Ny rekord i trådløs dataoverførsel

Forskere i Japan har sat en ny rekord for trådløs dataoverførsel i terahertz-frekvensbåndet.

Artikel top billede

I et nyt eksperiment har forskere på Tokyo Institute of Technology overført data med 3 gigabit i sekundet trådløst. Det skriver BBC. Det er væsentlig hurtigere end de trådløse netværk, der benyttes i dag. Forskningen, der er beskrevet i tidsskriftet Electronics Letters, bruger det licensfrie terahertz-frekvensbånd. Trods navnet er det frekvenser, der ligger mellem 300 gigahertz og 3 terahertz.  

Disse såkaldte "T-rays" bliver primært brugt som en erstatning for røntgen, fordi de trænger gennem materialer men er mindre skadelige end røntgen-stråler.

Det nødvendige udstyr har indtil nu været alt for dyrt, tungt og pladskrævende til at erstatte Wi-Fi eller Bluetooth i computere og smartphones. Men det bliver anderledes nu, og terahertz-overførsler kan dermed blive et alternativ til konventionel trådløs teknologi.

I november kunne firmaet ROHM demonstrere en dataoverførsel med 1,5 gigabit/s med en frekvens på 300 GHz, og nu har de japanske forskere så fordoblet denne hastighed, hvor frekvensen ligger på 542 GHz.

Terahertz-netværk fungerer kun over korte afstande på omkring 10 meter, men i teorien kan hastighed skrues helt op til 100 gigabit i sekundet.

Wi-Fi er ikke død

Samtidig bliver den eksisterende WLAN-teknologi dog også hurtigere. Den nye standard 802.11ac understøtter en teoretisk hastighed på mere end en gigabit i sekundet (afhængig af hvor mange kanaler der kombineres). I praksis er hastigheden dog noget lavere.

Denne teknologi kommer muligvis under betegnelsen "5G Wi-Fi", men den er endnu ikke vedtaget hos standardiserings-organisationen IEEE. Her er man kendt for at arbejde langsomt.

Først i 2009 kom den endelige 802.11n-standard, selvom "draft-N" produkter allerede havde været på markedet i flere år. Det samme kan ske med ac-standarden.

Den første generation var 802.11 med 2 Mbps. Den rækker helt tilbage til 1997. Så kom 802.11b med 11 Mbps. I 2002 fik vi 802.11a/g med 54 Mbps. I 2007 kom så 802.11n med 600 Mbps, og nu er det 802.11ac, der krydser gigabit-grænsen.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Nordhavn

SAP Excellence Day 2026

Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

Infrastruktur | København

Datacenterstrategi 2026

Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Identity Festival 2026 - Aarhus

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

Susanne Sønderskov

Sourcing IT

inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

Lasse Fletcher

inciro K/S

Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

Arjuna Enait

Idura