Malware smugler annoncer ind i Wikipedia

Hvis du ser annoncer på Wikipedia, så er din computer sandsynligvis inficeret med malware.

Artikel top billede

Der er ingen betalte annoncer på Wikipedia. De eneste bannere som dukker op i det populære online-leksikon er opfordringer til at donere penge - som ikke altid er lige heldigt placeret. Men alligevel fortæller nogle brugere, at de får vist reklamebannere på Wikipedia.

I et blogindlæg advarer Wikipedia om, at det sandsynligvis skyldes malware-inficering på brugerens computer. Malwaren placerer altså reklamebannere på Wikipedia-siderne.

Et af eksemplerne installerer sig selv som en Google Chrome-udvidelse kaldet "I want this" og i blog-indlægget er der instruktioner til, hvordan man kan fjerne denne udvidelse.

Men der er sandsynligvis flere andre lignende malware-programmer, der installerer sig selv i Chrome, Firefox, Internet Explorer og andre browsere.

I nogle tilfælde kan man få bannerne til at forsvinde ved at browse gennem en sikker HTTPS-forbindelse, men det bedste er selvfølgelig at få fjernet malwaren fra computeren.

Man kan også deaktivere udvidelser i browseren, men det fjerner også kun symptomet og ikke årsagen.

I nogle tilfælde kan det også være internet-udbyderen, der planter annoncerne. Det bliver beskrevet i denne artikel i New York Times.

Wikipedia understreger samtidig, at der aldrig kommer betalte annoncer i leksikonet. Det skal fortsat finansieres med frivillige donationer fra brugerne.

Annonceindlæg fra Cognizant

Agentic AI kræver mere end teknologi

De fleste virksomheder har efterhånden bevist, at AI virker. Pilotprojekter leverer resultater. Medarbejdere bruger generative AI-værktøjer. Nye use cases dukker op på tværs af organisationen.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

Vlad-Andrei Fagarasan

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Mahyar Farshi som Senior Developer. Han skal især beskæftige sig med omsætte vores kunders forretningsbehov til skræddersyede ERP-løsninger ved hjælp af den nyeste Microsoft-teknolog. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos TRIMIT DK A/S. Han er uddannet hos Dansk teknologisk institut og har en bachelor degree hos Erhvervsakademiet Lillebælt. Nyt job

Mahyar Farshi

Norriq Danmark A/S

Oliver Dirks-Steinmoen, softwareudvikler hos Folketingets administration, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Oliver Dirks-Steinmoen

Folketingets administration