets anden halvdel.   

Der er også en ny funktion i Windows 8 kaldet "Add Features", hvor man kan hente pakker med bestemte opdateringer, udvidelser og nye funktioner til operativsystemet. Priserne og andre detaljer for de forskellige pakker kendes endnu ikke.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Københavnsområdet

    IT-Universitetet i København

    CIO

    Københavnsområdet

    Forsvaret

    Informationssikkerhedsofficer

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    Kod smartere med GitHub Copilot

    Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS