Malware smugler annoncer ind i Wikipedia

Hvis du ser annoncer på Wikipedia, så er din computer sandsynligvis inficeret med malware.

Artikel top billede

Der er ingen betalte annoncer på Wikipedia. De eneste bannere som dukker op i det populære online-leksikon er opfordringer til at donere penge - som ikke altid er lige heldigt placeret. Men alligevel fortæller nogle brugere, at de får vist reklamebannere på Wikipedia.

I et blogindlæg advarer Wikipedia om, at det sandsynligvis skyldes malware-inficering på brugerens computer. Malwaren placerer altså reklamebannere på Wikipedia-siderne.

Et af eksemplerne installerer sig selv som en Google Chrome-udvidelse kaldet "I want this" og i blog-indlægget er der instruktioner til, hvordan man kan fjerne denne udvidelse.

Men der er sandsynligvis flere andre lignende malware-programmer, der installerer sig selv i Chrome, Firefox, Internet Explorer og andre browsere.

I nogle tilfælde kan man få bannerne til at forsvinde ved at browse gennem en sikker HTTPS-forbindelse, men det bedste er selvfølgelig at få fjernet malwaren fra computeren.

Man kan også deaktivere udvidelser i browseren, men det fjerner også kun symptomet og ikke årsagen.

I nogle tilfælde kan det også være internet-udbyderen, der planter annoncerne. Det bliver beskrevet i denne artikel i New York Times.

Wikipedia understreger samtidig, at der aldrig kommer betalte annoncer i leksikonet. Det skal fortsat finansieres med frivillige donationer fra brugerne.

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Selvstændig IT-sagsbehandler til hardware og TV/AT udstyr i Hvidovre eller Karup

    Midtjylland

    Københavns Universitet

    Platform Engineer

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Project Manager

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Product Data Insights Lead

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Charlottenlund

    Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

    Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S