Microsoft lokker med billig opgradering til Windows 8

Hvis du køber en computer med Windows 7 fra juni, kan du senere opgradere til Windows 8 for 15 dollar, melder kendt Windows-blog.

Artikel top billede

Til efteråret kommer Microsofts næste operativsystem, Windows 8, og man står derfor med et klassisk problem. Mange vil vente med at købe en ny computer, indtil Windows 8 er klar, og dermed vil pc-salget styrtdykke i de kommende måneder.

Microsoft tilbyder traditionelt, at man kan opgradere gratis til det nye operativsystem, hvis man har købt en computer med den gamle version lige inden lanceringen af efterfølgeren. Denne gang kommer Microsoft også med en lignende aktion, der løber fra starten af juni. Det melder den kendte Windows-blogger Paul Thurrott.

Men i modsætning til tidligere kommer det til at koste penge at opgradere denne gang - selvom der nærmest er tale om et symbolsk beløb.

Paul Thurrott og hans blogger-kollega Mary Jo Foley skriver at det kommer til at koste 15 dollar at opgradere til Windows 8, hvis man har købt sin computer med Windows 7 efter starten af juni måned.

Det er heller ikke muligt at vælge mellem opgraderinger til forskellige versioner af Windows 8 - Microsoft tilbyder kun en billig opgradering til Windows 8 Pro på windowsupgradeoffer.com (denne side er ikke aktiv endnu).

Aktionen starter omtrent samtidig med frigivelsen af den endelige pre-release version af operativsystemet, den såkaldte Release Preview, der ventes i den første juni-uge. Den endelige lancering af Windows 8 ventes at ske i løbet af årets anden halvdel.   

Der er også en ny funktion i Windows 8 kaldet "Add Features", hvor man kan hente pakker med bestemte opdateringer, udvidelser og nye funktioner til operativsystemet. Priserne og andre detaljer for de forskellige pakker kendes endnu ikke.

Annonceindlæg fra SoftwareOne

Glem hypen: Her er tre steder hvor AI allerede leverer

Ifølge SoftwareOne ligger de reelle AI-gevinster gemt i områder af central betydning for forretningen.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

Benjamin Terp

Netip A/S

Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

Jeanette Kristiansen

Circle Of Bytes ApS

Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

Katrine Køpke Rasmussen

Norriq Danmark A/S