Malware smugler annoncer ind i Wikipedia

Hvis du ser annoncer på Wikipedia, så er din computer sandsynligvis inficeret med malware.

Artikel top billede

Der er ingen betalte annoncer på Wikipedia. De eneste bannere som dukker op i det populære online-leksikon er opfordringer til at donere penge - som ikke altid er lige heldigt placeret. Men alligevel fortæller nogle brugere, at de får vist reklamebannere på Wikipedia.

I et blogindlæg advarer Wikipedia om, at det sandsynligvis skyldes malware-inficering på brugerens computer. Malwaren placerer altså reklamebannere på Wikipedia-siderne.

Et af eksemplerne installerer sig selv som en Google Chrome-udvidelse kaldet "I want this" og i blog-indlægget er der instruktioner til, hvordan man kan fjerne denne udvidelse.

Men der er sandsynligvis flere andre lignende malware-programmer, der installerer sig selv i Chrome, Firefox, Internet Explorer og andre browsere.

I nogle tilfælde kan man få bannerne til at forsvinde ved at browse gennem en sikker HTTPS-forbindelse, men det bedste er selvfølgelig at få fjernet malwaren fra computeren.

Man kan også deaktivere udvidelser i browseren, men det fjerner også kun symptomet og ikke årsagen.

I nogle tilfælde kan det også være internet-udbyderen, der planter annoncerne. Det bliver beskrevet i denne artikel i New York Times.

Wikipedia understreger samtidig, at der aldrig kommer betalte annoncer i leksikonet. Det skal fortsat finansieres med frivillige donationer fra brugerne.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse