Malware smugler annoncer ind i Wikipedia

Hvis du ser annoncer på Wikipedia, så er din computer sandsynligvis inficeret med malware.

Artikel top billede

Der er ingen betalte annoncer på Wikipedia. De eneste bannere som dukker op i det populære online-leksikon er opfordringer til at donere penge - som ikke altid er lige heldigt placeret. Men alligevel fortæller nogle brugere, at de får vist reklamebannere på Wikipedia.

I et blogindlæg advarer Wikipedia om, at det sandsynligvis skyldes malware-inficering på brugerens computer. Malwaren placerer altså reklamebannere på Wikipedia-siderne.

Et af eksemplerne installerer sig selv som en Google Chrome-udvidelse kaldet "I want this" og i blog-indlægget er der instruktioner til, hvordan man kan fjerne denne udvidelse.

Men der er sandsynligvis flere andre lignende malware-programmer, der installerer sig selv i Chrome, Firefox, Internet Explorer og andre browsere.

I nogle tilfælde kan man få bannerne til at forsvinde ved at browse gennem en sikker HTTPS-forbindelse, men det bedste er selvfølgelig at få fjernet malwaren fra computeren.

Man kan også deaktivere udvidelser i browseren, men det fjerner også kun symptomet og ikke årsagen.

I nogle tilfælde kan det også være internet-udbyderen, der planter annoncerne. Det bliver beskrevet i denne artikel i New York Times.

Wikipedia understreger samtidig, at der aldrig kommer betalte annoncer i leksikonet. Det skal fortsat finansieres med frivillige donationer fra brugerne.

AL Sydbank

Afdelingsleder til Finans Systemer

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Københavnsområdet

Everllence

Head of Digital Solutions

Københavnsområdet

TV2

iOS udvikler til TV 2 Teknologi

Københavnsområdet

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos