Malware smugler annoncer ind i Wikipedia

Hvis du ser annoncer på Wikipedia, så er din computer sandsynligvis inficeret med malware.

Artikel top billede

Der er ingen betalte annoncer på Wikipedia. De eneste bannere som dukker op i det populære online-leksikon er opfordringer til at donere penge - som ikke altid er lige heldigt placeret. Men alligevel fortæller nogle brugere, at de får vist reklamebannere på Wikipedia.

I et blogindlæg advarer Wikipedia om, at det sandsynligvis skyldes malware-inficering på brugerens computer. Malwaren placerer altså reklamebannere på Wikipedia-siderne.

Et af eksemplerne installerer sig selv som en Google Chrome-udvidelse kaldet "I want this" og i blog-indlægget er der instruktioner til, hvordan man kan fjerne denne udvidelse.

Men der er sandsynligvis flere andre lignende malware-programmer, der installerer sig selv i Chrome, Firefox, Internet Explorer og andre browsere.

I nogle tilfælde kan man få bannerne til at forsvinde ved at browse gennem en sikker HTTPS-forbindelse, men det bedste er selvfølgelig at få fjernet malwaren fra computeren.

Man kan også deaktivere udvidelser i browseren, men det fjerner også kun symptomet og ikke årsagen.

I nogle tilfælde kan det også være internet-udbyderen, der planter annoncerne. Det bliver beskrevet i denne artikel i New York Times.

Wikipedia understreger samtidig, at der aldrig kommer betalte annoncer i leksikonet. Det skal fortsat finansieres med frivillige donationer fra brugerne.

Annonceindlæg fra Kommando

Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)