Derfor skal du ikke lære at kode

Du må ikke lære at programmere, lyder opfordringen fra kendt udvikler og blogger.

Artikel top billede

Alle kan lære at programmere. Sådan lyder det glade budskab, som bliver spredt på nettet. Her har man ligefrem udråbt 2012 som "Codeyear" og selv borgmesteren i New York, Michael Bloomberg, har lovet, at han vil lære at programmere. Man kan lære at programmere online hos Codeacademy og Udacity, og teste sine evner med spil som Code Hero og tjenesten CodeRace, som ComON omtalte i januar.

Men det er helt forkert at tro, at alle kan eller skal lære at programmere. Det mener den kendte blogger Jeff Atwood, som selv er softwareudvikler, forfatter og stifter af Stack Exchange. Det seneste indlæg i hans blog Coding Horror har den provokerende overskrift: "Please don't learn to code".

"Hvis borgmesteren i New York City faktisk har brug for at lære Javascript for at passe sit job, så er der noget helt galt med det politiske arbejde i New York," skriver bloggeren.

Han udfordrer den gængse opfattelse af, at alle bør have i det mindste en lille smule indsigt i programmering for at forstå, hvordan computeren fungerer. Hans pointe er, at programmering ikke kan sammenlignes med andre grundlæggende færdigheder som at læse, skrive og regne. Programmering er bare et nødvendigt onde.

"Du skal lære at skrive så lidt kode som muligt. Helst ingenting," skriver han.

Kode er ikke målet - det er et middel til at løse en opgave.

"Softwareudviklere tror, at deres job er at skrive kode. Det er det ikke. Deres job er at løse problemer. Du skal ikke skabe kode, du skal skabe løsninger," mener Atwood.

I første omgang handler det om at forstå problemet, og finde den bedste vej til at løse det. Kode er ikke nødvendigvis den bedste løsning.

Han henviser også til, at der er en kolossal afstand mellem de tusinder af entusiaster, der lærer sig selv Perl i et online-kursus på 24 timer, og så de professionelle udviklere, som faktisk har programmering som en levevej. Man skal ikke snyde sig selv til at tro, at man kan blive programmør efter et hurtigt selvstudium på nettet.

"Jeg vil ydmygt foreslå, at vi bør bruge vores tid på at lære og forstå hvordan ting omkring os fungerer på et basalt niveau - og lære at kommunikere effektivt med andre mennesker. Det er evner, som handler om meget andet end bare at kode, og som vil hjælpe dig i alle aspekter af dit liv," lyder hans konklusion.

Annonce

Annonceindlæg fra itavis

AI er en stresstest af virksomhedernes digitale fundament

Brug af AI afslører de svagheder, virksomheder allerede har opbygget gennem års cloud-transformation, nye SaaS-løsninger og fragmenterede sikkerhedssystemer.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S