Microsoft lokker med billig opgradering til Windows 8

Hvis du køber en computer med Windows 7 fra juni, kan du senere opgradere til Windows 8 for 15 dollar, melder kendt Windows-blog.

Artikel top billede

Til efteråret kommer Microsofts næste operativsystem, Windows 8, og man står derfor med et klassisk problem. Mange vil vente med at købe en ny computer, indtil Windows 8 er klar, og dermed vil pc-salget styrtdykke i de kommende måneder.

Microsoft tilbyder traditionelt, at man kan opgradere gratis til det nye operativsystem, hvis man har købt en computer med den gamle version lige inden lanceringen af efterfølgeren. Denne gang kommer Microsoft også med en lignende aktion, der løber fra starten af juni. Det melder den kendte Windows-blogger Paul Thurrott.

Men i modsætning til tidligere kommer det til at koste penge at opgradere denne gang - selvom der nærmest er tale om et symbolsk beløb.

Paul Thurrott og hans blogger-kollega Mary Jo Foley skriver at det kommer til at koste 15 dollar at opgradere til Windows 8, hvis man har købt sin computer med Windows 7 efter starten af juni måned.

Det er heller ikke muligt at vælge mellem opgraderinger til forskellige versioner af Windows 8 - Microsoft tilbyder kun en billig opgradering til Windows 8 Pro på windowsupgradeoffer.com (denne side er ikke aktiv endnu).

Aktionen starter omtrent samtidig med frigivelsen af den endelige pre-release version af operativsystemet, den såkaldte Release Preview, der ventes i den første juni-uge. Den endelige lancering af Windows 8 ventes at ske i løbet af årets anden halvdel.   

Der er også en ny funktion i Windows 8 kaldet "Add Features", hvor man kan hente pakker med bestemte opdateringer, udvidelser og nye funktioner til operativsystemet. Priserne og andre detaljer for de forskellige pakker kendes endnu ikke.

Procon Solution A/S

Customer Success Consultant

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-supporterelever til lokal IT på Vordingborg Kaserne

Region Sjælland

Event: Årets CIO 2026

Andre events | København

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

4. juni 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

Arjuna Enait

Idura

Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

Susanne Sønderskov

Sourcing IT

Connexa A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Ivan Nielsen som IT Konsulent. Han skal især beskæftige sig med IT Infrastruktur og services. Han kommer fra en stilling som IT Konsulent hos IT Forum Gruppen A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med IT Infrastruktur og konsulentopgaver. Nyt job

Ivan Nielsen

Connexa A/S