Derfor skal du ikke lære at kode

Du må ikke lære at programmere, lyder opfordringen fra kendt udvikler og blogger.

Artikel top billede

Alle kan lære at programmere. Sådan lyder det glade budskab, som bliver spredt på nettet. Her har man ligefrem udråbt 2012 som "Codeyear" og selv borgmesteren i New York, Michael Bloomberg, har lovet, at han vil lære at programmere. Man kan lære at programmere online hos Codeacademy og Udacity, og teste sine evner med spil som Code Hero og tjenesten CodeRace, som ComON omtalte i januar.

Men det er helt forkert at tro, at alle kan eller skal lære at programmere. Det mener den kendte blogger Jeff Atwood, som selv er softwareudvikler, forfatter og stifter af Stack Exchange. Det seneste indlæg i hans blog Coding Horror har den provokerende overskrift: "Please don't learn to code".

"Hvis borgmesteren i New York City faktisk har brug for at lære Javascript for at passe sit job, så er der noget helt galt med det politiske arbejde i New York," skriver bloggeren.

Han udfordrer den gængse opfattelse af, at alle bør have i det mindste en lille smule indsigt i programmering for at forstå, hvordan computeren fungerer. Hans pointe er, at programmering ikke kan sammenlignes med andre grundlæggende færdigheder som at læse, skrive og regne. Programmering er bare et nødvendigt onde.

"Du skal lære at skrive så lidt kode som muligt. Helst ingenting," skriver han.

Kode er ikke målet - det er et middel til at løse en opgave.

"Softwareudviklere tror, at deres job er at skrive kode. Det er det ikke. Deres job er at løse problemer. Du skal ikke skabe kode, du skal skabe løsninger," mener Atwood.

I første omgang handler det om at forstå problemet, og finde den bedste vej til at løse det. Kode er ikke nødvendigvis den bedste løsning.

Han henviser også til, at der er en kolossal afstand mellem de tusinder af entusiaster, der lærer sig selv Perl i et online-kursus på 24 timer, og så de professionelle udviklere, som faktisk har programmering som en levevej. Man skal ikke snyde sig selv til at tro, at man kan blive programmør efter et hurtigt selvstudium på nettet.

"Jeg vil ydmygt foreslå, at vi bør bruge vores tid på at lære og forstå hvordan ting omkring os fungerer på et basalt niveau - og lære at kommunikere effektivt med andre mennesker. Det er evner, som handler om meget andet end bare at kode, og som vil hjælpe dig i alle aspekter af dit liv," lyder hans konklusion.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    MLOps Engineer til opbygning af Forsvarets nye AI-platform

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Midtjylland

    Patent- og Varemærkestyrelsen

    Forretningsanalytiker

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job