Microsoft lokker med billig opgradering til Windows 8

Hvis du køber en computer med Windows 7 fra juni, kan du senere opgradere til Windows 8 for 15 dollar, melder kendt Windows-blog.

Artikel top billede

Til efteråret kommer Microsofts næste operativsystem, Windows 8, og man står derfor med et klassisk problem. Mange vil vente med at købe en ny computer, indtil Windows 8 er klar, og dermed vil pc-salget styrtdykke i de kommende måneder.

Microsoft tilbyder traditionelt, at man kan opgradere gratis til det nye operativsystem, hvis man har købt en computer med den gamle version lige inden lanceringen af efterfølgeren. Denne gang kommer Microsoft også med en lignende aktion, der løber fra starten af juni. Det melder den kendte Windows-blogger Paul Thurrott.

Men i modsætning til tidligere kommer det til at koste penge at opgradere denne gang - selvom der nærmest er tale om et symbolsk beløb.

Paul Thurrott og hans blogger-kollega Mary Jo Foley skriver at det kommer til at koste 15 dollar at opgradere til Windows 8, hvis man har købt sin computer med Windows 7 efter starten af juni måned.

Det er heller ikke muligt at vælge mellem opgraderinger til forskellige versioner af Windows 8 - Microsoft tilbyder kun en billig opgradering til Windows 8 Pro på windowsupgradeoffer.com (denne side er ikke aktiv endnu).

Aktionen starter omtrent samtidig med frigivelsen af den endelige pre-release version af operativsystemet, den såkaldte Release Preview, der ventes i den første juni-uge. Den endelige lancering af Windows 8 ventes at ske i løbet af årets anden halvdel.   

Der er også en ny funktion i Windows 8 kaldet "Add Features", hvor man kan hente pakker med bestemte opdateringer, udvidelser og nye funktioner til operativsystemet. Priserne og andre detaljer for de forskellige pakker kendes endnu ikke.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival

Digital transformation | Ballerup

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.500 it-professionelle, møde mere end 60 leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

16. & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Jacob Vildbæk Jensen som Datateknikerelev ved afd. Herning og afd. Rødekro. Han har tidligere beskæftiget sig med tjenerfaget,. Nyt job
Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Anders Kirk Madsen som Tech Lead. Anders skal især beskæftige sig med at hjælpe Signiflys offentlige og private kunder med at styrke forretningen gennem teknisk solide løsninger. Anders kommer fra en stilling som Business Architect hos SOS International. Nyt job
Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse